پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
لنفادم
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1385/06/15
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

اصول تشخیصی

 

- تورم پیش رونده ی یک یا هر دو اندام تحتانی و اغلب بدون  سابقه قبلی

- ادم گوده گذار

- دوره های راجعه ی  التهاب عروق لنفاوی و پوست نواحی اطراف

- ادم  ,به بالا نگه داشتن ساق پاها پاسخ نمی دهد.

 

 ملاحظات عمومی

 

 لنفادم , تجمع غیر طبیعی مایع لنفاوی بینابینی به دلیل یک نقص مادرزادی در رشد  و نمو لنفاوی یا انسداد ثانویه ی عروق لنفاوی می باشد. این اختلال علل متعددی دارد ولی مکانیسم  انسداد سیستم لنفاوی در تمام حالات مشابه است.

 

 تظاهرات بالینی

 

 لنفادم اولیه ممکن است از بدو تولد مشخص باشد ( لنفادم مادرزادی) , ولی بیشتر در سنین نوجوانی و جوانی آشکار می شود( لنفادم زودرس) .  بیماری میلروی( milory`s )  لنفادم مزمن ارثی است که هنگام تولد یا کمی پیش از آن , آشکار شده و در درصد کمی از موارد , پس از 35 سالگی بروز میکند( لنفادم دیر رس).

این بیماری به وسیله اختلال در رشد  و نمو سیستم لنفاوی

 ایجاد شده و شامل , نبودن سیستم لنفاوی (55%)  اتساع وریدی (24%)  کوچک بودن سیستم لنفاوی (14%) می باشد , اگر چه

 گروهی از صاحب نظران معتقدند که انسداد لنفاوی , در واقع یک پدیده اکتسابی است. به هر حال علت آناتومیک( هر چه باشد)

 نتیجه عملی , انسداد لنفاوی و افزایش فشار می باشد. عروق لنفاوی متسع شده و دریچه های آن نارسا می شوند. از آنجا که دریچه ها برای حفظ جریان به طرف مرکز هستند , نارسائی , استاز لنفاوی را تشدید می کند. ناتوانی حاصله در انتقال پروتئین های زیر جلدی , فیبروز را تحریک و باعث انسداد بیشتر می شود. مایع غنی از پروتئین, استعداد ابتلا به عفونت های باکتریائی را افزایش میدهد. در لنفادم اولیه , معمولا اختلال محدود به نسوج سطحی فاشیای عمقی عضلات است.

 


لنفادم زودرس , غالبا در زنان بروز کرده و در دوران  نوجوانی یا بلوغ شروع می شود. علامت اولیه, تورم خودبخود است که به صورت پف کردن اطراف پا(foot) یا قوزک شروع شده و با دوره های طولانی فعالیت تشدید می شود. این حالات ممکن است یک طرفه یا دو طرفه باشد. ادم,  معمولا به آرامی به طرف بالای ساق گسترش یافته و طی ماه ها یا سال ها , تمامی عضو را در گیر می کند. بتدریج تورم تشدید شده و بالا آوردن عضو و استراحت در بستر برای کنترل آن , تاثیر کمتری خواهد داشت. ادم , ابتدا نرم و گوده گذار بوده و بتدریج نسبت به فشار مقاوم می شود. نسوج زیر جلدی  بزرگ شده و عضو , بطور دائم - بزرگ بد شکل و  ناراحت خواهد بود. بیمار  ,احساس مبهمی به صورت سنگینی داشته ولی درد واقعی , تنها در مواقع بروز عفونت وجود دارد. حدود نیمی از بیماران مبتلا به لنفادم اولیه , در نهایت , دچار درگیری دو طرفه خواهند شد.

 

لنفادم ثانویه بر خلاف لنفادم اولیه ناشناخته , به دلیل بعضی روند های خارج لنفاوی مشخص است. انسداد سرطان مانند عروق لنفاوی , شایع ترین علت بوده و معمولا ناشی از سرطان پروستات در مردان و سرطان لنفوم در زنان می باشد. خارج کردن سیستم لنفاوی با جراحی- مانند ماستکتومی رادیکال یا تشریح رادیکال کشاله ران - علت شایعی است. علت احتمالی گاهی التهاب عروق لنفاوی و التهاب پوست ( به طور مکرر) همراه با تخریب پیشرونده ی عروق لنفاوی بوده و حمله های بعدی نیز پیوسته اتفاق افتاده و باعث ایجاد درجات شدید تری از ادم می شود. در بعضی از نقاط دنیا , فیلاریازیس بیشترین علت لنفادم است. لنفانژیو گراف ها نقطه انسدادی لنفاوی را مشخص می کنند.

 


عوارض

 

پوست ضخیم و دچار ضخیم شدگی می شود. التهاب پوست و عفونت عروق لنفاوی راجعه شایع ترین عوارض بوده و معمولا به دنبال جراحات جزئی به عضو مبتلا بروز میکنند.

تورم ,  قرمزی  ,درد و نشانه ها و علائم سیستمیک وجود دارند. عفونت به سرعت به سیستم لنفاوی بالاتر گسترش یافته و از پا تا کشاله ران خطوط قرمز رنگ و قابل مشاهده در پوست ایجاد می کند. استرپتوکوک شایعترین ارگانیسم ایجاد کننده این حالت است. عارضه دیر رس دیگر لنفانژیو سارکوم است که یک سرطان غیر شایع ناشی از دیواره عروق لنفاوی  می باشد. این عارضه  تقریبا همیشه همراه با لنفادم- بخصوص پس از ماستکتومی در اندام فوقانی دیده می شود.

 آگهي

سرطان به صورت ضایعات جوش مانند و یا لکه های آبی رنگ , قرمز یا ارغوانی در پوست یا نسوج زیر جلدی بروز کرده ممکن است به یکدیگر پیوسته و یک توده زخمی بزرگ ایجاد کند. لنفانژیو سارکوم به سرعت گسترش یافته پیش آگهی بسیار بدی دارد.

 

تشخیص های افتراقی

 از آنجا که ادم اندام تحتانی ناشی از بیماریهای سیستمیک مانند نارسائی احتقانی قلب, سیروز یا نفروز نرم , گوده گذار و دوطرفه می باشد.. افتراق آن از لنفادم تقریبا ساده است. مشکل اصلی در تشخیص افتراقی , تمایز بین لنفادم و ادم ناشی از نارسائی ورید های عمقی می باشد. بر خلاف بیماریهای وریدی , تورم ناشی از لنفادم معمولا درناک نیست. لنفادم , سفت  ,لاستیکی و غیر گوده گذار بوده و در طول شب با بالا آوردن عضو تقریبا کاهش نمی یابد. ادم ناشی از نارسائی مزمن ورید های عمقی ابتدا نرم و گوده گذار بوده ولی بتدریج ممکن است سفت شده و همراه با رنگی شدن ثانویه التهاب پوست ایجاد زخم و واریس باشد. التهاب عروق لنفاوی و التهاب های پوستی مکرر در لنفادم شیوع بیشتری دارند. ولی گاهی لنفادم در یک عضو و به دنبال تنگ شدن عروق لنفاوی به وجود می آید. بنا براین افتراق آن در زمینه های بالینی همیشه ممکن نیست. فلبو گرام یا لنفانژیو گرام ها گاهی در چنین مواردی مفید هستند.

 


درمان

 

هدف درمان کنترل ادم و جلوگیری از عفونت های مکرر است. بهترین نتایج زمانی بدست می آید که درمان در مراحل ابتدائی شروع شده باشد.. یعنی  قبل اینکه فیبروز(خشک شدن.) ایجاد شده و سلامتی پوست و نسوج زیر جلدی به خطر افتاده باشد.

 

در مان غیر جراحی

 

 بیشتر بیماران را در مراحل ابتدائی لنفادم  ,می توان بصورت مناسب و بدون عمل جراحی درمان کرد. هدف اصلی درمان  ,رهائی عضو از ادم تا حد ممکن  و حفظ دائمی این کاهش است.اقدامات کاهش دهنده تشکیل لنف مهم بوده و عبارتند از : بالا نگاه داشتن پاها در بستر حدود 15 سانتی متر و بالا نگه داشتن پاها و قوزک ها بطور متناوب در طول روز. فشار خارجی باید بوسیله جوراب های کشی با کارائی بالا و اندازه مناسب در طول روز حفظ شود. تا زمانی که بیشترین کاهش تورم حاصل نشده بیمار نباید از جوراب ها استفاده کند. اگر روی ران نیز فشار باشد جوراب باید بوسیله ی انواع کمر بند های کشی ویژه نگه داشته شود.

ابزار های فشارنده ای که  با هوا کار کرده  و در واقع مایع ادم را از اندام می دوشند, در بعضی از افراد مبتلا به لنفادم خفیف تا متوسط کاملا موثر خواهد بود. این وسائل برای استفاده سرپائی ودر خانه مناسب می باشند. سدیم رژِیم غذائی باید محدود شده و زمانی که  ادم تحت درمان فعال است, مدر ها نیز گاهی تجویز می شوند. رعایت بهداشت برای پیشگیری  از سلولیت ناشی از جراحات و عفونت های خفیف پا به افراد توصیه می شود. اگر التهاب پوست و التهاب عروق لنفاوی راجعه قابل پیشگیری نباشند مصرف  پیشگیری کننده و دراز مدت آنتی بیوتیک ها با استفاده از یک داروی موثر در برابر بیشتر ارگانیسم های مهاجمی که اغلب یکی از استرپتوکوک ها می باشند اندیکاسیون دارد.


 

درمان جراحی

  بیماری تنها در تعداد کمی از بیماران( 16% ) به قدری شدید است که نیاز به درمان جراحی دارد. دلائل نیاز به جراحی عبارتند از:1- عملکرد مختل شده اندام 2- درد 3-  موارد مکرر التهاب پوست و التهاب عروق لنفاوی 4- بروز  سرطان لنفانژیو سارکوم

5- تمایل به بهبودی وضعیت زیبائی ظاهری. از آنجا که  بیشتر بیماران  زنان جوان  هستند مسائل مربوط به زیبائی ظاهری مهم می باشند. با این حال به ندرت این عامل , تنها دلیل جراحی است زیرا شکل ظاهری بعد از جراحی اندام باز هم شبیه اندام طبیعی نخواهد شد. هنگام عمل جراحی پوست ونسوج زیر جلدی دچار ادم, خارج شده و معمولا سطح اندام برای ترمیم دوباره نیاز به گرافت های وسیع پوستی دارد. سایر روش ها عمل های بسیار شایعی هستند که در مورد لنفادم انجام می گیرد. و لی نتایج, تنها تا حدودی قابل قبول می باشند.. زیرا نسج اسکار از دست دادن حس لمس پوستی و تورم راجعه بخصوص در پا به دنبال آن خواهند بود.

 

روش های فیزیو لوژیک سعی می کنند با تصحیح انسداد لنفاوی درناژ لنفاوی را بهبود بخشند. در بعضی از این اعمال کانال های لنفاوی طبیعی از یک  منطقه ی لنفادماتوی دیگر منتقل می شوند. در عمل تامپون, یک فلاپ طولی از درم زیر عضلات و در وجوه جانبی و داخلی اندام به گونه ای قرار می گیرد که امکان تشکیل ارتباط بین سیستم لنفاوی مسدود شده ی درم سطحی را با سیستم لنفاوی طبیعی - که در عمق وجود دارد-  فراهم کند. اگر چه ایجاد کانال های جدید ارتباط لنفاوئ هنوز ثابت نشده است ولی نتایج ظاهری و بالینی این عمل مطلوب بوده است. فلاپ های پایه دار از امنتوم(لایه ای از فضای شکم) که به این منظور استفاده می شوند در بیشتر موارد موفقیت آمیز نبوده ولی روش پل انترومزانتریک ارتباط لنفاوی بین غدد لنفاوی کشاله ران و روده ها را همراه با موفقیت بالینی دراز مدت فراهم کرده است.

 

پیشرفت های اخیر در جراحی میکروسکوپی عروق  ,منجر به ایجاد عمل های متعدد جدیدی برای تسهیل درناژ لنفاوی شده است. این موارد شامل: الگوی محوری و فلاپ های عضله - پوستی و پیوند های لنفاوی - وریدی و لنفاوی - لنفاوی و بای پاس های لنفاوی میکروسکوپی می باشند. اگر چه نتایج اولیه امیدوار کننده هستند ولی نتایج دراز مدت خوب تا عالی که بوسیله بررسی های فیزیولوژیک تایید شده اند فقط در 25 % بیماران حاصل شده است.

 

پیش آگهی

سیر طبیعی  لنفادم, تدریجی بوده و با پیشرفت مداوم تورم, ناتوانی فزاینده ی بیمار به دلیل محدود بودن حرکت و سنگینی اندام و عفونت مکرر مشخص می شود. گاهی اندام به اندازه های بزرگ می شود که شلوار و کفش های معمولی قابل استفاده نیستند. خوشبختانه بیشتر بیماران می توانند با رعایت کامل برنامه های درمانی به میزان بالائی بهبود یابند. در موارد شدید  ,گاهی بد شکلی ظاهری سبب بروز مشکلات روحی وروانی شده و در روند درمان اختلال ایجاد می کند. تجارب ناکافی در مورد اعمال جراحی رایج , پیش بینی تاثیر دراز مدت آنها را غیر ممکن  ساخته است.
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي