پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

سالم زیستن
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/07/05
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

امروزه علم تغذیه ثابت کرده است که حالت‌های جسمانی ما بر ادراک و رفتارمان تأثیر زیادی می‌گذارد. محققان علوم تغذیه به‌طور پیوسته، تحقیقات بیشتری انجام می‌دهند و طی این گزارشات ما درمی‌یابیم که خوردن غذاهای نامطلوب، جامد، چاشنی‌های تند و آزاردهنده و موادشیمیائی موجب باقی ماندن مواد زاید و سمی در بدن می‌شوند و این مواد زاید، میزان اکسیژن و انرژی الکتریکی جسم را تغییر داده و موجب بروز ناراحتی‌های مختلف (از سرطان گرفته تا جنابت) می‌گردند.یکی از تکان‌دهنده‌ترین مطالبی که من تاکنون خوانده‌ام درباره برنامه غذائی یک نوجوان بزهکار سابقه‌دار بود که الکساندر شائوس در کتاب خویش تحت عنوان ”برنامه غذائی، جنابت و بزهکاری“ در مورد آن نوشته است: صبحانه، نهار و شام این نوجوان ۱۴ ساله شامل مقادیر زیادی گوشت، چربی، مواد قندی و شکلات و تنقلات مضر بود.مگر جسم آدمی تا چه حد گنجایش مواد قندی، چربی و ..

. را دارد؟این نوجوان بزهکار در پرسشنامه‌ای که در زندان تکمیل کرد نوشت: شب‌ها کمی بعد از خواب، بیدار می‌شوم و نمی‌توانم بخوابم؛ سردرد می‌گیرم؛ تنم شروع به خارش می‌کند و بدنم مور مور می‌شود؛ در معده و روده خود احساس ناراحتی می‌کن؛ بدنم کبود می‌شود! شب‌ها کابوس می‌بینم؛ دچار سرگیجه می‌شوم، غش می‌کنم، عرق سردی بر تنم می‌نشیند و احساس ضعف می‌کنم، اغلب اوقات برخی چیزها را فراموش می‌کنم؛ بسیار سرکش و بی‌قرار هستم و یا بدون دلیل احساس ناراحتی می‌کنم؛ گیج، افسرده و نگران هستم؛ کوچکترین چیز مرا عصبانی می‌کند و زود از کوره درمی‌روم؛ خیلی عصبانی و احساساتی هستم و بدون هیچ دلیل خاصی گریه می‌کنم.آیا به نظر شما با وجود چنین حالاتی رفتار بزهکارانه این جوان عجیب است؟ البته همیشه باید این نکته را در نظر داشته باشید که رفتار جنایتکارانه فقط از ذهن تراوش نمی‌شود بلکه عوامل زیست شیمی نیز بر حالت و رفتار آدمی تأثیر می‌گذارد.شاید برنامه غذائی‌تان از شما یک جنایتکار نسازد اما چرا باید دانسته یا ندانسته کاری کنید که همیشه بی‌حال و غیرفعال باشید؟غذای موردعلاقه شما چیست؟ یک غذای سالم مثل سالاد، سیب و میوه؟ و یا یک غذای ناسالم مثل پیتزا، استیک، مرغ‌ کنتاکی و .

..؟ آیا مایل هستید غذای ناسالم را به کلی از زندگیتان حذف کنید و غذای سالم را جایگزین آن سازید؟اگر پاسخ شما مثبت است من شما را یاری می‌دهم که به راحتی و با آگاهی از عهده این کار برآئید و سالم زیستن را تجربه کنید.ابتدا چشمانتان را ببندید و تصور کنید که در حال خوردن غذای موردعلاقه‌تان (مثل پیتزا، استیک، سوسیس، کالباس، مرغ کنتاکی و ..

 آگهي

.) که البته غذاهای ناسالمی می‌باشند، هستید. چه احساسسی به شما دست می‌دهد؟ آیا گرما (حس لامسه)، بوی مطبوع (حس بویائی)، طعم خوش (حس چشائی)، صدای ”هوم چه خوشمزه‌اس“ (حس شنوائی) و تصویر خودتان را در حال خوردن غذا (حس بینائی) می‌بینید؟ آیا اندازه تصویری که می‌بینید طبیعی است؟ تصویر متحرک، متمرکز، شفاف و رنگی است؟ آیا این تصویر در سمت راست ذهن و بالا دیده می‌شود؟اکنون در همان حالت، خوراکی را که از آن بدتان می‌آید (مثل کرفس، هویج خام یا پخته‌شده و .

. که البته غذای سالمی است) و معمولاً از خوردن آن اجتناب می‌کنید را در ذهنتان تصور کنید و خود را در حال خوردن آن ببینید. چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ آیا حالتان بد می‌شود و حالت تهوع به شما دست می‌دهد؟ آیا دیگر نمی‌توانید به این تصویرسازی ادامه دهید؟ اما قدری تحمل کنید و چشمانتان را همچنان بسته نگه دارید و به‌طور مختصر شرح دهید که چه احساسی دارید؟ آیا تصویری که می‌بیند در سمت چپ ذهنتان را در قسمت پائین واقع شده؟ آیا این تصویر از اندازه طبیعی آن خوراک کوچکتر، تاریک و تار، بی‌تحرک و سرد است؟ آیا صدای ذهن خود را می‌شنوید که می‌گوید: ”واقعاً بدمزه است؛ نمی‌خواهم آن را بخورم؛ از این غذا متنفرم؟“اکنون من می‌خواهم تصویر ذهنی شما را تغییر دهم و کاری کنم که شما به غذای سالم (که موردعلاقه شما نیست ولی برای شما مفید و ضروری است) علاقه‌مند شوید و به‌راحتی آن را میل کنید و حتی از خوردن آن لذت هم ببرید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که همه ویژگی‌های غذای سالم را که شما آن را دوست ندارید از سمت چپ و پائین ذهن خود به سمت بالا و راست منتقل کنید و تمام ویژگی‌های غذای ناسالم را که در سمت راست و بالای ذهن شما قرار دارد به سمت چپ و پائین ذهنتان ببرید، شما می‌توانید این تصاویر را یکی یکی و یا همگی را با هم به سمت معکوس منتقل کنید. این کار را در کمال آرامش و با دقت انجام دهید و پس از اتمام کار، آن در تصویر را چک کنید و ببینید که هرکدام در مکان جدید خود قرار گرفته‌اند، اندکی بر روی آنها تمرکز کنید و اکنون بگوئید که چه احساسی دارید؟ آیا احساس می‌کنید که به غذای سالم علاقه‌مند شده‌اید و از غذای ناسالم بدتان می‌آید؟ می‌دانم که به شدت متعجب شده‌اید و نمی‌توانید احساس شادی خود را بر زبان بیاورید ولی خوشبختانه این یک روش بسیار مؤثر و غیرقابل باور است که به سادگی می‌توانید از آن بهره بگیرید.

البته لازم به ذکر است که این روش طی سال‌ها تحقیق و تجربه و کار شبانه‌روزی توسط پژوهشگران و محققان کشف شده است و اکنون شما می‌توانید به سادگی با خواندن این مقاله به این علم دست یابید و به راحتی آن را در زندگی به‌کار گیرید و موجب خشنودیتان شود.لازم به ذکر است که در تمام مراحل زندگی، و در مورد هرگونه تغییری می‌توانید از این روش استفاده کنید و تغییرات مثبتی را در خود به‌وجود آورید، تنها کافی است همت کنید و تمام موارد و احساسات خود را مرحله به مرحله مورد بررسی قرار دهید سپس تصویر ذهنی خود را جابجا نمائید.                                                                                 آنتونی رابینزمترجم: میترا حبیبی                                       ماهنامه طمطراق     


.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي