پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

خشکي و پيري پوست
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/01/02
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

نويسنده : سيما بهجتي (کارشناس پرستاري)

 

پوست سد دفاعي طبيعي بدن دربرابر آسيب‌ها و صدمات محيطي است رعايت نکات بهداشتي و حفظ سلامت پوست، علاوه بر کمک به تداوم اين نقش، در تامين زيبايي ظاهري فرد نيز موثر است خشکي پوست که به دنبال روند پيري تشديد مي‌شود، از جمله عواملي است که باعث چروک و آسيب‌ديدگي پوست مي‌شود.

 

 

 

 

 

ارتباط ميان پيري و خشکي پوست
چربي به عنوان سدي در برابر تبخير آب از سطح پوست عمل مي‌کند ومانع از دست رفتن رطوبت آن مي‌شود. با افزايش سن پوست دچار دگرگوني‌هاي زيادي مي‌شود رشته‌هاي کلاژن و الاستين لايه مياني پوست تخريب مي‌شود و ضخامت آنها کاهش مي‌يابد. درنتيجه، پوست پير مي‌شود. پيري پوست به معناي از دست رفتن خاصيت کششي و ارتجاعي است که به دنبال اين وضعيت، پوست ظاهري شل، سست و چروکيده پيدا مي‌کند.

از طرفي ديگر، به علت تغييرات ايجاد شده در غدد عرق و چربي، ترشحات اين غدد کاهش مي‌يابد و پوست خشک‌تر مي‌شود، به علاوه به دليل کاهش مقدار چربي زير پوست، پوست نازک و به دنبال تاثيرات نيروي جاذبه زمين، شل و آويزان مي‌شود، اين تغييرات در زنان پس از شروع يائسگي سرعت و شدت بيشتري مي‌يابد.


 

توصيه‌هايي براي مقابله با خشکي پوست
-کساني که پوستي خشک دارند بايد از شستشوي مکرر صورت با صابون، بخصوص صابون قليايي خودداري کنند.آب مصرفي براي شستشوي پوست بهتر است ولرم باشد استحمام اين افراد بايد به صورت دوش و کوتاه‌مدت انجام شود و از کشيدن ليف و کيسه اجتناب نمايند.
-خشک کردن پوست صورت پس از شستشو و استحمام بايد به صورت برداشتن وماليدن آن انجام شود.
-استفاده از بخور آب ساده در اتاق، بخصوص در فصول سرد و خشک سال نظير پاييز و زمستان، راهکار موثر ديگري است. بهتر است از عوامل خشن محيطي نظير سرما، باد وهواي خشک پرهيز شود.

 آگهي


-راه اصلي مقابله با خشکي پوست استفاده از ماده مرطوب‌کننده‌ است زماني که پوست هنوز مرطوب و خيس است، روي آن ماليده شود.

ماليدن ماده مرطوب‌کننده بايد با ملايمت و آهستگي صورت گيرد.
مرطوب کردن پوست، باعث صاف و نرم شدن آن و در نتيجه محو وچروک‌هاي ريز مي شود. بنابراين با مرطوب کردن پوست‌هاي خشک و چروک، خطوط ريز محو نامشخص مي‌شوند.
-استفاده از ترکيبات موضعي و ماليدني مشتق از ويتامين A و E، اسيدهاي AHA در پيشگيري و درمان تغييرات ناشي از افزايش سن و عوامل آسيب‌رسان محيطي نظير آفتاب و غيره ثابت شده است بنابراين استفاده از اين ترکيبات بايد براساس نوع پوست و زيرنظر متخصص پوست صورت گيرد.
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي