پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

پوست‌هاي خشك مستعد ابتلا به اگزما هستند
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/10/07
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

يك متخصص پوست گفت: كساني كه پوست خشك و حساس دارند بيشتر مستعد ابتلا به اگزماي پوستي هستند.

 

دكتر هيلدا فتوحي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، در خصوص تماس پوست با مواد شوينده گفت: يكي از موارد خيلي شايعي كه در اثر تماس با شوينده‌ها به خصوص مايعاتي مثل وايتكس، ريكا و صابون‌هاي عطري و ... به وجود مي‌آيد درماتيك دست زنان خانه‌دار ناميده مي‌شود.


 

وي ادامه داد: چنانچه پوست دست حساس باشد آنتي ژن وارد پوست شده و بدن در برابر آن آنتي‌بادي مي‌سازد كه اين امر خود باعث ايجاد علامت‌هاي درماتيك يا حساسيت بر روي پوست مي‌شود.


 

اين متخصص پوست افزود: به دليل اين كه اكثر افراد راست دست هستند و با دست راست كار مي‌كنند علائم اگزما بيشتر روي دست راست آنها مشاهده مي‌شود كه بعد از آن به قسمت‌هاي ديگر بدن نيز منتشر مي‌شود.

 

دكتر فتوحي خاطرنشان كرد: قرمزي، التهاب، پوسته‌هاي كف دست، خشك شدن، خارش شديد و ... از علائم اگزما هستند كه حتي تماس با آب نيز مي‌تواند اين علائم را تشديد كند.

 آگهي


 

وي ادامه داد: راه ساده درمان اگزما استفاده از كرم‌هاي استروئيد موضعي است كه البته نبايد خودسرانه از اين پمادها استفاده شود بلكه بسته به شدت درگيري پوست و طبق نظر پزشك بايستي از اين پمادها استفاده كرد.


 

اين متخصص پوست در ادامه اظهار كرد:‌ بعد از استفاده از كرم‌هاي استروئيدي بيماران بايد مدتي از كرم‌هاي ساختني مرطوب كننده استفاده كنند و مرتب پوست‌شان را با اين كرم‌ها چرب كنند تا از عود اگزما جلوگيري و در ضمن در طول مدت درمان به هيچ وجه نبايد با شوينده‌ها تماس داشته باشند.

 

دكتر فتوحي در ادامه خاطرنشان كرد: استفاده از دستكش‌هاي لاستيكي در موقع استفاده از شوينده‌ها به تنهايي كافي نيست بلكه بايستي از دستكش نخي روشن به خصوص سفيد در زير دستكش‌هاي لاستيكي استفاده كرد تا پوست دچار حساسيت نشود.

 

وي ادامه داد: استفاده مكرر از مواد شوينده به مرور زمان باعث شكنندگي پوست شده و پوست شادابي و طراوت خود را از دست مي‌دهد و دچار پيري زودرس مي‌شود.

 

اين متخصص پوست در ادامه به ايسنا گفت: ‌در موقع خريد مواد شوينده حتما بايستي به تاريخ مصرف و علامت استاندارد آن توجه كرد چون اگر تاريخ مصرف آن گذشته باشد اثرات آن بر روي پوست شديدتر شده و پوست دچار اگزماي شديد مي‌شود.

 

دكتر فتوحي در ادامه تصريح كرد: ‌وزارت بهداشت بايستي با نظارت و كنترل صحيح بر روي مواد شوينده PH آنها را كنترل و در حد خنثي نگه دارد تا اثرات آن بر روي پوست افراد كمتر شود.

.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي