پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

شست‌وشوي بيش از اندازه باعث خشكي پوست در فصل سرما مي‌شود
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/10/07
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

شست‌وشوي بيش از اندازه باعث خشكي پوست در فصل سرما مي‌شود كه اين نيز با استفاده از چربي و رطوبت قابل درمان است.

 

دكتر سيدشهاب الدين محسني متخصص پوست و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اظهار داشت: تغيير دما باعث ايجاد تغييراتي در پوست افراد سالخورده مي‌شود، چراكه در اين سنين چربي و رطوبت پوست كاهش يافته و بواسطه شست و شوي مداوم، پوست، خشك و در شبها، دچار خارش شديد مي‌شود.

 

وي افزود: براي رفع اين مشكل بايد چربي و رطوبت پوست تامين شود.

 

محسني ادامه داد: تركيبات پشمي نيز باعث ايجاد آلرژي و اگزماي اكتوپيك در فصول سرد مي‌شود و اين حساسيت‌ها اغلب، سرشتي بوده و با خارش شديد همراه است كه براي جلوگيري از بروز اين مشكل بايد حتي‌المقدور از لباسهاي نخي و كتاني استفاده شود.

 

به گفته وي، عوامل تحريك‌كننده همچون لباسهاي پشمي، مواد شوينده و پاك‌كننده، صابون، شامپو بايد به ‌گونه‌اي انتخاب شوند كه تحريك كننده نباشند.


 

عضو هيات علمي دانشگاه علوم‌پزشكي تهران همچنين عطر و مواد شيميايي را از مواد محرك برشمرد كه مي‌توانند از راه تنفس نيز ايجاد آلرژي كنند.

 

دكتر محسني در پايان با اشاره به تشديد بيماري كهير در فصول سرد سال، افزود: برخي از قسمتهاي بدن در مقابل وسايل گرم كننده ، تغيير رنگ داده و پوست را از حالت طبيعي خارج مي‌كند كه اين امر با قطع تماس با وسيله حرارتي قابل درمان است.
...

 آگهي

.....

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي