پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

كلومیپرامین چيست؟
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1387/03/08
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

طريقه مصرف كلومیپرامین
   کلومیپرامین معمولا یک تا سه بار در شبانه روز تجویز می شود. برای اینکه آثار این دارو را احساس کنید، لازم است حداقل چند هفته به طور مرتب از آن استفاده کرده باشید. قرص ها را بطور کامل ببلعید و از جویدن یا شکستن آنها خودداری نمایید. دارو را درست مطابق با دستور پزشک خود استفاده و از تغییر خودسرانه دوز دارو پرهیز کنید. دستورات روی بسته دارو را به دقت مطالعه کنید.

حتی در صورت احساس بهبودی بدون مشورت با پزشک معالج خود، مصرف دارو را قطع نکنید. اهمیت این مساله به خصوص در مواقعی است که دوزهای زیادی از دارو برای مدت طولانی استفاده کرده اید. با پزشک خود صحبت کنید، وی احتمالا به شما خواهد گفت چگونه مقدار دارو را تدریجا کاهش دهید. 
 
 
 
فراموش کردن دوز دارو
   اگر کلومیپرامین را شب ها یک بار مصرف می کنید، در صورت فراموش کردن دارو و به خاطر نیاوردن آن تا صبح فردا، دوز فراموش شده را رها کرده، برنامه منظم خود را ادامه دهید. اما اگر دارو را چند نوبت در شبانه روز استفاده می کنید، در صورت فراموش کردن یک دوز دارو، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را میل کنید. ولی اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده طبق برنامه منظم خود عمل کنید. مقدار دارو را دو برابر نکنید. 
 
 
 
ملاحظات غذايي
   کلومیپرامین ممکن است باعث ناراحتی معده شود. دارو را با غذا میل کنید.

 
 
 
 
هشدارها و موارد احتياط
   موارد زیر را با پزشک خود در میان بگذارید: • به کلومیپرامین یا سایر داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای (مثل آمی تریپتیلین یا ایمی پرامین) یا داروی دیگری حساسیت دارید. • دارویی مصرف می کنید، اعم از داروهای بانسخه یا بی نسخه، به ویژه سایر داروهای ضدافسردگی (همچون فلوکستین، پاروکستین، آمی تریپتیلین، نورتریپتیلین؛ حتی اگر استفاده از این گونه داروها را در تا 2 هفته پیش قطع کرده اید.)، آنتی هیستامین ها، عوامل ضدانعقاد خون مثل وارفارین، بنزتروپین، سایمتیدین، کلونیدین، دی سیکلومین، دیگوکسین، دیسولفیرام، هالوپریدول، لوودوپا، قرص های ضدبارداری خوراکی، کینیدین و دیگر داروهای ضدآریتمی، آرام بخش-خواب آورها (مثل فنوباربیتال یا دیازپام)، تری هگزی فنیدیل (آرتان) و حتی ویتامین ها. • مبتلا به بیماری های مقابل هستید یا سابقه ابتلا به این بیماری ها را دارید: کبدی، کلیوی، قلبی، مشکلات تیروئید، فشار خون، آریتمی، صرع، سایکوز (مشکلات روانی)، گلوکوم (فشار بالای چشم)، مشکلات پروستات و دستگاه ادراری. • قصد انجام عمل جراحی اعم از دندانپزشکی دارید.

 آگهي

 
 
 
 
عوارض جانبي
   کلومیپرامین ممکن است عوارض مهمی به همراه داشته باشد. در صورت شدت یا ازمان هر یک از علایم زیر با پزشک خود مشورت کنید: خواب آلودگی، سردرد، بی قراری، اشکال در حافظه یا تمرکز، تاری دید، احساس سبکی سر، تعریق، تهوع، استفراغ، خشکی دهان، ناراحتی معده، اسهال، یبوست، تغییر در اشتها یا وزن و مشکلات جنسی. اما در صورت بروز هر یک از علایم یا نشانه های زیر، بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید: ضعف یا خستگی شدید، افسردگی، تشنج، لرزش، اشکال در تنفس، زردی پوست یا چشم ها، تب، بثورات پوستی، خشکی عضلانی غیرمعمول، طپش قلب یا ضربان نامنظم قلب و مشکلات ادراری. 
 
 
 
نگهداري داروي
   کلومیپرامین را در بسته مخصوص آن، کاملا پوشیده و دور از دسترس اطفال نگهدارید. قرص ها باید در دمای اتاق، دور از نور مستقیم، حرارت زیاد و رطوبت نگهداری شود. با گذشتن از تاریخ اعتبار یا نیاز به دارو، آن را دور بریزید. 
 
 
 
فزون دوز و موارد اضطراری
   در صورت مسمومیت یا فزون دوز به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنید. برخی علایم فزون دوز عبارتند از خواب آلودگی شدید، گیجی و تاری دید. 
 
 
 
تداخلات دارویی
   • مصرف همزمان کلومیپرامین با داروهای ضدافسردگی، مخدرها، آرام بخش-خواب آورها، الکل و آنتی هیستامین ها می تواند موجب اثرات خواب آوری این دارو شود.

• استفاده از کلومیپرامین در کنار داروهای ضدآریتمی شانس بروز آریتمی های بطنی را افزایش می دهد. مصرف توام کلومیپرامین با فنلزین یا ترانیل سیپرومین ممکن است سبب افت فشار خون و افزایش ضربان قلب گردد. • کلومیپرامین با اثرات داروهای فشارخون و صرع تداخل می نماید. 
 
 
 
کودکان و زنان باردار یا شیرده
   استفاده از کلومیپرامین در اطفال توصیه نمی شود. هر چند تصور نمی شود کلومیپرامین دارای اثرات سوئی در جنین یا شیرخوار شما باشد، در صورت بارداری یا شیردهی حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

 
 
 
 
اطلاعات جانبی
   • اگر در حال مصرف فلوکستین بوده اید و استفاده از آن را برای شروع درمان با کلومیپرامین قطع کرده اید، لازم است حداقل به مدت 5 هفته تا شروع مصرف کلومیپرامین صبر کنید. • این دارو می تواند حالت خواب آلودگی در شما ایجاد کند، بنابراین تا زمان مشخص شدن میزان تاثیر آن در شما از رانندگی یا انجام کارهای پردقت پرهیز کنید. • سیگار کشیدن ممکن است اثرات کلومیپرامین را کاهش دهد. • سعی کنید حین درمان با کلومیپرامین از قرار گرفتن غیرضروری در برابر نور آفتاب پرهیز کرده، لباس مناسب بپوشید و از عینک آفتابی و کرم های ضد آفتاب استفاده نمایید. کلومیپرامین ممکن است باعث حساسیت پوست شما به آفتاب گردد. • افراد پیر بیشتر در معرض اثرات سوء این دارو می باشند. • کلومیپرامین ممکن است در هفته های اول درمان باعث ایجاد افکار خودکشی گردد، اگر دچار چنین افکاری شدید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. • کلومیپرامین ممکن است باعث تغییر رنگ ادرار به آبی متمایل به سبز شود.  
 

.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي