پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
بررسی جرم شناختی قتل های ناموسی در كشور
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1387/01/14
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

آیت الله هاشم زاده هریسی عضو شورای عالی كمیسیون حقوق بشر اسلامی و فقیه حقوقدان حوادث تلخ ناشی از حساسیت ها و مواضع ناعادلانه افراد در دفاع از نوامیس را یكی از مسائل مهم فرهنگی و اجتماعی می داند و می گوید: صیانت و حفاظت از ناموس یك اصل بدیهی است. ناموس امانت پربهایی است كه جایگزینی ندارد.
  
 
 
 
 
   آدمی گاهی از روی تعلق خاطر و وابستگی عاطفی رفتار ناهنجار یا خلاف الگویی در جامعه خلق می كند كه این تابو شكنی او انگشت تعجب و سوال همگان را نشانه می رود...

رفتارهای جنایی عده ای از زنان و مردان جامعه در كانون خانواده كه با عنوان «جنایات ناموسی» در بین رسانه ها معرفی شده اند از آن دسته الگوشكنی هاست كه موجب می شود انسان به فكر ذاتی بودن برخی زمینه های وقوع جرم بیفتد؛ یعنی روانشناسی جنایی كه البته چندان با علم جرم شناسی غریبه نیست.پرونده های «قتل ناموسی» در تمام كشور واژه های مشتركی را در خود ثبت كرده اند كه «اخلاق»، «حیثیت»، «فساد» «رابطه» و «سوءظن» از ادبیات آن جمله اند. در اینجا فرق زیادی ندارد؛ گاهی زنان آزرده خاطر برای تنبیه كردن عامل فساد دست به قتل شوهر می زنند و اوقاتی هم مردان به خاطر استرس و فشار ناشی از نوع روابط خارج از محدوده همسرانشان كه به سوءظن هم تبدیل می شود مرتكب جنایت علیه همدم خود می شوند.یك سال قبل پدری دو دختر جوانش را به خاطر شركت در یك پارتی شبانه در شمال شهر تهران به قتل رساند. او كه پس از دیدن تصویر دخترانش در فیلم رقص و مهمانی یك باغ مرتكب قتل آنها شده بود در بازجویی گفت: این دختران آبروی ما را با انحراف اخلاقی شان از بین برده اند... چند ماه بعد هم زن جوانی، قربانی شك و تردیدهای برادر ۱۷ ساله خود شد. دوستان برادرش به او تهمت زده بودند...
مدتی پیش نیز زنی به خاطر علاقه به یكی از دوستان شوهرش، همسر قانونی خود را كشت. او پس از به دام افتادن اعلام كرد: این مرد بیش از حد به من ابراز علاقه می كرد و قول داده بود كه اگر «شوهرم» كه دچار فساد اخلاقی است از میان برداشته شود با من ازدواج می كند...
مفاهیم جرم شناختی پرونده
بر اساس نتایج پژوهش و بررسی پدیده همسركشی در ۱۵ استان كشور، ۶۷ درصد این زنان به عنوان خیانت توسط همسرانشان كشته شده اند و ۳۳ درصد در واكنش به خشونت مردان، حمله ناگهانی یا تهدید، مرتكب قتل شده اند.آیت الله هاشم زاده هریسی عضو شورای عالی كمیسیون حقوق بشر اسلامی و فقیه حقوقدان حوادث تلخ ناشی از حساسیت ها و مواضع ناعادلانه افراد در دفاع از نوامیس را یكی از مسائل مهم فرهنگی و اجتماعی می داند و می گوید: صیانت و حفاظت از ناموس یك اصل بدیهی است.

ناموس امانت پربهایی است كه جایگزینی ندارد. چرا كه كالا نیست تا جایگزین داشته باشد و این صیانت مهمترین عامل حفظ سلامت و عفت «اجتماع و خانواده» است كه جامعه سالم و عاری از انحراف ناموسی و جنسی می سازد.ناموس به شرف ، عفت ، آبرو و محارم انسان چون مادر ، خواهر و همسر و كسانی كه فرد متعلق به خود می پندارد تعریف شده است و حساسیت نسبت به ناموس و شرف «غیرت» خوانده می شود.خلاصه غیرت همان تعصب خردورزانه دینی و اخلاقی نسبت به كشور ، وطن ، خانواده و حیثیت افراد است.نبود این اشتیاق یك انحراف فطری است و در اسلام احادیث زیادی برای لزوم وجود آن ذكر شده است.

 آگهي

از جمله گفته شده «خداوند در میان محبانش آدم غیرتمند را دوست دارد» . یعنی كفه سنجش حب خداوند غیرت دانسته شده است. همچنین از پیامبر(ص) نقل شده كه «غیرت، نشانه ایمان است» و یا از امام صادق (ع) آورده اند كه انسان غیور هرگز به ناموس دیگران تجاوز نمی كند...وی معتقد است: غیرت را نباید بومی كرد یا بومی تعریف كرد. چراكه در همه جای دنیا «تجاوز» زشت و «صیانت» زیباست و وظیفه اجتماعی و شرعی انسان حفظ كرامت و صیانت از ناموس است. لذا «غیرت» كاذب یا خود ساخته نیست كه با فرهنگ خاصی بومی شود . بومی كردن آن خطرناك است و آن را از مرزهای اخلاقی و دینی خارج می كند.آیت الله هاشم زاده هریسی با تأكید بر این كه غیرت چهارچوب اخلاقی و شرعی دارد تصریح كرد : در غیرت بومی، حدود شرعی ، اخلاقی و حقوقی مطرح نیست و تعصب كوركورانه و سنت های نادرست حدود آن را مشخص می كنند .بنابراین همان قدر كه غیرت یكی از فضایل انسانی و دوستی با پروردگار دانسته شده، همان اندازه هم به پرهیز و اجتناب از تغیر و غیرت زدگی سفارش شده است.بنابراین هیچ پدیده ای به اندازه بی مهری و بی تفاوتی نمی تواند سبب جریحه دار شدن احساس فرد در رابطه همسری شود. چراكه افراد وجود و آینده خود را در عاطفه همسر خود می شناسند اما اگر همسر آنها به فرد دیگری ابراز علاقه كند و در جستجوی غیر باشد این خطرناك ترین حالت ممكن در خانواده است. اما چنانچه فرد از تعادل خارج شده و توهم كاذب داشته باشد خود ساری بی اعتمادی و ظن و گمان در میان اعضای خانواده می شود.عضو هیئت نظارت بر حسن اجرای قانون اساسی با بیان این كه گاه علاقه بی حصر و حد زن و مرد به هم سبب توهم و شك خیالی می شود تصریح می كند: گاه توهمات در غالب واقعیت ها جلوه می كنند. لذا فرد باید آن قدر در حس و حتی یقین خود شك كند تا به یقین شفاف و زلال برسد. آنگاه به دنبال راه حل باشد چراكه شیطان بارها انسان را به طرق گوناگون فریب می دهد .

افراد شكاك برخورد حلال را هم نمی پذیرند. سخت گیری ، وسواس و غیرت بیش از حد مرزها و حدود را می شكند. لذا اصل بر این است كه نباید مشكلات را توسعه داد و باید از مشكلاتی كه نیاز به اغماض دارند در گذشت. اما در مسائل بزرگتر باید سعی كرد بدون سر و صدا و هیاهو از معتمدین مشورت گرفت یا از طریق مراجع قضایی مسئله را حل كرد. در واقع با تدبیر و نه با احساس قدم قدم در رفع مشكل اقدام كرد .

گرچه گاه با صحبت و شفاف كردن مشكلات مسئله بدون جلب توجه برای غیر حل می شود . وی در پایان در خصوص ماده ۶۳۰ قانون مجازات تاكید دارد: اقدام خود افراد در برخورد با همسران خیانتكار صحیح نیست و نباید هر كس از مسائل اجتهاد كند یا قانون را تعمیم دهد. اگرچه قانون هست اما نباید از قانون و شرع سوءاستفاده كرد. مگر این كه موضوع شفاف باشد و فرد راه دیگری نداشته باشد .دكتر جعفر بوالهری روانپزشك و رئیس انیستیتو روانپزشكی تهران نیز با بیان این كه در نگاه مردم «غیرت» به تعصب ، دفاع ، حمایت و توجه به ارزش ها، اعتقادات و ناموس اطلاق می شود، می گوید: این حمایت و تعلق از ناموس معمولاً زنان و دختران را در برمی گیرد. مردان به زنان كه ناموس آنها هستند حساس اند. همچنان كه زنان با شدت بسیار بیشتر به مردان خود حساس اند . اگر این حساسیت به معنی حفظ غریزه و دفاع از خانواده باشد نه تنها طبیعی و متعادل است بلكه هنجار و حتی ضروری است. اما چنانچه شدید و غیر منطقی باشد ، بیمارگونه است.این روانپزشك عوامل بیولوژیك مانند ارث ، ژن و همچنین تربیت ، یادگیری اجتماعی فرهنگ و خانواده را از عوامل شكل گیری شخصیت و خصوصیات روحی افراد دانسته و معتقد است: تعلق خاطر و عشق به منظور پیوند دادن افراد به یكدیگر و تحكیم ساختار خانواده و اجتماع است. حال اگر تعلق خاطر زناشویی و ناموسی واجد همه این شرایط باشد سازنده و اعجازانگیز است در غیر این صورت، ثمره ای جز تخریب به همراه ندارد. البته عوامل زیادی در روند انحرافی دفاع از ارزش ها و جریحه دار شدن احساسات افراد نقش دارند. در حقیقت جریحه دار شدن هویت ، شخصیت و ارزش ها ، فرد را آشفته و بی تاب كرده و او را به تهاجم و پرخاشگری می كشاند .رئیس انیستیتو روانپزشكی تهران ادامه می دهد: وقتی به فرد یا نزدیكان و دارایی وی و از همه مهمتر به ارزش های اعتقادی و ناموسی فرد توهین یا دست اندازی شود ؛ او دچار سرخوردگی شكست و ناكامی می شود و پاسخ افراد در این موارد بیشتر حمله ، تهاجم ، انتقام و گاه تجاوز متقابل به حریم دشمن یا متهاجم است .افراد در هر لباس و جایگاهی فطرت مشابه دارند چون سرشت و فطرت انسان از بدو خلقت برای دوام و بقای او بسیج شده است و بدیهی است اگر فرد با توجه به زمینه های ارثی ، آموزشی ، فرهنگی و تربیت خانوادگی و محیطی نادرست آموخته باشد كه «پاسخ مشت ، مشت است» یا «بكش تا كشته نشوی» «بزن تا ادب شود» ، با هر تحریك یا تهاجمی مبادرت به حمله و تجاوز متقابل می كند و بر عكس این آموزش ها ، پناه بردن به صبر ، خدا، پلیس مشاوره و یا نزدیكان است اگرچه نقش و حضور قانون و ترس از نظارت را نیز نباید نادیده گرفت. 
   
 
 
 
 
   نقد: روزنامه همشهرى 
 

.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي