پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
دوست ها و دشمن هاي باروري در دنياي خوراكي‌ها
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/11/22
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

سارا حسنلو
فشارهاي رواني بر روي قدرت باروري اثر منفي دارند. ورزش‌هاي مفرحي مانند شنا و تمرين‌هاي ريلكسيشن هم با ايجاد آرامش به افزايش توان باروري كمك مي‌كنند. اما به جز اين‌ها، آيا مي‌دانستيد كه غذاها نيز مي‌توانند بر قدرت باروري انسان‌ها، تاثيرات مثبت يا منفي داشته باشند؟ متخصصان تغذيه بر اين باورند كه ميوه‌هاي متنوع و سبزيجات تازه اگر با مصرف انواع گوشت به ويژه گوشت مرغ و ماهي به شكل كبابي يا آب‌پز همراه شوند، مي‌توانند قدرت باروري را در زنان و مردان افزيش دهند. اطلاعات بيشتر در اين زمينه را نيز مي‌توانيد با خواندن همين مطلب كسب كنيد.

 

باز هم ويتامين E
ويتامين E يكي از پر مشغله‌ترين مواد مغذي در بدن ماست، به اين معنا كه هر وقت، حرف از آثار درماني مواد غذايي به ميان بيايد، اين ويتامين محلول در چربي خود را در ليست مواد مغذي معجزه آسا جاي مي‌دهد.

اما هنوز هم مكانيسم اثر اين ويتامين در بدن انسان كاملاً شناخته نشده. حالا لابد مي پرسيد اين ماده مغذي در چه غذاهايي يافت مي‌شود؟ جوابش اين است كه روغن‌هاي مايع مي‌توانند يكي از مهم‌ترين منابع غذايي حاوي اين ويتامين باشند.
دكتر مريم السادات فرديد متخصص تغذيه و استاديار دانشكده تغذيه دانشگاه شهيد بهشتي در اين خصوص مي‌گويد:‌ <ويتامين E با وجود نقش آنتي اكسيداني كه دارد از پراكسيد شدن ليپيد‌ها در غشاي اسپرم جلوگيري كرده و قدرت دفاعي اين سلول‌هاي بسيار ريز را افزايش مي‌دهد. به همين دليل است كه نوع روغن مصرفي مي‌تواند در ايجاد و يا درمان ناباروري به خصوص در مردان تا‡ثير گذار باشد.>
اما از روغن‌هاي مايع كه بگذريم، سويا و بادام و بادام زميني و گردو و كنجد و آووكادو ( ميوه گياه گلابي شكلي كه گوشت بسيار چربي دارد و هسته بزرگي در وسط آن‌ديده مي‌شود) از بهترين مواد غذايي هستند كه مي‌توانند ويتا مين E مورد نياز روزانه بدن را تا‡مين كنند.
در ميان منابع خوراكي ويتامين E،سويا از جمله سبزيجات پروتئيني است كه بايد كم كم وارد سبد غذايي ايرانيان شود. در فرهنگ غذايي كشور ما معمولا سويا را به افرادي توصيه مي‌كنند كه توان مالي خريد گوشت قرمز را ندارند، غافل از آنكه اين ماده غذايي علاوه بر پروتئين بالايي كه دارد مي تواند در پيشگيري از ابتلا به بسياري از بيماري‌ها نظير پوكي استخوان‌، سرطان پستان و حتي ناباروري مورد استفاده قرار گيرد.
اين گياه به دليل داشتن توا‡م چندين ماده افزايش دهنده قدرت باروري يعني پروتئين، آهن ، ويتامين‌Eو فيتواستروژن‌ها جهت حفظ سلامت جنسي آقايان مهم تلقي مي‌شود و مصرف حداقل 03 گرم آن در غذاي روزانه مردان توصيه مي‌شود.
آووكادو نيز مانند سويا مدارك زيادي را در زمينه دارا بودن خاصيت درمان كنندگي ناباروري به ويژه در مردان با خود دارد. مطالعات گسترده بر روي اين سبزي نشان داده است كه وجود ويتامين E و C در كنار هم موجب افزايش تعداد و تحرك اسپرم‌ها شده و به اين ترتيب قدرت باروري مردان را تقويت مي‌كند.

جالب تر آنكه بر مبناي دلايل ياد شده، امروزه از اين ويتامين به شكل مكمل در درمان بيماران مبتلا به ناباروري استفاده مي‌شود. متخصصان عقيده دارند كه دريافت روزانه 006 ميلي گرم از اين ماده مغذي به شكل دارو مي‌تواند بسيار كمك كننده باشد.

 

سد دفاعي ويتامين C
در مقابل كمبود ويتامين E كه مي‌تواند احتمال ناباروري را در مردان بالا ببرد، كمبود ويتامين C موجب ضعف باروري در خانم ها مي‌شود. محققان عقيده دارند كه مصرف منابع غذايي اين ويتامين نظير انواع مركبات و كيوي و در ميان سبزيجات خانواده كلم مي‌تواند اثرات پيشگيرانه و درمان كننده‌اي در برابر ناباروري ايفا كند. به اين دليل افزايش مصرف هر چه بيشتر مواد غذايي غني از اين ويتامين به شدت توصيه مي‌شود، به طوري كه روزانه خوردن دو عدد پرتقال، يك عدد ليمو و كيوي خصوصاً در بيماراني كه عادت به سيگار كشيدن دارند، بسيار مفيد است، زيرا سيگاركشيدن مانند قرار گرفتن در معرض هواي آلوده، شخص را در معرض كمبود اين ويتامين قرار مي‌دهد.

 آگهي


درضمن، ازآنجا كه كمبود آهن از طريق مكانيسم‌هاي گوناگوني مي‌تواند احتمال ناباروري را افزايش دهد و از آنجايي كه دريافت توا‡م ويتامين C و آهن مي تواند در افزايش جذب آهن موثر واقع شود، اين ماده مغذي(ويتامين)C به طور غير مستقيم هم مي‌تواند در بهبود وضعيت آهن بدن مفيد باشد. جالب است بدانيد كه ويتامين C در ساخت كارنيتين (يكي از تركيبات حياتي در بدن كه در حفظ قدرت باروري موثر شناخته شده است) نقش فعالي دارد و جالب‌تر آنكه موجب حفظ شكل فعال ويتامين E مي‌شود.

 

خطري در كمين گياهخواران
پروتئين به عنوان يكي از پركاربردترين مواد مغذي در بدن انسان شناخته شده است. اين ماده مغذي از ساخت عضلات، آنزيم‌ها و هورمون‌ها گرفته تا شركت در ساخت ژن‌هاي تك تك سلول‌ها به عنوان يكي از ماكرونوترينت‌ها (ماده مغذي پر مصرف) معرفي شده است.
دكتر فرديد دراين زمينه مي‌گويد: <اختلالات هورموني يكي از عمده دلايل كاهش قدرت باروري در افراد است و هورمون‌هايي نظير هورمون‌هاي تيروئيدي، انسولين و هورمون هاي جنسي به خصوص در خانم‌ها مي‌توانند سرعت رشد تخمك‌ها را افزايش و يا كاهش دهند و از آنجا كه اين تركيبات ساختمان پروتئيني دارند، نقش اين ماده مغذي روشن مي شود.> همانطور كه مي‌دانيد اين ماده مغذي در انواع گوشت سفيد و گوشت قرمز به وفور يافت مي‌شود.
دانشمندان دريافته‌اند كه مصرف منظم گوشت قرمز در مردان مي تواند قدرت باروري را افزايش داده و نقش درماني در اين جنس داشته باشد. آنها معتقدند گوشت علاوه بر پروتئين، روي و سلنيوم نسبتاً بالايي نيز دارد كه مي‌تواند از اثرات تخريب كنندگي راديكال هاي آزاد بر روي اسپرم‌ها جلوگيري كرده و تحرك آنها را افزايش دهد. همچنين روي موجود در گوشت قرمز نيز به ميزان بيش از 04 درصد جذب مي‌شود و تا‡مين مقدار روزانه مورد نياز(تقريباً 8/0 تا 1 گرم به ازاي هر كيلوگرم از وزن بدن) اين ماده مغذي در مردان نابارور ضروري است.
ماهي‌ها نيز به عنوان يك تا‡مين كننده روي بسيار پر اهميت محسوب مي‌شوند زيرا موجب حفظ تركيبات ژنتيكي اسپرم شده و انرژي لازم براي فعاليت اسپرم را بالا مي‌برد.

از آنجايي كه اين گروه از مواد غذايي در ميان گياه‌خواران طرفدار چنداني ندارد، احتمال شيوع اين مشكل در آنها بالاتر از ساير افراد است.

 

اثر چاقي و لاغري
دكتر فرديد مي‌گويد:< از مهم‌ترين فاكتورهاي عدم قدرت باروري در زنان، كم وزني و حجم كم ذخاير چربي در بدن است كه با قطع قاعدگي همراه بوده و اين مشكل هر روز تشديد مي‌شود. به اين دليل داشتن يك رژيم غذايي متعادل و افزايش وزن در حد معقول مي‌تواند از مفيد‌ترين عوامل كاهش ناباروري در خانم‌هاي جوان شود. علاوه بر لاغري، چاقي نيز بر قدرت باروري تا‡ثير دارد.>
دكتر‌فرديد‌در‌باره اين موضوع مي افزايد: <اضافه وزن نيز به مانند كم وزني در افزايش و يا كاهش قدرت باروري موثر است.

مطالعات نشان داده‌اند، خانم‌هايي كه شاخص توده بدني بالاتر از 03 دارند در معرض اين بيماري هستند و كاهش حتي چند كيلو از اين اضافه وزن مي‌تواند منجر به باروري در آنها شود. زيرا در حين كاهش وزن تعادل مناسبي در سطح هورمون انسولين و هورمون‌هاي جنسي و ميزان اثر بخشي آنها در بدن برقرار مي‌شود كه مي‌تواند رشد تخمك‌ها را در حد متعادلي نگاه دارد.>
به هرحال مهم‌ترين نكته اي كه حتما مي‌گوييد خيلي تكراري است ولي بسيار مهم است اين است كه بايد از رژيم غذايي متعادلي استفاده كرد و به تدريج به وزن ايده‌آل دست يافت. محققان دريافته‌اند كه پيروي از رژيم‌هاي غذايي غير استاندارد و بسيار كم كالري كه وزن را در مدت كوتاهي به شدت كاهش مي‌دهد، علاوه بر ايجاد كمبود مواد مغذي گوناگون، منجر به تحليل عضلات و بي‌نظمي و قطع دوره قاعدگي‌ در‌خانم‌ها مي‌شود و قدرت باروري آنها را به خطر مي‌اندازد.
از اين‌رو‌توصيه مي‌شود كه براي كاهش وزن حتماً از رژيم‌هاي لاغري كه همه گروه هاي غذايي در آنها هستند استفاده كرده و هفته‌اي 1 تا 5/1 كيلوگرم انتظار كاهش وزن داشته باشند.
كارنيتين در غلظت بالا موجب انتقال اسيد‌هاي چرب به ميتوكندري و اكسيداسيون آنها براي تا‡مين انرژي مورد‌نياز اسپرم‌ها مي‌شود كه حركت آنها‌را‌تسهيل مي‌كند. از اين رو خوردن مواد غذايي كه سرشار از اين‌ماده هستند بسيار كمك كننده است.
بايد افزود كه اين تركيب پروتئيني در مواد غذايي نظير سينه مرغ، روغن ماهي و فيله گوشت گاو به وفور وجود دارد و خوردن روزانه 03 تا 06 گرم‌از‌آنها مي تواند نياز روزانه افراد را تا‡مين كند. جالب است بدانيد كه اين تركيب در بدن موجب لاغري مي‌شود زيرا كارنيتين در فرايند توليد انرژي از چربي‌ها دخالت دارد و‌موجب‌سوختن‌چربي‌هاي‌اضافي مي‌شود و به كاهش وزن كمك مي‌كند.
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي