پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

خشكي پوست در زنان خانه‌دار به صورت اگزما بروز مي‌كند
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/01/02
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

يك متخصص پوست و مو اعلام كرد: زنان خانه‌دار به علت تماس زياد با انواع شوينده‌ها بيشتر مبتلا به خشكي پوست شده و اين بيماري به صورت اگزماي پوستي بروز مي‌كند.

 

دكتر گلناز بهمني در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، فصول پاييز و زمستان را به علت ناكافي بودن رطوبت هوا، شايعترين زمان براي ابتلاي افراد به بيماري خشكي پوست عنوان كرد و با اشاره به اين كه علل مختلفي موجب بروز خشكي پوست در افراد مي‌شود، تصريح كرد: ابتلاي افراد به بيماريهايي همچون جذام، اشكالات تيروئيد، سرطان غدد لنفاوي، سوء تغذيه، اختلالات پروتئين و مصرف برخي داروهاي كاهنده چربي خون موجب بروز اين بيماري در افراد مي‌شود.

 

وي در ادامه گفت: خشكي پوست محدوديت سني نداشته و اين بيماري در نوزادان به علت شست‌وشوي مكرر نوزاد توسط مادر (در نواحي پاها) و در سالمندان به علت كم شدن چربي پوست بدنشان، بيشتر نمود پيدا مي‌كند.

 

اين متخصص پوست و مو پوسته‌هاي ظريف بر روي سطح پوست را از علايم خفيف بيماري خشكي پوست دانست و خاطرنشان كرد: در مراحل تشديد خشكي پوست، پوسته‌ها بزرگتر و سطح پوست، نماي چند ضلعي پيدا مي كند.

 

دكتر بهمني احساس سوزش، درد، قرمزي سطح پوست، خارشي كه منجر به تركهايي بر روي پوست شده را از علائم خشكي پوست برشمرد و به ايسنا گفت: محل خشكي مكان مناسبي براي تجمع عوامل ميكروبي، قارچي و ويروسي است.


 

اين متخصص پوست استحمام زياد، استفاده از صابونهاي نامناسب، شست‌وشوي پوست با آب داغ را از عوامل تشديد كننده بيماري خشكي پوست دانست.

 

وي در پايان به افراد توصيه كرد پس از استحمام، پوست خود را مرطوب كرده و از صابونهاي حاوي مرطوب كننده استفاده كنند.

 
...

 آگهي

.....

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي