پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
جینسینگ، گیاه داروئی مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1387/06/01
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

نروید بر زمین هرگز گیاهی
که ننوشته است بر برگش دوائی
استفاده از داروهای گیاهی دیدگاهی است که امروزه در درمان و حفظ سلامتی تأکید بسیار بر آن است مردمان مشرق زمین به ویژه ایرانیان از دیرباز به خواص معجزه‌آسای گیاهان داروئی پی برده و بسیاری از بیماری‌های خود را با استفاده از این گیاهان درمان می‌کردند. شناخت و ویژگی‌های این گیاهان نیز سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.
از سومر و مصر باستان نیز کتاب‌هائی به‌دست آمده است که نشان می‌دهد با خواص گیاهان داروئی آشنائی داشته‌‌اند در مصر در کنار مومیائی‌های مانده از هزاران سال پیش موادی به‌دست آمده است که نشان می‌دهد مصری‌ها افزون بر بهره‌گیری از گیاهان به هنگام حیات، مقداری هم در کنار مردگان می‌گذاشته‌اند تا در آن دنیا نیز بی‌توشه نمانند.
نخستین کرم پوست را فیزیک‌دانی یونانی به نام گالن در قرن دوم میلادی تهیه کرد او از ترکیب نوعی روغن گیاهی با مقداری آب و موم زنبور عسل ماده‌ای به‌دست آورد که به پوست خنکی و لطافت می‌بخشید این کرم قرن‌ها مورد استفاده بود و امروزه نیز با اندک تفاوتی ساخته می‌شود و به مصرف می‌رسد.
بنابراین به نظر می‌رسد از دیرباز اکثر مردم جهان با فواید گیاهان آشنائی داشته‌اند علاوه بر مصرف به کشت و فرآوری آنها هم می‌پرداخته‌اند و با تولید داروهای شیمیائی کم‌کم می‌رفت که این فرهنگ به فراموشی سپرده شود.

(مواد شیمیائی داروها به بدن انسان صدماتی زده و اثرات نامطلوبی به بار آورده است و همین امر باعث شده است که مردم از آنها روی گردان شده و به طرف داروهای گیاهی علاقه بیشتر نشان دهند و بدین جهت کارخانجات داروئی تلاش خود را صرف تهیه داروهای گیاهی نموده‌اند). ”مجله سازمان بهداشتی جهانی ژوئیه ۱۹۷۸“.
ما امروزه ضرورت ایجاب می‌نماید که ما با زنده نگاه داشتن این فرهنگ و ترویج آن به کشت و فرآوری انواع گیاهان داروئی بپردازیم و هر چند تکنیک اسانس‌گیری به روش تقطیر در مشرق زمین به‌خصوص در مصر، ایران و هندوستان پی‌ریزی و اجر شد ولی همانند زمینه‌های دیگر کوشش بشری این کوشش‌ها نیز در غرب توسعه و تکامل یافت و کشور‌هائی که پیشرو این صنعت در دنیا بودند در همان حد ابتدائی باقی ماندند.
در زمینه کشت با توجه به برداشت بی‌رویه از رویشگاه‌های اصلی امروزه گونه‌های مختلفی از این گیاهان در خطر انقراض قرار گرفته‌اند می‌طلبد که با کوشش مضاعف به کشت و مراقبت از عرصه‌های طبیعی این گیاهان بپردازیم. و در کنار این امور به کشت سایر گونه‌ها که بومی سرزمین ما نیست بپردازیم تا با ترویج فرهنگ مصرف گیاهان داروئی مراقبت‌های اولیه بهداشتی را رعایت کرده باشیم. (شاید ۸۰ درصد از جمعیت دنیا برای مراقبت‌های اولیه بهداشتی ترجیح می‌دهند تا از عصاره گیاهان یا ماده مؤثر آنها را مصرف نمایند). ”مجله سازمان بهداشت جهانی ژوئیه ۱۹۷۸“.
خوشبختانه به علت شرایط اقلیمی مناسب و سایر فاکتورهای خاص جغرافیائی دیگر گیاهان متنوع و زیادی در بیشتر مناطق ایران می‌رویند که اکثر آنها خواص درمانی مهمی را دارا می‌باشند و با اضافه کردن بعضی گیاهان دیگر به این مجموعه می‌توان از تنوع و پتانسیل بیشتری بهره جست. امروزه بعضی گیاهان مورد تأیید بهداشت جهانی World Health Organtsation معرفی و مصرف آنها را مورد تأکید قرار داده است که یکی از این گونه‌ها گیاه داروئی جینسینگ (ginseng) (گیاه داروئی مورد تأیید ”WHO“) است. با جمع‌آوری اطلاعات در جهت تشخیص استعداد اکوسیستم‌ها و انطباق‌های اکولوژیکی می‌توان به کشت این گونه پرداخت که در مناطقی از کره، چین، ژاپن، آمریکا و کانادا می‌روید. اکثر رویشگاه‌های این گیاه بین ۳۰ درجه تا ۴۰ درجه عرض جغرافیائی می‌باشد. به نظر می‌آید رویشگاه اصلی این گیاه کره می‌باشد. کره چهار فصل آن کاملاً متمایز و آب و هوائی بس متنوع دارد. بهار (مارس، آوریل، مه) تابستان (ژوئن، ژوئیه، اوت) پائیز (سپتامبر، اکتبر، نوامبر) زمستان (دسامبر، ژانویه، فوریه) از مشخصات اقلیمی کره می‌توان زمستان سرد و خشک با آسمانی باز و تابستانی داغ ـ مرطوب توأم با رگبار را نام برد. اختلاف درجه حرارت از ۱۰ درجه فارنهایت (منهای ۲/۱۲ سانتی‌گراد) در زمستان به ۹۸ درجه فارنهایت (۷/۳۶ سانتی‌گراد) در تابستان می‌رسد. در جنوب زمستان معمولاً به اندازه شمال سخت نیست.
بنابراین با توجه به تشابهات آب، هوائی و اقلیمی و از طرف دیگر با توسعه علم کشاورزی می‌توان امیدوار بود که با جدیت و پشتکار کلکسیونی از انواع گیاهان داروئی را در ایران به ثمر رساند و یک‌بار دیگر از پیشگامان کشت و صنعت و مروج فرهنگ مصرف گیاهان داروئی باشیم.
(از ۱۲۶ هزار نوع داروی مجاز به فروش در آلمان ۹۰ هزار نوع آن دارای منشأ گیاهی هستند. اکنون در تهیه غذاهای تجاری، داروها و مواد آرایشی تقریباً ۵۰۰ هزار نوع اجزاء ترکیبی به کار می‌رود بعضی از این اجزاء ترکیبی فقط با روش شیمیائی از مواد طبیعی به‌دست می‌آید و بقیه به‌صورت عصاره از گیاهان تهیه می‌شوند). ”مجله سازمان بهداشت جهانی ژوئیه ۱۹۷۸“.
● مبدأ insam کره‌ای (korea insam)
ginseng کره‌ای، یک گیاه داروئی است که به‌طور طبیعی تنها در سه منطقه وجود دارد. کره (۱/۷ ـ ۴۳/۳۳)، منچوری (۴۳ـ۴۷) و ایالت لیتورال سیبری، به دلیل این‌که این گیاه برای رشد خود به شرایط سخت و دقیق نیاز دارد. شبه جزیره کره بهترین مکان برای رشد جنسینگ است. کره دارای دمای مناسب، باران‌های زیاد در تابستان، سرمای مناسب در زمستان و غیره است.
ارزش جنسینگ کره‌ای از قرن چهارم قبل از میلاد در جهان شناخته شده بود. در آن دوره تاریخ کتاب‌هائی در اثبات جنسینگ به‌عنوان یک داروی ضروری داروئی مقوی برای طول عمر نوشته شدند. (۳۳ ـ ۴۸) سال قبل از میلاد مسیح در کتاب تفسیر خلقت نوشته shiyou جنسینگ اولین بار به‌عنوان داروی مقوی لقب گرفت. فراتر از آن در قدیمی‌ترین کتاب داروئی چینی ching - Tsao - shen Nung pen در مورد کیفیت و مناطق مناسب برای تولید و تأثیرات داروئی جنسینگ شرح داده شد و نشان داده شد که جنسینگ با کیفیت بالا اغلب متعلق به کره (Kokuryo) است. گیاه‌شناس روسی (A.meyer) در سال ۱۸۳۴ آن را پاناکس جنسینگ نامید. پاناکس به معنای شفای همه در یونان (پان pan به معنای همه و Axos به معنای شفا دادن و بهبود دادن است. بنابراین جنسینگ واقعی یعنی جنسینگ کره‌ای.
● شکل Korea insam
جنسینگ کره‌ای یک ریشه است که شامل ساقه زیرزمینی (ریزوم)، ریشه اصلی و ریشه‌های فرعی که هر کدام تعداد بسیار زیادی ریشه‌های نازک و مو مانند در اطراف آن گسترده‌ شده است می‌گردد. زمانی‌که ریشه‌ها توسعه می‌یابند شکل Korea insam یک پروسه تغییر را تحمل می‌کند. در اولین سال کاشتن، ۱۷ ماه طول می‌کشد که (۴ تا ۶ ماه پروسه انتظار قد کشیدن، ۱۷ ـ ۹ ماه بی‌گوشت شدن و باریک شدن) به گیاهی که از تخم روئیده تبدیل گردد که ریشه‌های زیادی دارد. این ریشه‌ها در پروسه انتقال گیاه در سال دوم کاشتن کنده می‌شوند. ریشه‌های فرعی جدید شروع به توسعه یافتن می‌کنند. در سال سوم کاشتن طول ریش اصلی و تعدادی از ریشه‌های فرعی مشخص می‌شود. در سال‌های چهارم و پنجم ریش اصلی بی‌گوشت شده و ریشه‌های فرعی بسیار نازک کاملاً رشد می‌کنند تا فرم نهائی و اصلی ریشه‌های جنسینگ را شکل دهند.
جنسینگ ۶ ساله که برای ساختن جنسینگ قرمز مورد استفاده قرار می‌گیرد. دارای ریشه‌ای با طول ۷ ـ ۱۰ سانتی‌متر (قطر: ۳ـ۲ سانتی‌متر) با چند ریشه فرعی و یک دانه ریزوم بزرگ است. وزن کلی آن حدود ۴۰ تا ۱۲۰ گرم (در برخی موارد حتی تا ۳۰۰ گرم) و طول آن حدود ۳۴ سانتی‌متر می‌گردد. برای سال هفتم و بیشتر رشد آنها بسیار آهسته و کند می‌گردد و شکل مریض و بیمار گونه، پوستی چوبی پیدا می‌کند. رشد بیشتر آنها (بیش از ۶ سال) باعث سفید شدن و سوراخ شدن داخل گیاه بعد از پردازش می‌گردد.
● رشد insam کره‌ای
برای جنسینگ با بهترین کیفیت، مراقبت‌های ویژه در پرورش دادن از زمان کاشتن یا برداشت محصول باید به عمل آید. پرورش جنسینگ کاملاً با پرورش دیگر محصولات متفاوت است. اگر جنسینگ پرورش داده شد دیگر تا حداقل ۱۵ سال در همان زمین امکان پرورش مجدد جنسینگ وجود ندارد. زمین کشت باید به دقت انتخاب گردد زیرا محصول به‌دست آمده به طبیعت و ماهیت خاک و وضع طبیعی زمین بستگی دارد.


به منظور مهیا نمودن شرایط بهینه رشد جنسینگ وحشی، خاک مناسب باید انتخاب گردد و برای یک یا دو سال (Gompost) کود داده شود. انتخاب بهترین دانه از بهترین محصول جنسینگ و بعد انتقال و جابه‌جائی بهترین گیاه روئیده شده لازمه حصول به بهترین جنسینگ است.
جنسینگ کره‌ای باید زیر سایه بدون استفاده از هیچ کود شیمیائی رشد کند. به‌طور خلاطه پرورش جنسینگ پروسه ساختاری است که کشاورزی ارگانیک سنتی را حفظ می‌کند. جنسینگ در ردیف‌هائی که به وسیله قطب‌نما رو به شمال شرق تنظیم شده‌اند رشد می‌کنند.

 آگهي

سایه بالای سر به خاطر حفاظت گیاهان از تابش مستقیم خورشید قرار داده می‌شود. رشد هرچه بیشتر و بزرگ‌تر شدن تا زمانی‌که با ساقه زیرزمینی، ریشه اصلی در ریشه‌های فرعی در توازن باشد اهمیت کلیدی دارد.
● پردازش Korea Insam
به ریشه‌های جنسینگی که مستقیماً از زمین بدون هیچ پردازشی برداشت می‌شود جنسینگ تازه گویند. جنسینگ تازه محتوی آب زیادی است (حدود ۷۵%) که همین مسئله نگهداری جنسینگ تازه را بیش از یک هفته دشوار می‌سازد. به‌خصوص این‌که جنسینگ تازه مستعد فساد و انحلال در ضمن پخش شدن و توزیع شدن می‌باشد. بنابراین برای تسهیل در نگهداری و گسترش مدت ذخیره‌سازی جنسینگ در معرض پروسه‌های آب‌گیری و خشکاندن قرار می‌گیرد. ریشه‌های جنسینگ بر طبق انواع مختلف پروسه‌های خشکاندن نام‌های متفاوتی می‌گیرند.
● جنسینگ سفید
جنسینگ تازه پوست کنده شده که با نور خورشید یا به وسیله هوای داغ بدون استفاده از هیچ نوعی بخار خشک شده باشد جنسینگ سفید نام دارد. جنسینگ سفید به جنسینگ صاف، جنسینگ نیمه خمیده و جنسینگ خمیده بر طبق شکل نهائی آنها بعد از مرحله خشکاندن تقسیم می‌گردد. جنسینگ صافت شکل اصلی مزرعه را حفظ کرده و فقط پوست کنده شده، جنسینگ نمیه خمیده با خمیده شدن ریشه‌ها به سمت بالا به‌طوری که طول کلی آن حدود نصف طول جنسینگ اصلی می‌گردد ایجاد می‌شود. جنسینگ خمیده با برگشتن تمامی طول ریشه جنسینگ در شکل دایره‌ای مانند قبل از خشکیدن ایجاد می‌گردد.
● جنسینگ قرمز
جنسینگ قرمز نوعی است که قبل از خشکاندن چه با بخار چه با گرما پوست کنده نمی‌شود. جنسینگ کره‌ای قرمز بر طبق استحکام ساقه زیرزمینی نسبت به ریشه‌های اصلی به ریشه‌های فرعی، رنگ، ویژگی‌های بافت و نسج آنها و غیره به Sam, chunsam-Ji-sam, yang تقسیم می‌شوند. در پروسه بخار زدن، نشاسته جنسینگ ژلاتینه می‌شود که باعث افزایش در ساپونین و فعال شدن اجزاء ترکیبی مؤثر آن می‌گردد. علی‌رغم این‌که شکل و رنگ جنسینگ کره‌ای به دلیل استفاده از پردازش‌های مختلف (مثل خشکاندن با بخار و ...) با یکدیگر فرق می‌کنند و فرق کلی در اجزاء ترکیبی آن دارند، خاصیت کلی آنها و ویژگی‌های ممتاز هر نوع، در جهان جزء بهترین است.
● Taegusam
جنسینگ تازه‌ای که در معرض بخار آب جوش قرار داده شود و یا کمی می‌جوشد و سپس خشکانیده می‌شود Taekul-sam نام دارد.
هیچ نوع از روش‌های پردازش گرم کردن آن در قدیم وجود نداشته است. اخیراً با ظهور تکنولوژی‌های جدید پردازش غنا، روش‌های استفاده از مایکرو، جداسازی و یا سیستم‌های فشار بالا در پردازش ریشه‌های جنسینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.
● شتاب دادن فعالیت‌های مغز با Korea insam
طی تعدادی از آزمایش‌ها آشکار شده است که عصاره Korea insam و عناصر ساپوتین آن قادر به افزایش و توسعه فعالیت‌های ذهنی به وسیله ارتقاء و بهبود عملکرد یادگیری و بهبود دادن حافظه است.
آزمون‌های بالینی انسان‌ها با insam کره‌ای، یک بهبود در کارائی اعمال ذهنی و عقلی را به اثبات رسانده است. ترکیبی از Ginlobiloba (شناخته شده در مؤثر بودن در بهبود حافظه و توانائی‌های یادگیری را نشان داده‌اند).
حتی اثبات شده است که داروهای گیاهی حاوی Korea insam حافظه را احیاء می‌کنند هر چند به‌ واسطه الکل یا فراموشی (شامل موا مخدر) حافظه را از دست رفته باشد. هم‌چنین اثبات شده است که جنسینگ کره‌ای حافظه شناسائی فاصله‌ای در موش‌ها را بهبود می‌دهد.
دکتر petkov از مؤسسه تحقیقات فیزیولوژی بلغارستان، و پروفسور J.s.oh از دانشگاه ملی، سئول به این نتیجه رسیده‌اند که جنسینگ قرمز فعالیت‌های مغزی را به کار می‌گیرد و با کنترل انتخابی مکانیسم مقاومت و تسکین و آرامش باعث ثبات روانی می‌گردد.
ساپونین پرتوناکسیدیول (protopanaxadiol): تسکین و فرو نشاندن CNS
ساپونین پرتوپاناکسیدیول (protopanaxadiol): القاء CNS
در سمینار بین‌المللی جنسینگ کره در دانشگاه توکیو در آوریل ۱۹۸۹ برگزار شد دکتر petkov از مؤسسه تحقیقات فیزیولوژی بلغارستان در گزارش خود با عنوان ”جنسینگ و مغز“ بیان کرد که: ”جنسینگ قرمز کره‌ای در خنثی کردن و بی اثر کردن فراموشی‌هائی که به‌طور مصنوعی در موش‌ها ایجاد شده بود و حافظه از دست رفته در موش‌های پیر (۲۴ـ۲۲ ماهه) بسیار مؤثر است و باعث بهبود حافظه و ارتقاء توانائی‌های یادگیری می‌گردد.
پروفسور Saito از دانشگاه توکیو، در تحقیق خود که مشابه مطالعه دکتر petvok بود بیان نمود که جنسینگ قرمز کره‌ای در به کارگیری مخالفت مغز مؤثر است. به ویژه او گزارش کرد که عصاره جنسینگ و ginsenaside Rgl, Rbi توانائی فرو نشاندن و رفع ناتوانی جنسی و عدم توانائی یادگیری در حیواناتی که از فشارهای مزمن رنج می‌برند را دارد. بنابراین گزارش به‌طور آشکار نشان داد که جنسینگ قرمز کره‌ای نه تنها از زوال فعالیت‌های مغز جلوگیری می‌کند بلکه سلول‌های مغز را بر می‌انگیزاند.
● برتری Insam کره‌ای
Insam کره‌ای نه تنها یک گونه‌ای متفاوت از جنسینگ آمریکائی یا جنسینگ Sanehi چینی است بلکه آن هم‌چنین در یک محیط جغرافیائی مطلوب و بهینه با آب و هوا ـ شرایط مناسب برای رشد جنسینگ با بالاترین کیفیت رشد کرده است. پهنای جغرافیائی که در آن اکثریت کشت جنسینگ کره‌ای انجام می‌شود بین ۳۶ تا ۳۸ درجه شمالی است جائی‌که دوره رشد و رویش (۱۸۰ روز)، در آن طولانی‌تر از دیگر مناطق (۱۲۰ ـ ۱۳۰ روز) است. این طولانی‌تر شدن زمان رشد برای سفت‌تر شدن و متراکم‌تر شدن بافت درونی و حفظ و مزه و بوی طبیعی سودمند است.
● ویژگی‌های جنسینگ از مناطق مختلف
جنسینگ خودزا در ژاپن (ریشه خیزران شکل) در مناطق جنوبی چین (ایالت‌های yunnan, chinaghi) (شکل هویج کوچک).
در آمریکا و کانادا می‌روید (شکل ستونی)
در کره می‌روید (شکل بدن انسان)
تأثیرات داروئی insam کره‌ای (از دید چینی‌ها) طبق hongeo tanxuez (داروساز گیاهی چینی) ”جنسینگ دارای توانائی تقویت قدرت بدنی، تنظیم شرایط و عملکرد طحال و آسودگی از فشارهای قلبی را دارد“.
”Sennong Bencaojing“ اعلام کرد که جنسینگ یک داروی ابتدائی برای تقویت و نیرو بخشیدن ۵ عضو داخلی (جگر، قلب، شش‌ها، کلیه و طحال) است و باعث می‌شود که آرامش در انسان ایجاد گردد، علت به وجود آمدن بیماری در این ۵ عضو داخلی را مرتفع می‌سازد، دید چشم را بهبود بخشیده و یادگیری را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند، به قلب قوت داده و سبب طول عمر می‌گردد. البته اگر برای دوره پیوسته مصرف گردد.
”Bencao Gangmu“ خاصیت‌ها و اثرات بیشتری برای جنسینگ بیان می‌کند. تئوری او امروزه به‌طور گسترده‌ای نشانه‌های بالینی بیماری با استفاده از جنسینگ کاربرد دارد. اثرات و کاربردهای جنسینگ اکنون در بسیاری از مجلات داروئی آسیائی شرح داده می‌شود. که تنها جنسینگ را به‌عنوان یکی از داروهای اصلی که نقش عمده‌ای در نسخه‌ها ایفا می‌کند طبقه‌بندی می‌کنند.
یک داروی بزرگ و عمده یک داروی گیاهی است که مردم اغلب در شرایط عادی برای صیانت و حفاظت از خودشان از بیماری‌های محتمل استفاده می‌کنند و به وسیله آن سلامتی خود را حفظ می‌کنند. این گیاه عاری از مسمومیت‌زائی و یا خطر است حتی اگر به مقدار زیادی و یا در طی دوره بسیار طولانی مصرف گردد.
اثرات صیانتی و بهبود دادنی Insam بر بیماری‌های مربوط به سالخوردگان
▪ سرطان را بهبود بخشیده و از ابتلا آن جلوگیری می‌کند.
▪ دیابت را بهبود بخشیده و مانع ابتلا به آن می‌شود.


▪ تصلب شرائین را بهبود بخشیده و مانع از به وجود آمدن آن می‌شود.
▪ فشار خون را تنظیم می‌کند.
insam کره‌ای برای بهبود به اثرات anti-lipolytic که با علائم بیماری دیابت همراه است از تجزیه و فروپاشی انسولین جلوگیری می‌کند. ساپونین (Saponin) خانواده تریول (triol) در جنسینگ سفید کم و بیش از مبتلا شدن به بیماری دیابت نوع ۱ جلوگیری می‌کند. به عبارت دیگر ساپونین خانواده دیول (diol) در جنیسینگ سفید مبتلا شدن به دیابت نوع اول را به تأخیر انداخته و به میزان زیادی نرخ ابتلا به این بیماری را کاهش می‌دهد.

هم‌چنین از تراوش و نفوذ سمفوسیت به داخل لوزالمعده جلوگیری می‌کند.
ساپونین جنسینگ سفید (نوع ginseniside-Re۲) دفع آلبومین لگن را متوقف می‌کند. هم‌چنین از هر افزایشی در وزن کلیه‌ها و بزرگ شدن غدد کلیوی جلوگیری می‌کند.
بنابراین، insam کره‌ای در تاریخ به‌عنوان یک دارو برای درمان دیابت استفاده می‌شده و اکنون نیز به‌طور گسترد‌ه‌ای از آن به‌عنوان داروی درمان دیابت و داروئی برای جلوگیری از آن استفاده می‌گردد.
پروفسور S.cho از دانشگاه ملی Kyungbuk در کره، پروفسور Okuba از دانشگاه Ehime ژاپن، دکتر yamamat از بیمارستان Nasei در ژاپن و دکتر yoshida از بیمارستان yawatahama Mvnicipod در ژاپن هر کدام نتایج مطالعات بالینی خود را گزارش کردند که نشان می‌داد با استفاده از جنسینگ قرمز میزان قند خون در بیماران دیابتی می‌تواند پائین آورده شود و داروهای انسولینی کاهش داده شود. به‌خصوص آنها گزارش کردند که علائم خاص بیماری دیابت مثل سرگیجه، درد شانه، تشنگی، خستگی، تمام بدن و احساس سنگینی در سر به‌طور قابل ملاحظه‌ای بهبود و کاهش یافته‌اند.
● بهبود سلامتی و insam کره‌ای
▪ از کبد محافظت می‌کند و بیماری‌های آن را بهبود می‌بخشد.
▪ سبب حفظ و هماهنگی وظایف فیزیکی بدن می‌گردد.
▪ افسردگی را تسکین می‌دهد.
▪ نیرو و قدرت می‌آورد.
▪ با پروسه پیر شدن مبارزه می‌کند.
▪ در تسکین به استرس مؤثر است.
▪ سبب بهبود و مانع از مبتلا شدن به کمر درد می‌گردد.
▪ در بهبود faligae کمک می‌کند.
▪ سیستم گردش خون را بهبود می‌بخشد.
▪ سبب بهبودی و مانع از ابتلا به فراموشی می‌گردد.
▪ سیستم مصونیت از واگیر را تقویت می‌کند.
▪ homeostatis (هومستاتیس) عملکرد فیزیکی را حفظ می‌کند.
دکتر I.I.Breknmann یک دانشمند روسی بیان می‌کند که فعالیت‌های داروشناختی جنسینگ قرمز کره‌ای به نسبت سبک است برخلاف داروهای ترکیبی، این گیاه بر مکانیزم‌های کنترل بدن عمل کرده و تنظیم فعالیت‌های کنترل بدن عمل کرده و تنظیم فعالیت‌های ژن‌ها و هوستاتیس فعالیت‌های فیزیکی را حفظ می‌کند.
تأثیر زیر بنائی داروئی insam کره‌ای این است که توان و ظرفیت دوام و ایستادگی در داخل یک ارگانیزم را ارتقاء می‌دهد.
▪ توانائی ایستادگی و دوام یک ارگانیزم برای تقویت کردن عملکردهای آن را بالا می‌برد.
▪ فشار خون افراد دیابتی را پائین می‌آورد و عملکرد ذهنی و فیزیکی را برای حفظ هومستاسیس homeostasis عملکردهای فیزیکی بهبود می‌بخشد.
▪ پایداری و ایستادگی را ارتقاء می‌دهد.
▪ در مقابل تکثیر ویروس ایدز مقاومت می‌کند.
▪ در مقابل رادیواکتیو مقاومت می‌کند.
▪ افراد معتاد به مشروبات را به خوردن آن بی‌رغبت می‌کند.
در به کارگیری Insam کره‌ای بر ضد آسیب‌های رادیواکتیو اثبات شده است که این گیاه وزن طحال را افزایش داده و homoteikon را بهبود می‌بخشد مهمترین و با ارزش‌ترین فاکتوری که از آسیب‌های رادیواکتیو توسط این گیاه بهبود داده می‌شود، بهبود پلاکت‌های خون است. به لحاظ بالینی استفاده یک ماهه از ساپونین در بیماران سرطان سینه که در هنگام مواجهه با رادیواکتیو شدید، تب شدید می‌کردند، علائم مثبت از خود نشان داد مثل قطع تب، افزایش اشتها، افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون و طبیعی شدن homoteikon.
دکتر awaz Yone از مرکز رادیواکتیو اساکا به‌طور گسترده‌ای در مورد اثرات مثبت و نیروبخش جنسینگ کره‌ای قرمز بر مغز استخوان‌هائی که به خاطر رادیواکتیو دچار آسیب شده بودند مطالعاتی انجام داد.
او از عصاره جنسینگ قرمز کره‌ای بر حیواناتی که مغز استخوان آنها به واسطه استفاده کشنده از رادیواکتیو آسیب دیده بود استفاده کرد و اثر مقوی و نیروبخش این گیاه بر تعداد گلبول‌های قرمز خون و پلاکت‌ها اثبات نمود.
به علاوه دکتر awaz Yone و شریکان او با تجزیه یک تکه از عصار جنسینگ قرمز دریافتند که (در تجربیات حیوانات) این تکه در بهبود آسیب‌های رادیواکتیو تسریع می‌بخشد، آنها سپس بیان کردند که جنسینگ مهمترین ماده در ارتقاء صیانت از آسیب‌های ناشی از پرتوهای رادیواکتیو است و تاکنون هیچ ماده دیگری که به اندازه جنسینگ در حفاظت از رادیواکتیو مؤثر باشد کشف نشده است.
● اجزاء داروئی insam کره‌ای
اجزاء عمومی (ginsing saponine) ساپونین جنسینگ
پلی‌ ساکارید اسیدی
ترکیبات پلی‌اکتیلن poly phenol ترکیبات پلی فنول
●ساپونین جنسینگ
اولین چیزی که با فکر کردن در مورد Insam کره‌ای به ذهن متبادر می‌گردد ساپونین است. Korea insam شامل انواع مختلف ساپونین است (غنی‌ترین است) ترکیب آنها آن‌چنان خوب و عالی است که هیچ گیاه دیگر از خانواده پاناکس حتی نزدیک آن قرار نمی‌گیرد به هر حال حدود سی (۳۰) نوع ساپونین (که به آنها ginseniside گفته می‌شود) در آن شناخته شده‌اند. که این ginsenisideها طبق ویژگی‌های ساختاری و اثرات مختلف داروئی آنها به سه دسته دیول، تریول (triol) و اولینان oleanane تقسیم می‌شوند. میزان ساپونین موجود در جنسینگ‌هائی که در مناطقی غیر از کره می‌رویند بیشتر از نوع کره‌ای آن Korea insam است ولی تعداد ساپونین‌های موجود در آنها به ۴ تا ۱۵ نوع محدود می‌شوند که نتیجه آن تأثیرات بسیار کمتر داروئی این جنسینگ‌ها در مقایسه با insam کره‌ای است. (جنسینگ‌های کره‌ای چون انواع ساپونین بیشتری دارند در نتیجه تأثیرات داروئی آنها بیشتر است).
ساپونین‌های ginseniside-malonyl مثل MG-Rbi, MG-RD, MGRb۲ مخصوص جنسینگ سفید هستند. جنسینگ قرمز ساپونین‌هائی چون G-RSI, G۰ph۲,H-r۴, G-RS۲ را شامل می‌شود.
 
 
  
 
 
 
 
 
 
   منابع:
eff/eff/eng/insaM/insamoor -Kr/:http
تجزیه و شناسائی مواد داروئی گیاهی، آگون اشتال، ترجمه: دکتر هادی صمصام شریعیت، انتشارات روزبهان ـ ۱۳۸۲ـ چاپ دوم.
اکولوژی عمومی، تألیف: علی روشنی ـ دانشگاه امام حسین ـ مؤسسه چاپ نشر ـ ۱۳۸۱ ـ چاپ دوم.
بهداشت و درمان با گیاهان داروئی، تألیف: دکتر محمد صادق رجحان ـ انتشارات طنین ـ ۱۳۸۰ ـ چاپ اول.
عصاره‌های گیاهی، تألیف: دکتر تاج خانم مومنی ـ انتشارات شهید فرهاد رضا ـ ۱۳۷۹ ـ چاپ اول.
اطلس جامع گیتاشناسی ـ مؤسسه جغرافیائی و کارتوگرافی
با تشکر از راهنمائی‌های سرکار خانم مهندس صادقی و آقای مهندس صابر آملی.
مجتبی جاسمی 
 
 
   فصلنامه عطارنامه

.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي