پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
طبق بررسیهای انجام شده 20 درصد قتل های اتفاق افتاده در ایران ناموسی و جنسی است
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1387/01/14
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

خبرگزاری سینا ـ مجید معتمدی

 

 

 

از عوارض دوران گذر از سنت به مدرنیته و ایجاد تعادل بین اعتقادات قدیمی مردم و معارف و علوم جدید ،به هم ریختن بسیاری از سنن در عمق محتوایی آن امری اجتناب ناپذیر است. توجه صرف به ظواهر اخلاق و سنت های کهن موجب غفلت از کرامت و شان انسانی می شود. در این حالت وفاداری به سنت ،اهمیتی فراتر از شان و منزلت انسانی می یابد. پدیده "قتل های ناموسی" که ریشه در باورهای قدیمی عموم مردم جامعه دارد ، یکی از مظاهر این روند است.

 

در این میان تعداد کمی از مردان (اکثرا معتاد) با اجبار زنان خانواده خود به تن فروشی، امرار معاش می کنند و تعدادی نیز زن را چنان آسیب پذیر می بینند که گاهی حتی یک "نگاه" منجر به وقوع قتل به اصطلاح ناموسی زن می شود.


 

در قتل ناموسی همسر ، پدر ، برادر ، فرزند و هر مرد دیگری از خاندان زنی که با شبه داشتن "رابطه نامشروع" رو به رو شده ،خود را مجاز به قتل وی می داند.

 

این تفکر که ریشه در دوران جاهلیت بشر دارد، هنوز در بین برخی از مردم (زن و مرد) وجود دارد. بسیاری از مردان به زن به عنوان موجودی که مهمترین کارکردش "ارضاء غریزه جنسی مرد" است، می نگرند. در اعتقاد کهن ایران تمام ارزش و کرامت انسانی زن در پاکدامنی اش متبلور می شود.

 

در حالی که مضمون 90 درصد فیلم های فارسی قبل از انقلاب به خیانت ، بهره کش و ... از جنس زن مربوط می شد و همان محتوا در فیلم های بعد از انقلاب هم به گونه ای دیگر باز تولید می شود، چنین تلقی از زن و کارکرد جنسی اش عجیب نیست. در این فرهنگ به مردان تلقین می شود که زن کالایی در تملک است و هر گونه تماس وی با مرد بیگانه سبب لکه دار شدن کرامت و شان انسانی او می شود.

 

طبق بررسیهای انجام شده 20 درصد قتل های اتفاق افتاده در کل کشور ناموسی و جنسی است. نتایج تحقیقات نشان می دهد که اگر چه ماده 630 قانون مجازات اسلامی مردان را تنها در صورت مواجهه عینی با خیانت همسر مجاز به قتل وی می داند، اما بررسی های انجام شده در مورد قتل های ناموسی رخ داده در 15 استان کشور نشان می دهد که در بسیاری از موارد مردان بدون حصول اطمینان از خیانت همسر و به بهانه هایی چون نافرمانی ، عدم تمکین جنسی ، سهل انگاری زن در انجام وظایف زناشویی و غیره اقدام به قتل می کنند و برای فرار از مجازات از این ماده قانونی استفاده می کنند. (شرق ـ پنجشنبه 9 تیر)

 

اما از منظر جامعه شناختی "عقد زناشویی" قرارداد قانونی ـ اجتماعی است که بین زن و مرد بسته می شود و طبق آن طرفین متعهد می شوند که در مسایل مختلف روحی ، رابطه جنسی و غیره به هم وفادار بمانند.

حال اگر به هر دلیل یکی از طرفین (در اینجا زن) این تعهد را زیر پا بگذارد راهکار آن فسخ این قرارداد (جدایی و طلاق) است.

 

به اعتقاد صاحب نظران بیشتر مردانی که مرتکب قتل های ناموسی می شوند از بیماریهای مختلف جسمی و روحی رنج می برند.بسیاری از این مردان از نظر نوع بینش و سطح تحصیلات در مرتبه پایینی قرار دارند. آنها به علت اینکه احساس شخصیت ، ثروت ، قدرت و منزلت اجتماعی ندارند که حس "تملک و شخصیت بخشی" خود را ارضا کنند، در ساده ترین حالت زن خانواده را به عنوان مایملک خود تلقی کرده و شخصیت روحی و روانی خود را در وجود او تصور می کنند، در این صورت کوچکترین ظنی به خیانت مجوز قتل را هم صادر می کند.

 

در شرع اسلام شرایط اثبات خیانت زن چنان قرار داده شده که به نظر اکثریت فقها تایید وقوع آن کاری سخت و در بسیاری از موارد غیر ممکن است.

 آگهي


 

شارع مقدس که از ویژگی های فطری انسان و مختصات روحی و جسمی بشر آگاه است. با توجه به اینکه عوامل مختلف فیزیولوژیک ، بالانس هورمونی بدن ، شرایط روحی ، درجه حرارت بدن و غیره در فوران غریزه جنسی اثرگذار است ،عمل کسانی را که مبادرت به نوعی رابطه جنسی خارج از چهارچوب خانواده می کنند را اقدامی ناپسند با جزای اخروی و حدود دنیوی دانسته و به هیچ وجه مجوز قتل را صادر نکرده (با توجه به آنکه شرایط اثبات زنا تقریبا غیر ممکن است) و حتی افشای چنین مواردی را هم حرام می داند.

 

به گفته کارشناسان ،بدیهی است با توجه به ویژگی های فطری زن که تمایل به قرارگیری و آرامش در چهارچوب عاطفی و جنسی یک مرد دارد، زنانی که مبادرت به روابط جنسی خارج از چهارچوب می کنند از بیماریها و نارساییهای روحی و جسمی مختلف رنج می برند.در این حالت راهکار برخورد با چنین زنانی اقدامات و مراقبتهای پزشکی و روان درمانی است.

 

به عقیده حقوقدانان، در شرع اسلام اثبات وقوع زنا مشکل و در بسیاری از موارد غیر ممکن است، بنابر این با توجه به آنکه نظام حقوقی کشور بر پایه فقه اسلام قرارداده شده ، قتل زن به ظن وقوع رابطه جنسی خارج از چهارچوب خانواده عملی حرام و برخلاف حقوق انسانی است.

 

در عین حال در سالهای اخیر جدا از مردانی که اقدام به قتل ناموسی زنان خود می کنند زنان بسیاری نیز در واکنش به اقدامات غیر اخلاقی مردان خانواده آنها را به قتل می رسانند که این پدیده نو ظهور و در حال گسترش است.

 

دکتر "علی مقدم" جامعه شناس می گوید: ریشه قتل های ناموسی به نوع نگاه جامعه به قشر زن بر می گردد. مردی که تمام شخصیت و شان انسانی همسرش را در کارکرد جنسی او می داند طبیعی است که در مواردی چون تجاوز، رابطه جنسی غیر متعارف و غیره اقدام به قتل زن می کند.

 

وی ادامه می دهد: به دلیل تربیت غلط و نوع تفکراتی که در جامعه وجود دارد ، حضور زنان در اجتماع با ظن و گمان همراه است. در این حالت صحبت ، خندیدن و هر نوع رابطه زن با جنس مخالف با تفسیرهای مختلفی مواجه می شود. باعث تعجب است مردانی که خود مرتکب اعمال مختلف خلاف اخلاق و منافی عفت شده اند بیشتر دست به قتل های ناموسی می زنند.

 

مقدم تصریح می کند: نوع تفکر موجود در جامعه باید اصلاح شود.

متاسفانه شاهد هستیم زنانی که بر خلاف میل خود مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند یا خوکشی می کنند و یا بعضا به دست همسران خود به قتل می رسند. در حالتی که باید بر عکس باشد و مرد به عنوان تکیه گاه روحی و روانی زن در هر حالتی نقش حمایتی خود را ایفا کند.

 

دکتر"مصطفی اقلیما" آسیب شناس اجتماعی در تبیین علل این پدیده می گوید: در جوامع پیشرفه ای که قوانین حاکم هستند و مردم به سیاستهای اجتماعی احترام می گذارند، قتل های ناموسی به ندرت اتفاق می افتد ، اما در ایران به علت آنکه مردم اطمینان لازم را به دستگاه قضایی ندارند و همچنین نسبت به قوانین بی اعتمادند، خود راسا اقدام به اجرای قانون می کنند.

 

وی می افزاید: بنابر این یکی از علل قتل های ناموسی آن است که مردم اطمینان لازم به دستگاه های مسوول را ندارند. همچنین طولانی بودن روند رسیدگی به دعاوی از دیگر علل رویگردانی مردم از راه های قانونی احقاق حق است.


 

وی خاطر نشان می کند : در تربیت ایرانی این حق به مردان داده شده که روابط جنسی خارج از خانواده داشته باشند اما در مقابل زنان از برخی حقوق طبیعی خود نیز محرومند. سیستم آموزشی ، نوع روابط اجتماعی ، سیستم قضایی و نوع برخورد جامعه با زنان ناخودآگاه احساس نوعی برتری جنسی مذکر را ایجاد کرده است.

 

اقلیما با بیان آنکه "اعمال غیر اخلاقی دوطرفه است" می گوید: وقتی که مردان به هر دلیلی روابط جنسی خارج از خانواده دارند زن نیز به دلایل مختلف به خود حق می دهد که بعضی از رفتارهای خاص را داشته باشد. بنابر این برخی از رفتارهای غیر اخلاقی زنان واکنشی به اعمال و رفتار همسرانشان است.

 

وی ادامه می دهد: به دلیل آنکه مراحل طلاق در ایران بسیار دشوار و وقت گیر است بسیاری از زوجهایی که به نوعی از طلاق عاطفی رسیده اند همچنان به زندگی مشترک ادامه می دهند که این مساله موجب می شود زن و مرد نیازهای عاطفی و جنسی خود را خارج از نهاد خانواده دنبال کنند. همچنین به دلیل فشارهای اجتماعی که بر زنان مطلقه وجود دارد بسیاری از زنانی که به دلایل مختلف راضی به ادامه زندگی با همسر خود نیستند اقدام به طلاق نمی کنند و سعی می کنند نیازهای خود را به طرق دیگری ارضا کنند.

 

این آسیب شناس اجتماعی یادآور می شود : از نظر شرعی اگر مرد و زنی مایل به ادامه زندگی مشترک نباشند حکم طلاق آنها خود به خود جاری می شود بنابر این همانطور که زن و مرد برای عقد ازدواج احتیاجی به اجازه دادگاه ندارند در زمینه طلاق نیز باید اختیار لازم به زن و مرد داده شود که خود راسا اقدام به این کار کنند. در این صورت آمار قتل های ناموسی هم به شدت کاهش می یابد.

 

اقلیما با بیان آنکه "قتل های ناموسی در سالهای اخیر در بین زنان همسرکش به شدت افزایش یافته است" ، می گوید: در حال حاضر بیشتر زنان مجرم در زندان اوین به جرم قتل همسران خود دستگیر شده اند. این نشان می دهد که برخی از زنان دیگر تحمل رفارهای غیر اخلاقی همسرانشان را ندارند و به دلیل آنکه از نظر جنسی و عاطفی از سوی همسران خود تامین نمی شوند با همدستی مرد دیگری اقدام به قتل می کنند.

 
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي