پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

افراد افسرده با نواختن موسيقي درمان مي‌شوند
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/07/12
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

يك روانپزشك گفت: شنيدن و نواختن موسيقي در بهبود مشكل بيماران رواني، خصوصا مبتلايان به افسردگي و اسكيزوفرني اثر بسيار مثبتي دارد.

 

دكتر «حسام» با اعلام اين مطلب به خبرنگار ايسنا، واحد علوم پزشكي ايران گفت: تحقيقات ثابت كرده هنگام گوش كردن به موسيقي، ريتم مغزي بيماران آرام‌تر شده و عملكرد ذهن آنها بهبود مي‌يابد.

 

وي ادامه داد: اثر ياد شده خصوصا زماني بيشترين تاثير را دارد كه فرد شخصا اقدام به نواختن موسيقي كند و از اين ميان سازهاي كوبه‌اي داراي بالاترين ميزان اثر گذاري هستند .

 

اين روانپزشك نواختن موسيقي را شيوه‌اي جهت تخليه احساسات و هيجانات منفي و همچنين خاطرات ناخوشايند دانست و تصريح كرد: عكسبرداري از مغز در زماني كه شخص در حال نواختن موسيقي است عملا نشان

 

مي‌دهد امواج مغزي حالت آرام به خود مي‌گيرد و بسياري از اختلالات مغزي، در همين زمان بهبود مي يابند زيرا تمام تمركز و توجه فرد بيمار به موسيقي بوده و حالت تلقين منفي به خود از بين مي‌رود.

 

عضو آكادمي روانپزشكان اروپا برگزاري كلاس‌هاي آموزش موسيقي براي بيماران رواني به خصوص افراد شديدا افسرده را از راهكارهاي مهم درماني برشمرد و خاطرنشان كرد: نيازي نيست اين افراد در حد يك استاد آموزش ببينند، بلكه تا اندازه‌اي كه شخص توانايي نواختن ساز و برقراري ارتباط با آن را بياموزد، كافي است.


 

اين متخصص روانپزشك در پايان تصريح كرد: تجربه نشان داده است ساز كوبه‌اي دف كه از اصلي ترين سازهاي ايراني است، در بهبود حال افراد افسرده از ساير آلات موسيقي تاثير بيشتري دارد
.....

 آگهي

.....

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي