پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
خطر تشكيل سنگ كليه با مصرف زياد مايعات كاهش مي‌يابد
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/12/24
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

افرادي كه كليه آنها دچار سنگ‌سازي هاي مكرر است با افزايش حجم مايع دريافتي شانس تشكيل سنگ را كاهش دهند.

 

دكتر محمد نوروزي متخصص اورولوژي و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران واحد علوم پزشكي تهران گفت: درد ناشي از دفع سنگ كليه جز شديدترين دردها در انسان است كه بسياري حتي درد آن را دردناك‌تر از درد زايمان طبيعي

 

مي‌دانند.

 

وي افزود: دستگاه ادراري از 2 كليه كه وظيفه تسويه مواد زائد از بدن را دارند، هالپ‌ها كه مواد زائد دفع شده را منتقل مي كنند، مثانه به عنوان نگه دارنده و سپس دفع كننده ادرار و همچنين مجاري ادراري به عنوان مسير دفع ادرار تشكيل شده است.

 

اين متخصص ادامه داد: اگر در مسير دفع ادرار اختلالي پيش آيد خواه ناخواه جريان دفع متوقف مي‌شود و به خصوص اگر اين مسئله ناشي از انسداد و يا سنگ مربوط باشد، ادرار در پشت محل مسدود جمع شده و فشار منفي به سمت بالا ايجاد مي‌كند و در نتيجه درد ناشي از كشيدگي كپسول كليه به صورت درد كليه بروز مي‌كند.

 

دكتر نوروزي افزود: سنگهاي دستگاه ادراري ابتدا به صورت كريستال‌هاي كوچك قابل دفع هستند كه اگر حجم مايع ادراري زياد باشد اين كريستالها را قبل از آنكه به يكديگر متصل شوند دفع مي‌كند و عارضه‌اي ايجاد

 

نمي‌شود.

اما اگر اين كريستالها در حد فوق اشباع قرار بگيرند به خصوص زماني كه حجم مايع بدن كم است به يكديگر متصل شده و هسته‌اي را تشكيل دهند اين هسته‌هاي تشكيل شده با اضافه شدن موادي ديگر سنگ را تشكيل مي‌دهند.

 

اين متخصص اورولوژي به ايسنا گفت: اگر قطر سنگها كمتر از 5 ميليمتر باشد قابل دفعند اما دفع آنها نيز ممكن است همراه با درد باشد كه اين دردها كه درد كوليكي كليه ناميده مي‌شوند جزء شديدترين دردها هستند.


 

وي اظهاركرد: اين دردها معمولاً يك فاز حمله شديد داشته و با تهوع و استفراغ همراه است. همچنين در نواحي دستگاه تناسلي منتشر مي‌شوند و به تدريج كه سنگ كليه از بالا به پائين حركت مي‌كند ممكن است ناحيه درد از سمت پهلو به زير شكم گسترش پيدا كند و زماني كه به نزديگي مثانه مي‌رسد با سوزش و تكرر ادرار همراه

 

مي‌شود.

 

عضو هيأت دانشگاه علوم پزشكي تهران ادامه داد: محل اتصال هالب به مثانه تنگ‌ترين جايي است كه سنگ بايد از آن عبور كند و در بسياري موارد سنگ‌هاي 5 ميلي‌متر و بالاتر در آن مكان گير كرده و شانس كمتري براي دفع دارند.

 

وي گفت: خوشبختانه پيشرفت تكنولوژي جديد باعث شده تا بدون نياز به عمل جراحي بتوان بسياري از سنگ‌ها را از طريق دستگاه سنگ شكن از بين برد. استفاده از دستگاه سنگ‌شكن كه پايه اصلي آنها امواج التراسون است با تمركز بر يك نقطه سنگها را به قطعات بسيار ريز تبديل كرده و امكان دفع آنها را مهيا مي كند.

 آگهي

البته سنگهاي بسيار بزرگ را نمي توان سنگ شكن نمود و ممكن است لازم باشد از سنگ شكن‌ها داخل بدني و يا از عمل جراحي براي دفع آنها استفاده نمود.

 

وي افزود: اين دستگاهها اگر سرويس‌هاي مناسبي برايشان انجام شود و به طور مرتب قطعاتي كه توليد كننده انرژي هستند تعويض شوند قادرند 80 درصد سنگ‌هايي را كه قابليت سنگ شكن دارند از بين ببرند.

اما متاسفانه به دليل محدوديت امكانات در بسياري از مراكز ميزان موفقيت دستگاه ها كاهش مي‌يابد. بديهي است مراكزي كه سرويس و نگهداري بهتري از دستگاه‌هاي خود دارند شانس موفقيت بيشتر نيز دارند.

 

وي در خصوص گران بودن خدمات سنگ شكني در ايران به ايسنا گفت: دستگاه‌هاي سنگ شكن براساس مرغوبيت، امكاناتي كه دستگاه مي‌دهد و مارك شركت قيمت‌هاي متفاوتي دارند به عنوان مثال قيمت يك دستگاه سنگ شكن از حدود 70 ميليون تومان تا حتي نزديك به 800 ميليون تومان تفاوت قيمت دارد. همچنين هزينه‌هاي نگهداري دستگاه نيز سنگين است و گاه ماهي 2 تا 3 ميليون تومان براي نگهداري يك دستگاه هزينه مي شود. در كشورهاي پيشرفته از هر بيمار حدود3 هزار دلار براي سنگ شكن گرفته مي شود در حاليكه در ايران اين مبلغ از حدود 150 هزار تومان تا 500 هزار تومان در جاهاي مختلف متفاوت است و در بسياري موارد بيمه‌ها نيز آن را پوشش مي‌دهند.


 
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي