پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

خشكي پوست يكي از شايعترين اختلالات پوستي است
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/10/07
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

پوست وسيع‌ترين و قابل مشاهده‌ترين عضو بدن است كه منعكس‌كننده سلامت عمومي يك فرد بوده و كارهاي متعدد و بسيار مهمي را انجام مي‌دهد.

 

به گزارش سرويس «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، وسعت سطح پوست در يك فرد بالغ به طور متوسط ‌٨/١ تا ‌٢ متر مربع است و به عنوان يك محافظ در برابر جراحت‌ها و يا باكتريها از بدن دفاع مي‌كند؛ ‌همچنين پوست حرارت بدن را تنظيم مي‌كند.

 

در پوست يك شبكه وسيع از رگ‌هاي خوني وجود دارد كه اكسيژن و مواد غذايي را براي تغذيه اعصاب حسي و حركتي موجود در آن و همچنين براي تغذيه ضمائم پوست شامل غده‌ها، ناخن‌ها و موها تامين مي‌كند.

 

آمار آمريكا نشان مي‌دهد كه سالانه بيش از ‌٧ ميليون نفر از جمعيت آن سرزمين مبتلا به بيماريهاي پوستي جديد شده و تحت درمان‌هاي پزشكي قرار مي‌گيرند.

 

از اين ميان خشكي پوست يكي از شايعترين اختلالات پوستي است.


 

هر گاه ميزان آب موجود در طبقه شاخي پوست كم شود پوست خشك و شكننده مي‌شود.

بالا رفتن سن نيز قدرت تشكيل چربي در سطح پوست را كاهش مي‌دهد كه در نتيجه پوست قدرت نگهداري آب را از دست داده و به تدريج خشك مي‌شود.

 

همانطور كه مي‌دانيد حالت طبيعي پوست اسيدي است كه در اين حالت معمولا ميكروبها قادر به رشد نيستند و اين يكي از وسايل دفاعي پوست در مقابل بيماريهاست.

 

از آنجايي كه زنان خانه دار معمولا با انواع صابونها و شوينده‌هاي قوي كه حالت قليايي دارند در طي روز سر و كار دارند پوست دستشان از حالت اسيدي خارج شده و وضعيت قليايي پيدا مي‌كند و براي ابتلا به انواع بيماريهاي پوستي مستعد و حساس مي‌شوند. معمولا ‌٣ ساعت پس از هر شست‌وشو لازم است تا پوست به حالت اسيدي باز گردد ولي اگر اين زمان لازم را به پوست ندهيم پوست نسبت به ايجاد ضايعات و بيماريها حساس مي‌شود. پوست خشك براي رسيدن به حالت طبيعي به زمان طولاني تري نيازمند است.

 آگهي


 

بهترين وسيله براي تامين رطوبت طبيعي پوست استفاده از كرم‌هاي مرطوب كننده استاندارد و مرغوب است.

اين كرم‌ها رطوبت لازم را به پوست مي‌دهند و از ايجاد چروك‌هاي زير پوستي جلوگيري و پوست را در مقابل انواع حساسيتها و ضايعات مصون نگاه مي‌دارند.

 

كرم‌هاي مرطوب‌كننده رطوبت لازم و طبيعي را به پوست برگردانده و پوست را در مقابل خشكي و زبري محافظت مي‌كنند.

 

هميشه به ياد داشته باشيد در هنگام خريد لوازم آرايشي - بهداشتي به مواد تهيه شده و تركيبات آن و تاريخ توليد و انقضا آن توجه كرده و بعد از آن خريداري نماييد.

 

بهتر است كه بدانيد يكي از تركيبات مهمي كه بايستي در همه اين مواد وجود داشته باشد آب است، زيرا آب موجود در اين مواد مانع از خشكي و التهاب يا حساسيت پوستي مي‌شود.
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي