پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

گوشه‌گيري و كم‌حرفي سالمندان را جدي بگيريد
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/10/18
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

يك روانپزشك به خانواده‌ها توصيه كرد كه گوشه‌گيري و كم‌حرفي سالمندان را جدي بگيرند.

 

دكتر محمدرضا شگرف‌نخعي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با بيان اين كه اختلالات روانپزشكي در دوران ميانسالي نيز مشاهده مي‌شوند، افزود: بروز هر نوع اختلال

 

روانپزشكي در دوران ميانسالي در صورتي ديده مي‌شود كه اين اختلال در سالهاي قبل در فرد شروع و علايم آن در سن ميانسالي پديدار شده است.

 

وي افسردگي، اضطراب، اختلال قواي شناختي و دمانس را از اختلالات روانپزشكي شايع در دوران ميانسالي عنوان كرد.

 

اين روانپزشك با اشاره به اين كه تشخيص افسردگي در دوران سالمندي مشكل است، به ايسنا گفت: ‌ممكنست افسردگي در افراد مسن با فرايند پير شدن مانند كندي حركت، كم خوابي و كاهش اشتها اشتباه گرفته شود.

 

شگرف نخعي با بيان اينكه در بعضي از بيماريهاي جسماني احتمال بروز افسردگي وجود دارد، افزود: ديابت از جمله بيماريهاي شايع است كه احتمال بروز افسردگي در آن وجود دارد.


 

وي همچنين ادامه داد: گاهي اوقات داروهايي كه براي درمان بيماريهاي جسماني استفاده مي‌شود مي‌تواند ايجاد افسردگي كند مانند داروهاي ضد فشار خون و همچنين گاهي اوقات امكان دارد افسردگي در فرد عامل ايجاد بيماريهاي جسماني نمايد.

 

وي با بيان اينكه افسردگي پيش آگاهي بسياري از بيماريهاي جسماني را شديدتر مي‌كند، توضيح داد:‌ به عنوان مثال افسردگي در بيماران قلبي ـ عروقي احتمال سكته را يك و نيم تا دو برابر بيشتر مي‌كند.


 

دكتر شگرف نخعي اظهار كرد: درصد مرگ و مير نزد افرادي كه دچار سكته قلبي شده‌اند و به همراه آن از افسردگي رنج مي‌برند در عرض ‌٦ ماه ‌٥/٣ تا ‌٦ برابر بيشتر از افراديست كه به افسردگي مبتلا نيستند.

 

وي با بيان اينكه اقدام به خودكشي در افراد جوان بيشتر ديده مي‌شود، افزود: ولي خودكشي موفق در افرادي كه سن بالاتري دارند بيشتر رخ مي‌دهد.

 

وي علايم افسردگي را تغيير در خلق، سرعت فرايندهاي حركتي و ذهني، فرايندهاي شناختي و ريتم بيولوژيكي عنوان كرد.

 

اين روانپزشك گفت:‌ از نظر اخلاقي فرد مبتلا به افسردگي احساس غم و غصه مي‌كند، اما ممكنست سالمند حالت غم و غصه خود را انكار كند.

 

وي با بيان اينكه در فرد افسرده سرعت فرايندهاي حركتي و ذهني كند مي‌شود، افزود: آنچه كه در فرد مسن حائز اهميت است كه سالمند دچار كندي ذهن مي‌شود سالمند تمركزش كاهش پيدا كند يعني زمان، مكان و شخص را متوجه نمي‌شود كه به اين حالت فراموشي كاذب گفته مي‌شود كه گاهي اوقات با بيماري آلزايمر اشتباه گرفته مي‌شود.

 آگهي


 

وي ادامه داد: فرد افسرده ممكن است نسبت به آينده نااميد شود و فكر كند كه فردي براي كمك به او وجود ندارد.

 

دكتر شگرف نخعي تغييرات جسماني (بيولوژيكي) را از ديگر علايم افسردگي دانست و افزود: در افسردگي فرد يا با كاهش و يا افزايش اشتها و خواب مواجهه مي‌شود كه در افراد مسن بيشتر به صورت كاهش اشتها و خواب شايع است.


 

وي اضافه كرد:‌ گاهي اوقات افسردگي در سالمندان با علايم جسماني چون سردرد و درد قفسه سينه، درد معده بروز مي‌كند.

 

اين روانپزشك با بيان اينكه يكي از فرم شايع دمانس (زوال عقل) آلزايمر است، به ايسنا گفت: اولين علامت هشداردهنده در اين بيماري اين است كه فرد اتفاقات اخير را فراموش مي‌كند مثلا نهار مي‌خورد ولي يادش نمي‌آيد كه نهار خورده است. ولي وقايع قديمي تر را به ياد مي‌آورد؛ بعنوان مثال زماني كه در كودكي به مدرسه مي‌رفته است به خوبي به ياد مي‌آورد.

 

وي با تاكيد بر اين كه شناسايي نشانه‌هاي اين بيماري در مراحل اوليه بسيار مهم است، افزود: ‌اگر اين بيماري در مراحل اوليه تشخيص داده شود مي‌تواند روند بيماري را كند نمايد.

 

دكتر شگرف نخعي با تاكيد بر اينكه بروز علايم روانپزشكي در دوره سالمندي را طبيعي تلقي نكنيد به خانواده‌ها توصيه كرد: اگر علايمي چون گوشه گيري، كم حرفي در سالمند خود مشاهده كرديد اين علايم را جدي بگيريد زيرا ممكن است اين علامت يك مشكل رواني باشد.

.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي