پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
سر و كله سنگ كليه از كجا پيدا مي‌شود؟
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/12/24
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

سارا حسنلو

 

آيا در ميان اعضاي خانواده‌تان كسي را داريد كه سابقه كليه سنگ‌ساز داشته باشد؟ تا به حال كسي را كه از شدت درد ناشي از سنگ به خود مي‌پيچد از نزديك ديده‌ايد؟ احساس او را درك كرده‌ايد  كه چقدر دردناك است؟ جالب است بدانيد كه مي‌‌توان از تشكيل بسياري از اين سنگ‌ها جلوگيري كرد.

 

دقيقاً اگر بدانيد جنس سنگ شما از چه نوعي‌ا ست مي‌توان با مصرف نكردن مواد غذايي كه تركيب مورد نياز سنگ را به كليه‌ها مي‌رساند، از بزرگ‌تر شدن و دردناك شدن آن پيشگيري كنيد. حتماً اين خبر را شنيده‌ايد كه <سنگ كليه بيماري شايعي است به گونه‌اي كه چهار تا هفت درصد مردم جهان به اين بيماري مبتلا هستند.> آيا تا به حال از كسي پرسيده‌ايد كه با رعايت چه عادت‌هاي غذايي و در كنار چه مواد غذايي مي‌توانيد كليه‌هايتان را در برابر اين عارضه شايع مصون نگه داريد؟

 

 شيوع سنگ كليه

 

جالب است بدانيد دكتر فرخ لقا احمدي، متخصص نفرولوژي و عضو هيأت‌ ‌علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با خبرگزاري ايسنا گفت: سنگ كليه به دليل ميزان شيوعي كه در ايران دارد از اهميت بالايي‌ ‌برخورداراست و در صورت درمان نشدن به موقع به دليل حملات حادي كه دارد موجب ايجاد‌ ‌مشكلات زيادي از لحاظ كار و فعاليت‌هاي روزانه خواهد شد و اگر سنگ‌ها هر دو كليه را تحت تأثير قرار دهند، نياز به دياليز هم خواهد بود.

 

‌ ‌وي در ادامه گفت: انواع مختلفي از سنگ‌هاي كليه وجود دارد و‌ ‌شايع‌ترين آنها سنگ كلسيم است كه به شكل اگزالات كلسيم ديده مي‌شود.

اين‌ ‌سنگ‌ها در بسياري از موارد به صورت خالص وجود ندارند بلكه به صورت تركيبي (به عنوان مثال تركيبي از‌ ‌كلسيم و اسيداوريك) يافت مي‌شوند. موارد نادرتر سنگ‌هاي كلسيم به صورت فسفات كلسيم است‌ ‌كه در شرايط خاص مانند پركاري غده پاراتيروئيد، اسيدوز توبولي كليه و كليه‌هاي‌ ‌اسفنجي ديده مي‌شود. نوع ديگر سنگ‌هاي كليه، سنگ‌هاي عفوني است كه در ميان زنان‌ ‌شايع‌تر است و اصولاً در پي عفونت‌هاي ادراري ايجاد مي‌شود. سنگ‌هاي سيستيني نيز كه جزو‌ ‌نادرترين سنگ‌ها به حساب مي‌آيند معمولاً به صورت ارثي و اتوزومال مغلوب است كه مي تواند به صورت خالص يا تركيب با سنگ‌هاي ديگر ديده شود.

 

دكتر احمدي افزود: مصرف بعضي داروها نيز مي‌تواند موجب دفع‌ ‌كريستال شده و زمينه را براي سنگ‌ساز شدن كليه فراهم آورد (مانند برخي از آنتي بيوتيك‌ها.) به علاوه، مصرف بيش از اندازه بعضي از ويتامين‌ها نظير ويتامين C و كلسيم،‌ ‌خطر سنگ‌سازي را در افراد مستعد افزايش مي‌دهد. ‌اين متخصص گفت: سنگ كليه در سنين ميانسالي و در‌ ‌مردان شايع‌تر است. همچنين اين بيماري در افرادي كه زمينه فاميلي، رژيم غذايي بد،‌ ‌زمينه بيماري‌هايي مانند نقرس، اسهال مزمن و افرادي كه مشكلات استخواني دارند، بيشتر ديده مي‌شود.


 

 مراحل سنگ سازي

 

حتماً از خودتان مي‌پرسيد كه چطور تركيباتي مانند اگزالات، ويتامين C و يا كلسيم در كليه‌ها سنگ توليد مي‌كنند؟ بايد بگوييم كه اين تركيبات وقتي بيش از اندازه مصرف مي‌شوند در لوله‌هاي ادراري موجود در كليه‌ها ته‌نشين شده و با گذر زمان سفت و كريستاليزه شده و توده‌هاي سفتي را تشكيل مي‌دهند كه به آنها سنگ كليه گفته مي‌شود. سنگ‌هاي كليه در مجاري ادراري گير كرده و سبب بسته شدن راه طبيعي ادرار و در نهايت احتباس ادراري مي‌شوند.  علايم سنگ‌هاي كليوي شامل درد پهلوها، درد كمر و نواحي لگن و همچنين ظاهر شدن خون در ادرار است. اين بيماري علل مختلفي دارد كه از جمله آنها مي‌توان به عفونت، داروها و عوامل ژنتيكي اشاره كرد.‌ ‌ ‌آزمايش بر روي سنگ دفع شده مشخص مي‌كند كه بيمار از چه غذاهايي پرهيز كند.

 آگهي

همان‌طور كه مي‌دانيد بسياري از سنگ‌هاي كليوي از كلسيم و اگزالات تشكيل شده‌اند.

 

 مايعات از هر نوعي

 

مصرف آب در طول روز حداقل به ميزان يك ليتر (چهار ليوان) در هر چهار ساعت باعث رقيق شدن املاح در ادرار و دفع سريع و راحت آنها شده و براي اين بيماران بسيار مفيد است‌.‌ به علاوه عادت داشتن به آب خوردن در طول روز مي‌تواند يك عادت صحيح و پيشگيري كننده براي افرادي باشد كه مستعد سنگ‌سازي هستند.

 

به علاوه، در كنار آب مي‌توان از چاي سبز يا چاي كم‌رنگ معمولي، آب مزه‌دار شده با آب ليموترش و ماءالشعير نيز استفاده كرد. در ضمن،‌ ‌مصرف سبزي‌ها و ساير مواد غذايي پرفيبر نيز باعث كاهش ترشح كلسيم در ادرار مي‌شود كه غير از مواردي كه به عنوان سبزي‌‌هاي داراي اگزالات  بالا عنوان شد، براي افراد مبتلا به اين بيماري بسيار مفيد است.

 

جالب است بدانيد برخي از مواد مغذي چون منيزيم البته به شكل سيتراته در آرد گندم باعث كاهش تشكيل سنگ‌هاي كليوي مي‌شوند‌ ‌و وجودشان در برنامه غذايي روزانه مي‌تواند بسيار كمك كننده باشد. 6B  از جمله مواد غذايي به حساب مي‌آيد كه باعث كاهش سطح اگزالات در ادرار مي‌شود، به اين دليل مصرف مواد غذايي كه از منابع آن به حساب مي‌آيند مي‌تواند مانع تشكيل سنگ در كليه‌هاي سنگ ساز شود.

 

نقش اسيد و باز

 

امروزه ثابت شده كه سنگ‌هاي كليوي منشأ و انواع گوناگوني دارند و رژيم غذايي تا حد  بسيار زيادي مي‌تواند از تشكيل اين سنگ‌ها جلوگيري كند و بر خلاف گذشته ديگر اعتقاد عميقي بر رعايت و ممنوعيت غذا نيست و مهم تر از آن مصرف مايعات كافي و كالري مناسب است.

خوردن مايعات، غلظت ادراري را كم و املاح و ميكروب‌هاي موجود آن را رقيق مي‌كند، از طرفي با تغيير در فيزيولوژي مدولاي كليه و نيز با افزايش حركات در سيستم ادراري  مي تواند بسيار مفيد باشد.

 

مقدار مصرف مايعات روزانه بايد 2 تا 3 ليتر باشد كه اين مقدار بايد به طور متناسب در طول مدت روز تقسيم شود، حتي توصيه مي‌شود در اين گونه بيماران در نيمه‌خواب نيز مايعات خورده شود   به طوري كه وزن مخصوص ادرار طي شبانه روز و در هر  زمان در حد 1018 تا 1020 باشد،بنابراين بيماراني كه عرق زياد مي‌كنند ويا در شرايط گرم‌تري به سر مي‌برند و كار آنها با فعاليت سنگين بدني همراه است و يا اختلال گوارشي دارند بايد آب بيشتري بخورند كه حجم كافي ادرار با وزن مخصوص فوق را داشته باشند. مسأله مهم ديگر مصرف انواعي از غذاهاست كه در اسيد و يا بازي كردن ادرار نقش دارند. مي‌دانيم بعضي از املاح در محيط اسيدي كريستاليزه مي‌شوند و بعضي در محيط قليايي، مثلا براي سنگ اسيداوريك و  سنگ‌هاي سيستيني قليايي كردن ادرار توصيه مي‌شود. اين سنگ‌ها در محيط اسيدي كريستاليزه مي‌شوند.

حتي گاهي ادرار را قليايي و اسيدي مي‌كنند. مواد پروتئيني غذاهاي اسيدي كننده و  سبزي‌ها و ميوه‌ها و به‌خصوص ليمو قليايي كننده هستند. ولي به طور كلي محدوديت رژيم غذايي به مصرف پروتئين حدود 90 تا 100 گرم در روز يعني ايجاد حداقل پورين و نيز قليايي كردن ادرار با غذا البته زير نظر متخصص تغذيه توصيه مي‌شود.

 

به علاوه، در سنگ‌هاي سيستني بهترين رژيم غذايي آب درماني و قليايي كردن ادرار است.  با اين وجود پرهيز غذاهايي مثل حبوبات، آجيل، مرغ و تخم مرغ توصيه مي‌شود. در مواردي كه نوع سنگ را نتوان به طور دقيق تعيين كرد، رژيم غذايي با پورين (منابع پروتئيني)  و اگزالات كم  توصيه مي‌شود ولي به طور كلي مصرف مايعات در كليه‌هاي سنگ‌ساز مفيد است.‌
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي