پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

اذعان به احتمال عرضه «ترامادول» به معتادان دربرخي داروخانه‌ها
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1388/03/13
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

در پي اظهارات رييس سابق مركز تحقيقات سوء مصرف و وابستگي به مواد مخدر مبني بر «افزايش مصرف ترامادول در معتادان و نبود نظارت كافي بر داروخانه‌ها»، عضو هيات مديره شوراي عالي داروخانه‌ها گفت:‌ بازرسان وزارت بهداشت به طور مداوم داروخانه‌ها را كنترل كرده و با متخلفان برخورد مي‌كنند.

 

دكتر مژدهي آذر در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: در مورد افزايش مصرف ترامادول در معتادان ابتدا بايد از ميزان توليد ترامادول اطلاع يافت و اين كه آيا پزشكان اين دارو را براي معتادان تجويز مي‌كنند يا نه.

 

عضوهيات مديره شوراي عالي داروخانه‌ها با بيان اين كه حضور معتادان در برخي مناطق گسترده بوده و داروخانه‌ها در پاسخگويي به آنها ناتوانند، ادامه داد: در مناطقي كه تعداد معتادان كم مي‌باشد قطعا بدون نسخه پزشك، اين داروها در دسترس معتادان قرار نمي‌گيرد. اما در مناطق جنوب شهر در صورت وجود داروخانه‌هايي در جوار كمپ‌هاي معتادان و گرمخانه‌هاي كارتن خوابها ممكن است به دلايل مختلف اين داروها عرضه شود.

 


وي با بيان اينكه در اين مورد نمي‌توان داروخانه‌ها را متخلف محسوب كرد، تصريح كرد: زماني كه تعداد زيادي از معتادان به اين داروخانه‌ها مراجعه مي‌كنند، داروخانه ممكن است در مقابل تهديد، ترحم و يا به دلايل ديگر مجبور به عرضه دارو شود.


 

دكترمژدهي آذر با بيان اين كه اعتياد يكي از مشكلاتي است كه در جامعه با آن مواجه هستيم و بايد به آن توجه شود، يادآور شد: در حال حاضر شاهد ارايه خدماتي همچون سرنگ رايگان و مكاني براي استقرار اين افراد در جامعه هستيم.

 

عضوهيات مديره شوراي عالي داروخانه‌ها با اشاره به كنترل در ارائه انواع مسكن در داروخانه‌ها به ايسنا گفت: بازرسان وزارت بهداشت به صورت مداوم داروخانه‌ها را كنترل كرده و در صورت مشاهده تخلف با داروخانه‌هاي خاطي برخورد مي‌شود. به اين صورت كه ابتدا تذكر شفاهي داده شده و سپس به صورت كتبي برخورد مي‌شود. در مرحله بعد به كميسيون ماده 20 وزارت بهداشت ارجاع داده و به دادسراي رسيدگي به تخلفات در سازمان نظام پزشكي فرستاده مي‌شود
..

 آگهي

.....

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي