پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

استفاده از صابونهاي ملايم و مواد مرطوب‌كننده به كاهش خشكي پوست كمك مي‌كند
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/10/07
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

يك متخصص پوست و مو، استفاده از صابونهاي ملايم، شامپوهاي بدن و مواد مرطوب كننده مثل وازلين‌هاي معمولي كه مانع از تبخير آن از سطح پوست مي‌شود و عدم استفاده از شوينده‌هاي قوي را براي كاهش خشكي پوست توصيه كرد.

 

دكتر حسن صيرفي در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با اشاره به كمي رطوبت هوا در فصول سرد گفت: بيماري اگزما بيماري است كه بوسيله سرما تشديد شده و با عوارضي مثل آسم و ورم آلرژيك بيني بروز مي‌كند.

 

وي افزود: اگزماي سرشتي بيماري است كه زمينه ارثي دارد و معمولا اندامهاي كودكاني كه دچار اگزماي سرشتي‌اند، به علت تغييرات عروقي خون در مواجه با هواي سرد، سريعا سرد شده و در صورت كمي رطوبت پوست با سوزش و خارش همراه است.

 

وي با يادآوري اين كه خشكي و سرماي هوا، كمبود رطوبت در شهرهاي ايران باعث تشديد اگزما مي‌شود، خاطرنشان كرد: اگزماهاي تماسي نيز يكي از انواع شايع اگزما در زنان خانه‌دارست؛‌ در اين نوع اگزما، پوست فرد تدريجا بر اثر تماس زياد با مواد پاك‌كننده خانگي، ماده ظرفشويي، صابون خشك، چربي پوست كم و قسمتهاي سطحي پوست دستخوش تخريب مي‌شود.

 

وي خشكي، سوزش پوست، ظاهر شدن ترك‌هاي ريز در پوست و ايجاد پوسته‌هايي در كف دست و نوك انگشتان را از علائم اين اگزما برشمرد.


 

وي با تاكيد بر لزوم درمان اگزماي سرشتي، سردي هوا را عامل تشديد اين اگزما خواند و استفاده از دستكش‌هاي مخصوص كه داخل آن نخي باشد و چرب كردن مرتب پوست را توصيه كرد.

 

دكتر صيرفي، استفاده از صابونهاي ملايم را براي پوست ظريف و نازك كودكان و نوزادان لازم دانست، ادامه داد: همچنين پيري پوست و كم بودن رطوبت شايعترين علت خشكي پوست در افراد مسن است.

 

اين متخصص پوست، با اعلام اين كه تغذيه در حد تامين‌كننده سلامت عمومي براي افراد لازم است،

 

اظهار داشت: خشكي پوست ممكن است ناشي از كمبود برخي ويتامينها باشد، اما تغذيه به طور مستقيم نقش خيلي مهمي در ايجاد خشكي پوست ندارد.

 

وي كهير ناشي از سرما را ديگر بيماري ناشي از مواجه با هواي سرد دانست و افزود: عواملي كه سرما روي پوست ايجاد مي‌كند از موارد ساده‌اي مثل تورم و قرمزي تا تب و لرز، تورم مفاصل و حتي تغييرات در سيستم قلبي و تنفسي ريه‌ها كه حتي در مواردي خطرات جاني براي افراد دارد ظاهر مي‌شود.

 

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران، جلوگيري از مواجه با آب و هواي سرد و استفاده از پوشش‌هاي مناسب براي افراد مبتلا به حساسيت سرما را توصيه كرد.

 آگهي


 

وي با اشاره به اين كه دربعضي از بيماريهاي رماتيسمي حساسيت به سرما به غير از تورم، مشكلاتي در كليه و مفاصل نيز ايجاد مي‌كند، به ايسنا گفت: در برخي از انواع نادر سرطانها مواجه با سرما، باعث اختلالات پوستي نيز مي‌شود.

 
....

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي