پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
وضعيت بيماريهاي قلبي ـ عروقي در كشـور بسيار بحراني است
1384/12/17
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

هم اكنون طبق آمارهاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، بيماريهاي قلبي - عروقي در كشور به عنوان اولين عامل مرگ ايرانيان شناخته شده‌اند و اين بيماريها سالانه 300 هزار ايراني را به كام مرگ مي‌كشانند. طبق هشدارهاي پزشكان، ريسك فاكتورهايي كه در افزايش و گسترش اين دسته از بيماريها نقش عمده دارند مي‌توان به گسترش زندگي شهرنشيني، تغيير شيوه‌هاي زندگي، تغذيه نامناسب، كم تحركي، استعمال دخانيات، افزايش چاقي و ... اشاره كرد.

بنابراين با توجه به گسترش روزافزون بيماريهاي قلبي ـ عروقي و افزايش مرگ و مير ناشي از اين بيماريها، ارائه راهكارهاي اساسي جهت كاهش بروز بيماريهاي قلبي ضروري به نظر مي‌رسد. لذا با توجه به اهميت موضوع فوق، دكتر طاهره سماوات رييس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، دكتر محمد حسني دبير انجمن آترواسكلروز و متخصص بيماريهاي قلبي و دكتر محمدعلي كشاورز متخصص تغذيه و استاد دانشگاه با شركت در ميزگردي پيرامون «علل گسترش بيماريهاي قلبي - عروقي در كشور و راهكارهاي پيش‌رو» كه در خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) برگزار شد، به بررسي موضوع و ارائه راهكارهايي پرداختند.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر طاهره سماوات رييس اداره قلب وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشكي در ابتداي اين ميزگرد، بيماريهاي قلبي را نخستين علت مرگ در ايران و كشورهاي در حال توسعه خواند و گفت: بيماريهاي قلبي ـ عروقي، علت 46 درصد مرگ در كشور هستند و غالب مرگها در سنين زير 70 سال و با متوسط عمر 2/68 سال رخ مي‌دهد؛ اين در حاليست كه بيماريهاي قلبي ـ عروقي عامل مرگ افراد بالاي 70 سال در كشورهاي توسعه‌يافته نظير آمريكا و اروپاي غربي هستند. وي با بيان اينكه اين امر، مهمترين عامل تعيين‌كننده سياست‌هاي ما در وزارت بهداشت است، اظهار كرد: عوامل متعددي در بروز بيماريهاي قلبي - عروقي مؤثرند، كه مهمترين آنها «تغذيه»، «فعاليت بدني» و «استعمال دخانيات» است. رييس اداره قلب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ادامه داد: با كنترل اين سه عامل، 80 درصد بيماريهاي قلبي ـ عروقي و برخي بيماريهاي غير واگير نظير سرطان و ديابت قابل كنترل هستند، كه موفقيت در اين امر همكاري مردم و سياستمداران را مي‌طلبد، زيرا در غير اين صورت طبق برآورد سازمان جهاني بهداشت، سال 2020 با يك اپيدمي و گسترش بيماريهاي قلبي ـ عروقي در جهان مواجه خواهيم بود.

همچنين، دكتر محمد حسني دبير انجمن آترواسكلروز ايران نيز در اين باره با اشاره به گسترش روز افزون بيماريهاي قلبي ـ عروقي اظهار كرد: علل اين دسته از بيماريها به دو عامل «مادرزادي» و «اكتسابي» قابل تقسيم است كه آمار بيماريهاي قلبي ـ عروقي با علت مادرزادي نگران‌كننده نيست و فرد در كنترل آن كمتر نقش دارد ولي قابل پيشگيري‌ترين بيماري در اين دسته، بيماريهاي قلبي اكتسابي هستند، كه مي‌توانند منجر به بروز بيماريهاي عروق كرونر و سكته قلبي شوند كه در بسياري از موارد نيز كشنده‌اند. به گزارش ايسنا، اين متخصص بيماريهاي قلبي ادامه داد: يك‌سوم افراد مبتلا به سكته قلبي فوت مي‌كنند كه 50 درصد آن قبل از رسيدن به بيمارستان صورت مي‌گيرد؛ اين در حاليست كه علايم بيماري عروق‌كرونر مي‌تواند از يك طيف بي‌علامت تا يك طيف علامت‌دار متغير باشد كه شاخص اصلي آن درد قفسه سينه است لذا نبود هيچ علامتي دال بر سلامت قلب نيست.

دبير انجمن آترواسكلروز ايران يادآور ‌شد: بيماران ديابتي مي‌توانند بدون هيچ علامتي، دچار گرفتاري قلب و عروق شوند و يا اينكه فرد در حين فعاليت و يا حتي استراحت، دچار درد قفسه‌سينه و يا معادل آن نظير تنگي‌نفس، خستگي،‌ ضعف، سرگيجه و تپش غير عادي قلب شود كه از علايم بيماريهاي عروق‌كرونر قلب شامل فشارخون بالاست كه از هر 5 نفر يك نفر به آن مبتلاست كه از آن به عنوان «كشنده بي‌صدا» ياد مي‌شود. به گفته دكتر محمد حسني، اين كشنده بي‌صدا عوارض و عواقب وخيمي داشته و مي‌تواند منجر به سكته قلبي، درگيري كليه و عروق شبكيه چشم شود. به گزارش ايسنا، دكتر سماوات رييس اداره قلب وزارت بهداشت، در ادامه اين ميزگرد كه در ايسنا برگزار شده بود، درباره برنامه‌هاي اين اداره در وزارت بهداشت تصريح كرد: غربالگري، پيشگيري و كنترل ديابت و فشارخون از برنامه‌هاي اداره قلب ـ عروق است كه در سيستم « PHC» ادغام شده است؛ به موجب اين برنامه، هر 3 سال يكبار غربالگري افراد بالاي 30 سال و در معرض خطر همانند بيماران ديابتي، افراد چاق و يا با سابقه فاميلي مثبت انجام مي‌شود. وي ادامه داد: در اولين بررسي 34 درصد افراد، در بررسي دوم 50 درصد افراد مبتلا بودند كه اين حاكي از رشد رو به گسترش عوامل خطري همچون چاقي، اختلالات چربي و فشار خون در ايرانيان است.دكتر سماوات به آمار به دست آمده از بررسي‌ها در استان مازندران اشاره و اظهار كرد: در اين آمار بيش از 25 درصد افراد داراي فشارخون بالا هستند كه اين بيانگر آنست كه نه تنها عوامل زمينه‌ساز اصلاح نشده، بلكه از عواملي همچون تغذيه نامناسب، كم تحركي و استعمال دخانيات نيز استقبال شده است كه اين موارد علايم هشداردهنده‌اي است كه بايد در پي اصلاح اين عوامل بود. به گفته سماوات، طبق آمارها 60 درصد زنان شهرنشين و روستايي ايراني دچار اضافه وزن و چاقي هستند كه اين نشانه نفوذ عوامل خطر در عمق روستاهاي كشور است. وي افزود: در برخي مناطق نظير قزوين ميزان شيوع اختلالات چربي بالاي 30 درصدست، لذا بايد در صدد مقابله با عوامل خطر برآمد و دولتمردان را متقاعد كرد كه به طور جدي وارد عرصه مبارزه شوند. به گزارش ايسنا، رييس اداره قلب وزارت بهداشت، با اشاره به مصرف انواع روغنها گفت: مصرف اقلام و مواد غذايي حاوي چربي و سديم بالا را بايد جدي گرفت، به نحوي كه با مشاركت وزارت جهاد كشاورزي به كشت دانه‌هاي روغني مفيد نظير «كانولا» اقدام كرد و براي زمين‌هاي زير كشت تنباكو فكري كرد. وي تاكيد كرد: تبليغات در رسانه‌ها بايد مبتني بر سلامت جامعه و با هدف توانمندسازي باشد تا باورهاي غلط مردم اصلاح و دانش عمومي افزايش يابد.

 آگهيوي افزود: وزارت بهداشت نيز به عنوان جز كوچكي از اين زنجيره مقابله با دشمن سلامتي، نيز در صددست تا در قالب برنامه‌هاي استراتژيك خود به امر آموزش مردم و متقاعد ساختن و تهيه تفاهم‌نامه دولتمردان بپردازد؛ به عنوان مثال تفاهم‌نامه‌اي بين وزارتخانه‌هاي آموزش و پرورش، جهاد كشاورزي و صنايع منعقد شده تا بر اساس آن به سلامت مردم پرداخته شود. رييس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت گفت: در همين راستا برنامه پيشگيري از فشارخون و جلوگيري و كنترل بيماريهاي عروق كرونر و ديابت در نظام مراقبت (PHC) ادغام و هر سه سال يكبار به جمع‌آوري اطلاعات در ارتباط با بيماري مي‌پردازد. به گزارش ايسنا، دكتر سيدعلي كشاورز متخصص تغذيه و عضو هيات علمي دانشگاه در ادامه ميزگرد «علل گسترش بيماريهاي قلبي در كشور و راهكارهاي پيش‌رو» كه در ايسنا برگزار شد، اظهاركرد: ايـران از كشورهاي در حال گذار تغذيه‌اي است بدان معنا كه غذاهاي سنتي خود را از دست داده و جايگزين غذاها و رفتارهايي مي‌كند كه عواقب آن براي مردم ناشناخته است، كه پيامد اين دگرگوني براي سلامت مردم كاملا جدي است. وي به گسترش روزافزون مصرف روغن در كشور اشاره و تاكيد كرد: آمار مصرف روغن در ايران بسيار بالا و اصلا باور كردني نيست؛ اين در حاليست كه نوع روغن مصرفي، جامد و از نوع اشباع شده است؛ روغن مايع گياهي نيز طي فرايند هيدروژناسيون، ويژگي اصلي خود كه مايع و كم خطر بودن است را از دست مي‌دهد و عاملي براي افزايش كلسترول و تري‌گليسيريد خون محسوب مي‌شود.

دكتر كشاورز افزود: در حالي كه بايد ميزان ايزومر ترانس در روغن‌هاي خوراكي زير 2 درصد باشد (استاندارد مورد قبول كشورهاي آمريكايي و اروپايي) كه در روغن نباتي جامد ايراني 48-24 درصدست. اين در شرايطي است كه در حال حاضر دو تا سه كارخانه ايران نيز جزو كوچكي از محصولات توليدي خود را با نام ويژه ايزومرترانس 10 درصد به صورت آزمايشي وارد بازار مي‌كنند. اين عضو هيات علمي دانشگاه ادامه داد: بر اساس آمارهاي موجود، فقط 10 درصد روغن مصرفي مردم مايع است و به دليل بروز برخي مشكلات ساده، مردم حاضر به مصرف اين نوع از روغن‌ها نيستند لذا صرفا عدم ارائه مجوز براي توليد محصولات، مشكلي را حل نخواهد كرد بلكه مهمتر آنست كه تقاضاي مردم را كاهش دهيم كه اين نيازمند مبارزه ريشه‌اي فرهنگي مدت‌دار است كه بايد از دوران پيش دبستان آغاز شود. دكتر محمد حسني متخصص بيماريهاي قلبي ـ عروقي در ادامه ميزگرد ايسنا با اشاره به هزينه بالاي ارزي درمان بيماريهاي قلبي در كشور گفت: بسياري از تجهيزات تشخيصي ـ درماني نظير آنژيوگرافي، بالن، استنت و دستگاههاي هزينه‌بر از خارج وارد كشور مي‌شوند كه بسيار هزينه‌بر هستند. وي با اشاره به مصرف سرانه 7 - 5 نخ سيگار براي هر ايراني ادامه داد: با در نظر گرفتن جمعيت 60 ميليوني ايران، سالانه 350 تا 420 ميليون نخ سيگار در كشور مصرف مي‌شود، كه هزينه‌اي بالغ بر 10 هزار ميليارد ريال را در بر دارد كه هزينه بهداشتي عوارض ناشي از آن نيز 20 تا 30 هزار ميليارد ريال در سال است.

به گفته اين پزشك، 10 ميليون سيگاري در ايران، با سرانه ميانگين مصرف 15 نخ سيگار، 54 ميليارد نخ سيگار در سال مصرف مي‌كنند. وي ادامه داد: در شرايط كنوني مرگ ناشي از بيماريهاي قلبي ـ عروقي در ميان مردم پذيرفته شده است؛ اين در حاليست كه آمار آن با سقوط هلي‌كوپتر و هواپيماهاي مسافربري قابل مقايسه است.

دكتر محمدحسني با اشاره به بحث آلودگي هوا به عنوان معضل ديگري براي بروز و شيوع بيماريهاي قلبي ـ عروقي گفت: آلودگي هوا 13 درصد خطر حملات قلبي را افزايش مي‌دهد و با ايجاد التهاب در جدار عروق و تصلب شرايين زمينه بروز بيماريهاي قلبي ـ عروقي را افزايش مي‌دهد. اين متخصص بيماريهاي قلبي ـ عروقي افزود: استرس، تغذيه، آلودگي هوا و بيماريهاي قلبي ـ عروقي بخش بسيار پيچيده‌اي است كه حل آن از دست يك فرد خارج و نيازمند يك عزم ملي است؛ اين در حاليست كه كشور فنلاند با 30 سال تلاش توانست تا 50 درصد از شيوع اين دسته از بيماريها بكاهد. دكتر محمد حسني در ادامه يادآور شد: سن ابتلا به بيماريهاي قلبي ـ عروقي در مردان پايين‌تر است اين در حاليست كه بروز اين بيماري در زنان بالاي 50 سال و يائسه بدون مصرف استروژن بالاست، ولي در عين حال به علت مصرف سيگار، استرس شيوع اين بيماريها در مردان بالاتر است.

دكتر سماوات رييس اداره قلب وزارت بهداشت اعتقاد دارد: چرخه‌هاي توليد در صنعت روغن قديمي و فرسوده است و با توليد تعداد محدود روغن با ترانس پايين توسط عده‌اي كاري از پيش برده نمي‌شود و نيازمند كار زير بنايي است. وي همچنين تصريح كرد: تا قبل از سن 50 سالگي در مردان و بعد از آن در هر دو جنس به يك ميزان بيماريهاي قلبي ـ عروقي بروز مي‌كند.

دكتر كشاورز استاد دانشگاه نيز با اشاره به شيوه زندگي مردم ادامه داد: مادران بايستي از مصرف غذاهاي چرب، شور و شيرين كه ذائقه كودك را تشكيل مي‌دهد پرهيز كنند و از ميوه و سبزيجات به ميزان كافي استفاده كنند و تغذيه كودك بسيار بنيادي و اساسي است. وي معتقدست كه با تغذيه مناسب در زمان شروع غذاي كمكي بايد سنگ بناي درست ريخته و ذائقه كودك را آلوده نكرد. اين متخصص با اشاره به ضرورت افزودن غذاهاي نيمه جامد به غذاي كمكي كودك براي يادگيري و افزايش قدرت جويدن ادامه داد: در غذاي كودكان مقدار نمك، چربي و شكر بايد كاهش و سبزي و ميوه بيشتري گنجانده شود؛ امروزه در هرم غذايي پيشنهادي از سوي اپيدميولوژيست‌هاي بنام، ميوه و سبزيجات در قاعده اين هرم قرار دارند؛ سپس حبوبات و غلات، شير، ماست، ماهي، مرغ و گوشت قرار دارد. اين در حاليست كه مصرف ماهي در كشور ما بسيار ناچيز و 5 كيلوگرم و يك سوم ميانگين مصرف سرانه دنياست در حالي كه مصرف سرانه ژاپني‌ها 50 كيلوگرم است اين نوع رژيم غذايي تاثير معني‌داري در كاهش بيماريهاي قلبي ـ عروقي داشته است.

وي يكي از دلايل عدم مصرف ماهي توسط ايرانيان را فاسد شدني بودن ماهي عنوان و افزود: مصرف اين ماده غذايي به ويژه در مناطق مركزي كشور با آب و هواي گرم اندك است در حالي كه شرايطي بايد فراهم شود تا دسترسي به ماهي در تمام فصول سال به راحتي امكانپذير باشد. وي افزود: تا 6ماهگي كه كودك از شير مادر تغذيه مي‌كند منحني رشد مطابق با استاندارد CHS آمريكاست ولي با شروع غذاي كمكي، رشد كودك دچار افت مي‌شود دوران جنيني و سال اول تولد در رشد ذهني و جسمي كودك به قدري حساس است كه آسيب ناشي از آن قابل جبران نيست، لذا بجاي ذائقه‌سازي كودك با چيپس، پفك و نوشابه، ميوه سبزيجات را در هرم غذايي كودك قرار دهيم. به گزارش ايسنا، وي با اشاره به چاق‌كننده بودن آجيل گفت: تا 40 درصد وزن تنقلاتي نظير آجيل، چربي است و روغن مايع و جامد از نظر چاق كنندگي نيز با يكديگر تفاوتي ندارند ولي از نظر تاثير بر روي كلسترول و تري گليسيريد خون تاثيرات متفاوتي دارند.

وي افزود: پس از سن 35 سالگي ميزان تحرك به طور خودكار كاهش مي‌يابد لذا متعاقب آن بايد مصرف غذا كاهش و تحرك جسمي افزايش يابد. دكتر سماوات رييس اداره قلب وزارت بهداشت نيز در تاييد گفته‌هاي دكتر كشاورز ادامه داد: جنين مادراني كه در دوران بارداري از نمك استفاده مي‌كنند در بزرگسالي بيشتر به بيماريهاي قلبي ـ عروقي مبتلا و كودكان با جثه و رشد كمتر در آينده بيشتر گرفتار اين دسته از بيماريها مي‌شوند. وي در پايان تاكيد كرد كه با اصلاح ميزان دسترسي به ميوه و سبزيجات بايد ميزان بروز اين بيماريها را كاهش داد.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي