پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
در حسرت يك سلام خوشبو
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/06/01
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

دكتر فرين ميزانيان
شايد يكي از تلخ‌ترين تجربيات پدر و مادرها وقتي است كه مي‌خواهند كودك دلبندشان را ببوسند ولي با اين جمله وحشتناك مواجه مي‌شوند: <منو نبوس، دهانت بوي بد مي‌دهد.> صدالبته كودك بيچاره گناهي ندارد كه به اين صراحت حرفش را زده. از قديم گفته‌اند حرف راست را بايد از زبان بچه‌ها شنيد. در واقع وقتي هيچ‌كس رويش نمي‌شود اين حرف را به شما بزند، بايد صداقت بچه‌ها را غنيمت شمرد.
دهان بدبو، بي‌ترديد ما را در ارتباطاتمان محدود مي‌كند و ديگران به تدريج تلاش خواهند كرد تا دست كم ارتباط كلامي خود را با ما تا حد ممكن كاهش دهند.

اگر شما در مورد اين مسئله نگرانيد، مي‌توانيد از دوستان،‌افراد خانواده و يا دندانپزشك خواهش كنيد تا در مورد بوي دهان شما، به شما تذكر دهند. ولي خيلي وقت‌ها آدم‌ها حتي از طرح چنين مسئله‌اي هم خجالت مي‌كشند. بنابراين چاره‌اي نمي‌ماند جز اينكه خودشان كشف كنند دهانشان بوي بدي مي‌دهد يا نه.

 

دهان من بو مي‌دهد؟
روش‌هاي غيرمستقيمي وجود دارد كه شما به كمك آن ‌مي‌توانيد تا حدي از بوي دهان خود آگاه شويد. روش اول اين است كه مچ دستتان را با بزاقتان مرطوب كنيم و حدود 5 ثانيه صبر كنيد تا بزاق تقريباً خشك شود. سپس آن را بو كنيد. آنچه به مشام شما مي‌رسد تا حدودي بيانگر بوي ناحيه نوك زبان شماست. براي آگاهي از بوي قسمت عقبي زبانتان مي‌توانيد از روش دوم استفاده كنيد: قاشقي را روي قسمت عقبي زبان (نزديك به گلو) بكشيد. بر روي قاشق لايه‌اي از ماده‌اي سفيد رنگ مشاهده مي‌شود. آن را بو كنيد. آنچه حس مي‌كنيد بوي ناحيه عقبي دهان و زبان شماست. يكي از عوامل ايجاد بوي بد دهان باكتري‌هايي هستند كه روي همين ماده سفيد رشد مي‌كنند كه در ادامه به آن اشاره مي‌شود.

 

روش‌هاي غيرمستقيمي وجود دارد كه شما به كمك آن ‌مي‌توانيد تا حدي از بوي دهان خود آگاه شويد. روش اول اين است كه مچ دستتان را با بزاقتان مرطوب كنيم و حدود 5 ثانيه صبر كنيد تا بزاق تقريباً خشك شود. سپس آن را بو كنيد. آنچه به مشام شما مي‌رسد تا حدودي بيانگر بوي ناحيه نوك زبان شماست. براي آگاهي از بوي قسمت عقبي زبانتان مي‌توانيد از روش دوم استفاده كنيد: قاشقي را روي قسمت عقبي زبان (نزديك به گلو) بكشيد. بر روي قاشق لايه‌اي از ماده‌اي سفيد رنگ مشاهده مي‌شود. آن را بو كنيد. آنچه حس مي‌كنيد بوي ناحيه عقبي دهان و زبان شماست. يكي از عوامل ايجاد بوي بد دهان باكتري‌هايي هستند كه روي همين ماده سفيد رشد مي‌كنند كه در ادامه به آن اشاره مي‌شود.
چرا دهان بدبو مي‌شود؟
غذاها: غذاهايي نظير سير و پياز از شناخته‌شده‌ترين اعضاي اين گروه هستند. از طرفي غذاهاي پروتئيني نظير ماهي و غذاهاي دريايي، تخم‌مرغ و لبنيات نيز به طور غيرمستقيم ممكن است باعث ايجاد بوي بد در دهان شوند زيرا اين مواد به‌خوبي توسط باكتري‌هاي بي‌هوازي موجود در دهان تخمير و مواد زائد حاصل از اين تخمير موجب ايجاد بوي بد در دهان مي‌شوند.

بنابراين توصيه مي‌كنيم بعد از مصرف اين مواد دهان خود را كاملاً شستشو دهيد و در صورت نياز براي خارج كردن باقيمانده غذاها از مسواك و نخ دندان استفاده كنيد.
سيگار: بوي بدي كه از دهان سيگار‌ي‌ها استنشاق مي‌شود، ناشي از وجود جرم، بوي نيكوتين و همچنين ماده حاصله از بوي تنباكوي سوخته است كه بر روي نواحي مختلف دهان تجمع پيدا مي‌كند. كشيدن سيگار همچنين موجب خشكي دهان و ايجاد بيماري‌هاي لثه مي‌شود كه هر دو در ايجاد بوي بد دهان موِثرند. به هر حال سيگار كشيدن يكي از عواملي است كه با قطع آن بوي بد دهان به سرعت برطرف مي‌شود.
خشكي دهان: اغلب ما صبح‌ها هنگام برخاستن از خواب، احساس بوي بدي در دهان خود مي‌كنيم كاهش بزاق و خشكي طبيعي دهان در طول شب، باعث ايجاد اين بوي بد مي‌شود كه بهآن <تنفس صبحگاهي> مي‌گويند.

 آگهي

معلم‌ها، وكيل‌ها و تمام افرادي كه به خاطر شغلشان بايد مدت طولاني صحبت كنند نيز به دليل خشكي دهان، اين بو را در دهان خود احساس مي‌كنند. خشكي دهان حالتي است كه طي آن بزاق دهان كم مي‌شود. بزاق به تميزي دهان كمك مي‌كند و خرده‌هاي باقي مانده مواد غذايي و همچنين مواد پس مانده حاصل از تخمير باكتري‌هاي دهاني را شستشو مي‌دهد. بزاق همچنين به علت دارا بودن بعضي از آنزيم‌ها، باكتري‌هاي دهان را در حالت متعادل نگه مي‌دارد و از ايجاد بوي بد دهان جلوگيري مي‌كند.
بعضي از داروها نظير آنتي‌هيستامين‌ها، داروهاي ضدافسردگي ، داروهاي ضدفشار خون ، داروهاي ادرارآور، خواب آورها و داروهاي ضداضطراب و نيز بعضي بيماري‌ها مثل ديابت مي‌توانند باعث ايجاد خشكي دهان شوند، با افزايش سن نيز از ميزان بزاق كاسته مي‌شود و دهان خشك‌تر خواهد شد. براي تحريك بزاق مي‌توانيد از موادي نظير آلو، آلوچه و ... استفاده كنيد، قطعاتي از سبزيجات مثل نعناع يا جعفري را بجويد و يا از آدامس‌هاي بدون قند استفاده كنيد. نوشيدن آب فراوان را فراموش نكنيد.
بيماري لثه و دندان‌هاي پوسيده: اين موارد هر دو از مهمترين عوامل ايجادكننده بوي بد دهان هستند. هرگونه عفونت فعال دهان حتي دندان‌هاي عقل تميز نهفته مي‌توانند موجب ايجاد بوي بد دهان شوند.
سينوريت: عفونت‌هاي ناحيه سينوس منجر به ايجاد بوي بد در ناحيه دهان مي‌شوند. اين عفونت‌ها همچنين باعث گرفتگي بيني شده و خشكي دهان را ايجاد مي‌كنند كه خشكي دهان نيز باعث تشديد بوي بد دهان مي‌شود. آلرژي‌ها و عفونت‌هاي دستگاه تنفسي فوقاني هم موجب ايجاد ترشحات پشت حلق مي‌شوند. اين ترشحات با ورود به ناحيه دهان توسط باكتري‌ها تخمير شده و بوي بد دهان را ايجاد مي‌كنند.
بيماري‌هاي عمومي: اگر بعد از رفع همه عوامل يادشده و بهداشت مطلوب دهان و دندان هنوز بوي بد دهان پايدار بود مي‌توان به بيماري‌هاي عمومي مثل بيماري‌هاي دستگاه تنفسي، بيماري‌هاي كبدي، بيماري‌هاي كليوي و يا بيماري‌هاي دستگاه گوارش فكر كرد. در اين مورد با پزشك مشورت كنيد.
دندان‌هاي مصنوعي: دندان‌هاي مصنوعي منبع بالقوه‌اي براي ايجاد بوي بد در دهان هستند: اگر شما با داشتن دندان مصنوعي، دهان بدبوي داريد، دندان‌هاي مصنوعي خود را بايد مرتباً به خوبي مسواك بزنيد و تميز كنيد و سپس آنها را در ماده‌اي مناسب ضدعفوني كنيد. يك تا دو قاشق سركه سفيد در يك ليوان آب، يك ضدعفوني‌كننده خانگي خوب است. دندان‌هاي مصنوعي را به مدت نيم‌ساعت در اين محلول بگذاريد و سپس آنرا به خوبي مسواك بزنيد.

 

راه‌هاي كاهش بوي بد در دهان
از آنجائي‌كه ماده سفيد موجود در قسمت عقبي زبان يكي از دلايل ايجاد بوي بد در دهان است، تميز كردن اين لايه كه مملو از باكتري‌ها و مواد زائد حاصل از تغذيه آنهاست، كمك شاياني به كاهش بوي بد در دهان خواهد كرد. زبان را مي‌توان به كمك مسواك‌هاي معمولي، مسواك مخصوص زبان و يا زبان پاك كن‌ها، پاك كرد.


زبان را از عقب به جلو تميز كنيد و مراقب باشيد كه زبان تحريك و يا زخم نشود، استفاده از خمير دندان‌هاي آنتي باكتريال كه موادي مانند دي‌اكسيد‌كلرو يا سيتل پيريدنيوم دارند، در حذف باكتري‌هاي سطح زبان و كاهش بوي بد دهان تاثير مناسبي دارند.
انواع گوناگوني از دهانشويه‌ها وجود دارند كه در كاهش بوي ناخوشايند دهان كاربرد دارند. براي تاثير بيشتر دهانشويه‌ها، آنها را غرغره كنيد. غرغره كردن دهانشويه همراه با ايجاد صداي <آآ..

.> باعث گسترش بيشتر زبان به سمت بيرون شده و منطقه وسيع‌تري از زبان در معرض دهانشويه قرار مي‌گيرد. دهانشويه را در دسترس اطفال قرار ندهيد زيرا بلعيدن اين دهانشويه‌ها خطرناك است.
دست آخر اينكه مسواك‌زدن و نخ دندان كشيدن مرتب را هرگز فراموش نكنيد. استفاده از موادي مانند قرص‌هاي جويدني خوشبوكننده، اسپري‌ها، آدامس‌ها و... به تنهايي و بدون رعايت بهداشت دهان، اثري موقتي دارند. تنها تاثير شناخته شده در مورد آدامس‌ها و قرص‌هاي نعناع، كمك به تحريك بزاق است كه اثري سودمند محسوب مي‌شود.

 

نكات كليدي براي داشتن دهاني خوشبو
دندان‌هاي خود را به ‌طور مرتب مسواك بزنيد و نخ بكشيد.
زبان خود را به كمك مسواك يا زبان پاك‌كن تميز كنيد.
زياد آب بنوشيد.
بعد از خوردن مواد پروتئيني مثل شير، گوشت... دهان خود را تميز كنيد.
دندان مصنوعي خود را مرتباً مسواك بزنيد و ضدعفوني كنيد.
از دندانپزشك خود بخواهيد به شما يك دهان‌شويه موِثر براي رفع بوي بد دهان پيشنهاد كند. آن را قبل ازخواب مصرف كنيد.
سبزيجات تازه و داراي فيبر مانند هويج بخوريد.
زياد قهوه ننوشيد.
تميز كردن سطح پشتي آخرين دندان‌ها در هر فك را فراموش نكنيد
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي