پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

از خشکی پوست جلوگیری کنید
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/01/02
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

جام جم آنلاين: هوای گرم و سرد هر دو به پوست آسیب می رسانند و پاسخ التهابی را ایجاد می کنند که منجر به خشکی ، پوسته پوسته شدن ، و خارش پوست می شود.
مسلما ما قادر نیستیم آب و هوای منطقه ای را که در آن زندگی می کنیم تغییر دهیم اما می توانیم با یک سری اقدامات با نشانه های فوق مقابله کنیم.
اول اینکه باید به میزان کافی آب بنوشیم. آب و هوای سرد هم به اندازه هوای گرم در از دست دادن آب تاثیر دارد. همچنین باید رژِیم غذای بدون چربی یا خیلی کم چرب نداشته باشیم که پوست را از چربی های سالم و حالت امولسیفیه ای که ایجاد می کنند ، محروم سازد.

(البته اطلاع از میزان چربی های خون قبل از اتخاذ هر رژیم غذایی ضروری است)
برای مثال ماهی سالمون آلاسکا سرشار از اسیدهای چرب زیبا کننده پوست است که البته به سختی می توان آن را جزء برنامه غذایی قرار داد. روغن زیتون اصل ، آجیل بدون نمک و دانه ها نیز اثر خوبی دارند.
پس برنامه غذایی با کیفیتی را دنبال کنید که حاوی اسید های چرب ضروری درمقادیر سالم و نیز روغن ماهی قابل هضم باشد.


پوست ما همواره در معرض هوای خشک داخل خانه و محیط بیرون ، اشعه صدمه زننده آفتاب ، شوینده ها و مواد پاک کننده مضر قرار دارد. همه این فاکتورها بر پوست نازک ، خشک و ملتهب تاثیر می گذارند بنابراین باید روش هایی را برای حفظ پوست انتخاب کنیم که بدون ایجاد التهاب موجب نرمی پوست شوند.
به گزارش ای دایتس امروزه مرطوب کننده هایی تولید شده اند که به گروه فسفولیپیدها تعلق دارند.
این ترکیبات که پلی انیل فسفاتیدیل (PPC) نام دارند به حفظ رطوبت و لطافت پوست کمک می کنند.
PPC که بطور طبیعی در لسی تین ، ماده مومی گرفته شده از تخم مرغ یا سویا ، یافت می شوند امروزه به عنوان یک نرم کننده موثر پوست معرفی شده اند.

 آگهي


پیشوند پلیانیل به معنی وجود اتصالات دوگانه در ترکیب آن است. ساختار منحصر به مفرد اطراف اتصالات دوگانه در PPC ویژگی آنتی اکسیدانی و ضد التهابی به آن می دهد و باند های دوگانه آن را غیر اشباع می سازد ، نوعی ساختار ملکولی که صافی و نرمی بیشتر پوست راسبب می شود.


اثرات مفید PPC علیرغم شستشو های مکرر در طول روز باقی می ماند. در واقع با بکار بردن کرم PPC روی لوسیون های استر ویتامین C یا اسید آلفا لیپوئیک دارای DMAE تاثیر آن افزایش یافته و آسیب گذشت زمان ، آب و هوا ، هوای خشک ، صابون ها و دترجنت ها بر پوست کاهش می یابد. برای افزایش اثر مرطوب کنندگی PPC ترکیبات موثر ویتامین E بهنام توکوترینول ها نیز به آن افزوده شده اند.
به خاطر داشته باشید اگر در هوای خشک و سرد یا گرم مسیر کوتاهی را طی می کنید و طی آن پوستتان دچار خشکی شده آسیب می بیند باید از ترکیبات مرطوب کننده و نرم کننده های مناسب استفاده کنید.
دراین مطالعه کرم توصیه شده حاوی ترکیبات PPC است و سازنده ، آن را بری رفع خشکی پوست معرفی کرده است.

همچنین برای نرم شدن کف پا نیز توصیه نموده شب ها مقداری از آن را به کف پا بمالید و یک جوراب نخی به پا کنید تا صبح شاهد اثر مطلوب آن باشید.
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي