پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
راه تشخيص نهايي سنگ هاي ادراري كدام است؟
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/12/24
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

* راه تشخيص نهايي سنگ هاي ادراري كدام است؟
قريب ۹۰درصد از سنگ ها از ساختاري برخوردارند كه در يك عكس ساده آن ها را مي توان تشخيص داد. ۱۰درصد از سنگ ها كه در صدر همه آن ها سنگ هاي اسيد اوريكي قرار دارند را با اشعه x نمي توان رؤيت كرد.
بعد از اين كه در بيماري كه احتمال وجود سنگ در وي مي رود عكس ساده شكم گرفته شد. خواه تصوير مشكوكي موجود باشد و يا اساساً ضايعه يي مشهود نگردد، بايد IVP نيز انجام گيرد.
بدون انجام IVP نمي توان از كم وكيفيت كاركردي كليه ها اطلاعي به دست آورد.


انجام IVP در مواقعي كه به وجود سنگ مشكوك هستيم ، درصورت عدم وجود موارد منع كننده، الزامي است.
درحال حاضر با وجود پيشرفت هاي زيادي كه درنحوه تصويرسازي حاصل آمده است، همچنان IVP وسيله اصلي تشخيص سنگهاي ادراري محسوب مي شود.
ترس توده مردم از انجام IVP بي اساس است و اصلاً قابل توجيه نيست. حساسيتي كه بسياري از آن مي ترسند، نادر است و اساساً درحدي نيست كه موردتوجه قرار گيرد. بنابراين درصورتي كه طبيب معالج مورداعتماد شما انجام IVP را لازم مي داند، درتن دادن به آن درنگ نكنيد.
گاهي شدت انسداد ناشي از سنگ به قدري است كه كليه مبتلا از كار مي افتد، وبه اين ترتيب ترشحي ندارد. بديهي است درچنين شرايطي نمي توان از IVP اطلاعات لازم را به دست آورد. به اين دليل بعضاً به كمك وسيله يي موسوم به «سيستوسكپ» (cystoscope ) وارد مثانه مي شوند و با عبوردادن لوله مخصوصي به داخل حالب و تزريق ماده حاجب، عكسبرداري را انجام مي دهند. اين نوع تصويربرداري را «پيلوگرافي صاعد» مي گويند.
سونوگرافي نيز در تشخيص سنگ هاي ادراري بسيار مفيد است. مزيت سونوگرافي در كاملاً بي ضرر بودن اين روش و نيز توانايي آن در تشخيص سنگ هاي ناپيدا با اشعه X است. ولي به هر حال از كم و كيف كاركردي كليه ، اطلاعي به دست نمي دهد و براي تصميم گيري نهايي چندان كارآيي ندارد.
سونوگرافي وسيله مهم تشخيصي به خصوص در خانم هاي حامله است. زيرا همان طور كه مي دانيد تابش اشعه X به ميزاني كه در IVP لازم است براي جنين مي تواند خطرناك باشد. در چنين شرايطي سونوگرافي وسيله مطمئن و قابل اعتمادي است.
در وهله اول انجام CT-Scan براي تشخيص سنگ بسيار بي مورد و افراطي به نظر مي رسد. ولي توجه داشته باشيد كه گاه براي تمايز بعضي از تومورها يا سنگ هاي غيرحاجب راه ديگري جز CT-Scan وجود ندارد.برخلاف CT-Scan، MRI براي تشخيص سنگ اصلاً قابل اعتماد و دقيق نيست.
* آيا تنها درمان سنگ جراحي است؟
جواب اين سؤال منفي است. همانطور كه قبلاً نيز گفته شد، بسياري از سنگ ها خود به خود دفع مي شوند و اقدام درماني خاصي را نمي طلبند.
اگر سنگي دفع شد در صورتي كه عارضه يي به بيمار تحميل نكرده باشد، با تجزيه شيميايي سنگ، تمهيداتي كه از تشكيل مجدد آن جلوگيري كند به مورد اجرا گذاشته مي شود.
درمان بعضي از سنگ ها از جمله سنگ هاي اسيد اوريكي يا سيستيني به قرار زير است:
۱ـ تجويز آب كافي
۲ـ قليايي كردن ادرار
۳ـ تجويز دارويي موسوم به «پني سيلامين» يا «هركاپتوپرو پيونيل گليسين»
۴ـ محدودكردن ميزان مصرف غذاهاي متيونين دار.
درمان غيرجراحي سنگ هاي اسيداوريكي به قرار زير است:
۱ـ تجويز آب كافي
۲ـ قليايي كردن ادرار
۳ـ كاهش ميزان مصرف پروتيين به ۹۰ گرم در روز
جراحي سنگ در چه مواردي انجام مي شود؟
در مورد سنگ هاي حالب تحت شرايط زير اقدامات جراحي لازم مي آيد:
۱ـ عفونت ادرار
۲ـ انسداد
۳ـ حاملگي
۴ـ دردهاي غيرقابل تحمل
۵ـ مشاغل حياتي (مثل جراحي يا پرواز)
با ظهور روش درماني پيشرفته سنگ شكني بسياري از موارد جراحي سنگ هاي ادراري به اين طريق درمان مي شوند.
حدود ۵ـ۱ درصد سنگ ها به دليل تومورهاي پاراتيروييد به وجود مي آيند. حال اين كه ۵۰% سنگ ها در خانمها در اثر عفونت هاي باكتري پرتئوس ظاهر مي شوند.


009279.jpgiran-newspaper.com/1380/800217/html/009279.jpg" width=77>

* دستگاههاي سنگ شكن چگونه عمل مي كنند؟
بي شك ظهور ناگهاني و بسيار مؤثر سنگ شكن ها در جراحي اورلژي يكي از بازرترين رويدادهاي پزشكي در نيم قرن اخير است. تأثير حضور اين تكنولوژي در پزشكي به همين ميزان محدود نخواهد بود و به سادگي قابل پيش بيني است كه اين تازه شروع جريان است.
اختراع سنگ شكن از نظر تاريخي بسيار جالب توجه است در اين رهگذر بي انصافي خواهد بود.

 آگهي

اگر جايگاه فكر پوياي «پروفسور ريبر» را در شكل گيري تكنولوژي پيچيده سنگ شكن نشناسيم. اين دانشمند نخستين كسي بود كه در سال ۱۹۴۰ به فكرا ستفاده از امواجي كه در خارج از بدن توليد و براي تخريب بافت داخلي متمركز مي شوند، افتاد.
در سال ۱۹۶۰ شركت آلماني «دورنيه» مطالعه آثار امواج ضربه يي روي بدنه هواپيماها را در برنامه كار خود گنجاند.
در سالهاي بعد فكر استفاده از امواج يادشده در تخريب سنگ هاي ادراري مطرح شد و بدين منظور مطالعات دامنه داري روي حيوانات و بافت زنده انسان انجام گرفت.
نخستين بارقه فكر انقلابي سنگ شكني با استفاده از امواج ضربه يي از اين مطالعات زاده شد. هيأتي به رهبري «پروفسور» «اگبرت اشميت» تحت حمايت وزارت تحقيقات آلمان مأمور انجام مطالعات فراواني شد. بعدها اين مطالعات توسط «دكتر شوسي» به مدت پنج سال ديگر پيگيري گرديد. تا سرانجام درمان سنگ ادراري با استفاده از اين امواج به واقعيت پيوست.
نخستين دستگاه سنگ شكن براي درمان سنگ هاي ادراري انسان در سپتامبر ۱۹۷۹ ابداع شد، نخستين استفاده درماني از دستگاه مزبور در فوريه ۱۹۸۰ انجام گرفت. در اين تجربه به يادماندني «دكتر شوسي» موفق شد، سنگ ۱‎/۵ سانتي متري كليه راست مرد ۴۳ ساله يي را بشكند. اين بيمار تا قبل از اين روش درماني سه بار به دليل سنگ تحت عمل جراحي قرارگرفته بود.
* امواج ضربه يي چگونه توليد مي شوند؟
ابتدا بايد به نحوي امواج ضربه يي را توليد كرد. اين كار در دستگاه دورنيه با برقراري جرقه در شكاف دو شمع در زير آب صورت مي گيرد. اين فرآيند به اختلاف پتانسيل تقريبي ۱۷۰۰۰ ولت احتياج دارد. نتيجه امر تخليه آب از الكترون هاي خود و ايجاد پلاسماست. حباب هاي پلاسما اتساع مي يابند و موج ضربه يي را در مقابل خود به حركت درمي آورد.
ميدان قوي الكتريكي ممكن است سبب بروز عوارض قلبي شود. به اين دليل در استفاده از دستگاه دورنيه «امواج ضربه يي» و «الكتروكارديوگرافي» (۲۸) (ِEKG) بيمار بايد با يكديگر هماهنگ شوند.
به ازاي هر ۷۰۰ موج ضربه، الكترودها بايد تعويض شوند كه دليل آن تغيير كيفي پوشش آنها و زياد شدن فاصله بين شمع هاست.
از «ليزر»(۱۹) (LASER) نيز مي توان براي توليد امواج استفاده كرد. يعني با تمركز انرژي ليزر در يك نقطه كوچك مي توان موجبات تخريب سنگ را مهيا ساخت در اين روش نيازي به وجود الكترود و وسايل جانبي آن نيست.
«شركت زيمنس» آلمان با استفاده از قوانين «الكترومانيتيك» توانست امواج ضربه يي را به طريق ديگري توليد كند.
در اين روش در اثر حركت يك پرده فلزي خاص در مقابل يك ميدان قوي مغناطيسي، امواج توليد مي شوند و سپس با استفاده از «عدسي هاي صوتي» به روي هدف نشانه گيري مي شوند.
با استفاده از قانون «پيزالكتريك» نيز مي توان امواج ضربه يي توليد كرد. يعني با القاي جريان الكتريكي در «بلورهاي كوارتز» مي توان از ارتعاشات حاصل جهت توليد امواج استفاده كرد. دراين روش به وجود الكترود نيازي نيست و به علاوه از آثار مخرب روي ضربانهاي قلب نيز مي توان در امان بود.
شركت «ياچي يودا» در ژاپن دستگاهي را تحت نام تجارتي ۱ـ SZ به بازار عرضه كرده است.

در اين دستگاه جهت شكستن سنگ از «انفجارات كوچك» روي سنگ استفاده مي شود كه به هرحال عاري از خطر نيست.
* ميزان موفقيت سنگ شكن ها چقدر است؟
بطور كلي موفقيت درمان با سنگ شكن ها، به شكل مجاري ادرار و بافت احاطه كننده سنگ بستگي دارد.
نكته مهم اين است كه از موفقيت درماني تعريف جامعي شود. اكثر صاحب نظران عدم وجود خرده سنگهاي بزرگتر از ۳ميليمتر در عكس ۳ماه بعد از عمل را سنگ شكني موفق تعريف كرده اند. در مقابل وجود قطعات بزرگتر از ۵ميليمتر در عكس ۳ماه بعد از عمل حاكي از عدم موفقيت خواهد بود.


* در چه مواردي سنگ شكني جايز نيست؟
مواد منع كننده سنگ شكني در دو مقوله «مطلق» و «نسبي» مطرح مي شوند.
۱ـ موارد منع كننده مطلق
ـ انسداد مجاري ادرار
ـ اختلال خونريزي دهنده اصلاح نشده
ـ آنوريسم(۲۰) (aneurism) شريان آئورت(۲۱) (aorta) يا شريان كليه
ـ عفونت فعال درمان نشده ادرار
۲ـ موارد منع كننده نسبي
ـ حاملگي
ـ امراض لوزالمعده
ـ وزن بالاي ۱۲۵ كيلوگرم يا قدبلندتر از ۲متر
ـ نقايص شديد استخواني
* آيا سنگ شكن عارضه دارد؟
اين سؤالي است كه خيلي ها مي پرسند. عوارض سنگ شكني به قرار زير است:
۱ـ خون ادراري ـ تقريباً در همه موارد پيدا مي شود.
۲ـ دردهاي كوليكي ـ در ۴ تا ۱۵% بيماران ظاهر مي شود.
۳ـ انسداد حالب ـ دركمتر از ۷% موارد بروز پيدا مي كند.
۴ـ عفونت ادراري ـ تقريـباً در ۶% از بيماران ظاهر مي شود.
در جريان دفع سنگ چه بايد كرد؟
اگر در مرحله يي قرار داريد كه با تشخيص پزشك در شرف دفع سنگي هستيد كه دفع شدني است، به موارد زير توجه خاص داشته باشيد.
۱ـ با وجود درد كاملاً پرتحرك باشيد. انجام ورزش و فعاليت بدني مؤكداً توصيه مي شود. در اين خصوص طناب زدن يا از پله بالا و پايين رفتن بسيار مفيد است.
۲ـ حتي المقدور از مصرف مسكن پرهيز كنيد. با وجودي كه درد سنگ معمولاً شديد است، ولي نهايت سعي را در تحمل آن داشته باشيد. تمام داروهاي مسكن دردهاي كليوي به نوعي بر حركات كرمي حالب اثر مي گذارند و به اين ترتيب در يكي از عوامل مؤثر در دفع خود به خود سنگ خلل وارد مي كنند.
۳ـ مايعات را به فراواني مصرف كنيد. همانگونه كه بارها تجربه كرده ايد، مصرف مايعات حجم ادرار را زياد مي كند. با افزايش حجم ادرار شرايط به نفع دفع سنگي كه دفع شدني است تغيير پيدا خواهد كرد.
منظور از مايعات هر ماده يي است كه با نوشيدن آن حجم ادرار شما افزايش يابد. مصرف چاي كم رنگ، آب ميوه و ... توصيه مي شود. در ميان تمام نوشيدني ها همچنان آب ممتاز تر و ارجح تر است.
مصرف ماءالشعير گو اين كه در مرحله حاد بيماري نظير هرمايع ديگر حجم ادرار را افزايش مي دهد، ولي عنايت داشته باشيد كه ماءالشعير غني از «اگزالات» است . اگزالات ماده يي است كه در تركيب شايع ترين نوع سنگ يعني «اگزالات كلسيم» وجود دارد . پرپيداست كه توصيه مصرف مستمر ماءالشعير به خصوص به منظور جلوگيري از سنگ سازي عمل ناشايست و بي منطقي است. بنابراين اگر سنگ ساز هستيد، از مصرف مستمر و هميشگي ماء الشعير به تصور و خيال جلوگيري از تشكيل سنگ جداً پرهيز كنيد.

پانوشتها:
۱۹ـ نور تقويت شده يي كه بخصوص در صنعت و طب كاربرد دارد LASER
۲۰ـ آنوريسم : اتساع خطرناك جدار شريان aneurism
۲۱ـ آئورت : بزرگترين شريان بدن aorta
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي