پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
استرس،‌ تنهايي، كمبود احترام و محبت احتمال افسردگي در سالمندان را افزايش مي‌دهد
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/10/18
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

يك فوق تخصص طب سالمندان با بيان اين كه نيازهاي جسمي، روان شناختي و اجتماعي از نيازهاي اصلي افراد سالمند به شمار مي‌رود، ‌گفت: ارائه خدمات توانبخشي در بخش‌ نيازهاي جسمي، كاهش استرس، تنهايي و جبران كمبود محبت در زمينه نيازهاي روان شناختي و تامين نيازهاي مالي و پشتيباني بيمه‌اي در بخش نيازهاي اجتماعي از عوامل مؤثر در تامين سلامت سالمندان است.

 

دكتر هوشنگ بيضايي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با اشاره به اين كه طب سالمندان رشته‌اي تخصصي از طب داخلي و مختص به امور پزشكي سالمندان است، بيان كرد: امور پزشكي سالمندان منحصر به درمان نيست، بلكه پيشگيري و جنبه كمك‌هاي اجتماعي اعم از پشتيباني بيمه‌هاي درماني و تامين اجتماعي، كمك‌هاي نقدي و غير نقدي و اقدامات توانبخشي كه براي سالمندان حائز اهميت است را نيز شامل مي‌شود.

 

وي علت افزايش توجه به طب سالمندان را پير شدن جمعيت دنيا دانست و با بيان اين كه سالمندان از نظر سنت، دين و اخلاق در هر جامعه‌اي مورد تكريم هستند، نيازهاي اصلي اين افراد را به 3 دسته نيازهاي جسمي، روان شناختي و اجتماعي تقسيم كرد و افزود: اولين نياز اين افراد نيازهاي جسمي است كه درمان خاص و درمان توان بخشي بيماريهاي جسمي و عوارض آنها را براي اين افراد شامل مي‌شود.

 


عوارض عضلاني و قلبي - عروقي، فشار خون بالا و ديابت، بيماريهاي شايع در دوران سالمندي

 


تامين نيازهاي اجتماعي و روان شناختي، نياز اصلي افراد سالمند

 

دكتر بيضايي در مورد بيماريهاي جسمي سالمندان تصريح كرد: بدون توجه به استثنائات افراد به طور معمول بعد از سن 70 سالگي دچار چندين بيماري همزمان مي‌شوند كه مهمترين آنها را مي‌توان امراض قلبي و عروقي، فشار خون بالا، ‌ديابت و بيماريهاي مربوط به سيستم حركتي به خصوص عضلات و مفاصل مانند آرتروز ناميد.

 

وي با تاكيد بر اين كه بيماريهاي متعدد و همزمان در سالمندان نيازمند برنامه‌ريزي دقيق و تخصصي در مورد درمان آنهاست، ادامه داد: در مورد نيازهاي جسمي، درمان توانبخشي بسيار مهم است.

زيرا سالمندان معمولا در نيروي جسمي، رواني، عضلات و سيستم عصبي، قلب و ريه خود دچار نقصان هستند لازم است كه اين افراد بازتواني شوند و نيروي باقيمانده آنها با توانبخشي تقويت شده و سلامت سالمندان تامين شود.

 

اين فوق تخصص طب سالمندان دومين نياز اصلي سالمندان را رسيدگي به جنبه‌هاي روانشناختي اين افراد كه شامل امور روانپزشكي و روانشناسي است، دانست و بيان كرد: افراد مسن معمولا مجموعه‌اي از گذشته با كوله باري از استرس‌ها، تنهايي و بسياري احساسات ديگر هستند كه براي آنها گاه عوارضي از قبيل بحران‌هاي روحي و رواني نيز در پي داشته است. لذا اگر بر اين عوارض معضلاتي از قبيل بي احترامي و بي محبتي نيز از سوي اطرافيان افزوده شد احتمال ايجاد افسردگي در اين افراد به شدت افزايش مي‌يابد.

 

وي در ادامه نيازهاي اجتماعي سالمندان از قبيل مسكن، كمك هزينه زندگي، پوشاك و حمايت‌هاي بيمه‌اي را سومين و مهمترين نوع نيازهاي آنها برشمرد و به ايسنا گفت: تامين اين جنبه از نيازهاي سالمندان بر عهده دستگاه‌هاي مسؤول سلامت كشور است كه مي‌توانند با تامين نيازهاي مالي اين افراد از قبيل مسكن و كاهش فشارهاي اجتماعي براي آنها نقش به سزايي در تامين سلامت سالمندان ايفا كنند كه خوشبختانه از سوي كميته كشوري ارتقا سلامت سالمندان اقدامات اساسي در جهت تامين نيازهاي اجتماعي سالمندان در سطح كشور به ويژه در سالهاي اخير صورت گرفته است كه يكي از اين اقدامات را مي‌توان اجراي برنامه‌هاي دقيق و گسترده توسط كارشناسان كميته‌هاي پژوهشي و آموزشي اين مركز و آموزش تعداد زيادي از متخصصان پزشكي، پرستاري و پيرا پزشكي در جهت ارائه خدمات درماني و توانبخشي به اين افراد دانست.

 

دكتر بيضايي در پايان اعتقاد به باورهاي مذهبي و سنتي را در جهت تكريم بيشتر سالمندان در ايران در مقايسه با ساير كشورهاي جهان مؤثر خواند و خاطرنشان كرد: فرهنگ نگهداري و تكريم سالمند تا حدي در بين مردم كشور ما رايج است كه حتي خانواده‌هايي كه استطاعت مالي كمي دارند براي پشتيباني از سالمند خود از هيچ گونه كوششي دريغ نمي‌كنند.

 آگهي

.....

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي