پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
نگاهي به ارزش غذايي آبميوه هاي پاكتي
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/08/09
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

‌سارا حسنلو
<در آبميوه‌هاي پاكتي فقط 20درصد عصاره آبميوه‌هاي طبيعي وجود دارد و مصرف آنها نمي‌تواند جاي ميوه را بگيرد.> اين را دكتر كشاورز، عضو هيات علمي دانشگاه تهران مي‌گويد. اين درحالي است كه اين روزها به هر سوپرماركتي سربزنيد، با انواع و اقسام اين محصولا‌ت مواجه خواهيد شد. شما درباره اين آبميوه‌ها چه مي‌دانيد؟
بسياري از ما وقتي بيمار مي‌شويم و يا به عيادت بيماري مي‌رويم، نوشيدن آبميوه را يك توصيه كليدي قلمداد مي‌كنيم و براي يكديگر از اين آبميوه‌هاي آماده مي‌خريم و به زور هم كه شده به خورد يكديگر مي‌دهيم، در حالي كه اين نوشيدني‌ها فقط مي‌توانند براي تنوع مصرف شوند. گاهي در مرغوب‌ترين اين آبميوه‌ها فقط كمي ويتامين C وجود دارد و نبايد خواص تقويتي يك آب ‌ميوه طبيعي را از آنها انتظار داشت.


بسياري از مادران جوان به غلط تصور مي‌كنند، مصرف اين آب‌ميوه‌هاي آماده براي بچه‌هايي كه از خوردن ميوه سر باز مي زنند، مي‌تواند بسيار مفيد باشد. در حالي كه با عادت دادن كودك به اين نوشيدني‌ها نه تنها احتمال‌ چاقي ‌در‌ آنها ‌بالا مي‌رود بلكه احتمال پوسيدگي دندان را نيز در آنها افزايش ‌داده ‌و‌باعث مي‌شود كودك به جاي خوردن ميان وعده‌هاي مغذي‌تري مانند شير و كيك و يا مخلوط بستني با ميوه‌هاي تازه فقط كمي آب و شكر دريافت كند.
دكتر مسعود كيمياگر متخصص تغذيه و استاد دانشگاه اگرچه اين اظهارات را قبول دارد اما معتقد است : ‌<با اينكه از ديد علم تغذيه مصرف اين آبميوه‌ها يك عادت غذايي غلط است اما بايد خاطر نشان كرد، آبميوه‌هايي كه به شكل نكتار عرضه مي شوند و بر روي بسته‌بندي‌شان عبارت طبيعي بودن ذكر شده، نه تنها مشكل‌ساز نيستند بلكه مانند يك آبميوه تازه ارزشمند هستند. اما هنگام انتخاب آبميوه‌ها نبايد علامت استاندارد و پروانه ساخت‌شان را فراموش كرد.>

 

صبحانه را به خاطر بسپار
آبميوه طبيعي از جمله نوشيدني‌هايي است كه مي‌توان در بسياري از مواقع آن‌را به جاي ميوه به افراد توصيه كرد. آبميوه‌هاي طبيعي اگر به تنهايي و بدون هيچ‌گونه شيرين‌كننده‌اي نوشيده شوند، منبع خوبي از انواع ويتامين‌ها و مواد معدني بوده و مي‌توان براي تامين آب از دست رفته بدن بعد از يك روز كاري گرم از آنها استفاده كرد. اين نوع نوشيدني، براي كودكاني كه از خوردن ميوه‌هاي تازه سرباز مي‌زنند و حتي افراد سالخورده و بيماراني كه قادر به جويدن ميوه‌هاي تازه نيستند، بسيار مفيد است. اين نكته را به خاطر سپرد كه حتي آبميوه‌هاي طبيعي نيز نمي‌توانند جاي ميوه‌تازه را بگيرند و بايد حتي‌الامكان ميوه‌هاي تازه را جايگزين آبميوه‌ها كرد.
آبميوه‌هاي طبيعي با نوشيدني‌هايي كه به عنوان آبميوه عرضه مي‌شوند كاملا متفاوت هستند. علم تغذيه، تقريبا مصرف يك ليوان آبميوه را معادل مصرف يك واحد ميوه تازه مي‌داند و بهترين زمان مصرف آن‌را صبحانه مي‌داند.

كيمياگر در اين باره معتقد است:‌<نوشيدن يك ليوان آب پرتقال آن هم به همراه صبحانه در افزايش بازده جذب ساير مواد غذايي كه در اين وعده ارزشمند مصرف مي‌شود، بسيار موثر است.>
بسياري اوقات، آبميوه‌هاي آماده به اتهام پوسيدگي دندان‌ها مي‌شوند، مورد حمله قرار مي‌گيرند در حالي كه اگر به آبميوه‌هاي تازه مقداري شكر اضافه شود، اثر تخريب‌كنندگي چنداني ندارد. مي‌توان با يك مسواك زدن ساده آن هم بلافاصله بعد از نوشيدن آبميوه، تمام اين مشكلات را از بين برد. بسياري تصور مي كنند اگر آبميوه طبيعي را به همراه غذا ميل كنند، كمك زيادي به بهبود وضعيت تغذيه‌ايشان كرده‌اند در حالي كه دكتر كيمياگر معتقد است:‌<يك ليوان آبميوه طبيعي 180 كالري انرژي دارد كه اين مقدار در يك آبميوه آماده معادل 50 تا 60 كالري است و از آنجايي كه آبميوه‌هاي طبيعي سنگين‌تر هستند، بهتر است به همراه غذا اول آب و در صورت عدم تمايل به آن از آب‌مزه دار شده با عصاره آماده شربت آبميوه‌ها مصرف شود.>
دكتر‌كيمياگر مي‌افزايد:‌<مردم به هيچ عنوان نبايد از آبميوه‌هاي پودري استفاده كنند زيرا اين آبميوه‌ها افزودني‌هاي فراواني دارند كه دريافت مرتبشان مي‌تواند در طولاني مدت مشكل‌ساز شود.

 آگهي

>

 

آبميوه‌هاي حاضري
هر ساله مقادير فراواني از آبميوه‌هاي آماده خريداري شده و به مصرف مي‌رسند به طوري كه در كشور انگلستان هر سال 2/2 ميليون ليتر از اين نوشيدني‌ها مصرف شده و تقريبا براي هر زن، مرد و يا كودك مصرف 36 ليتر از آنها طبق آمار محاسبه شده است. بسياري از افراد در ميهماني‌ها يشان بر سر سفره شام و يا عصرانه خود از اين آبميوه‌ها استفاده مي‌كنند و همه روزه در كنار افزايش تنوعشان، بازار فروششان نيز گرم‌تر و گرم‌تر مي‌شود. اين نكته را فراموش نكنيم كه از آنها فقط مي‌توان گاهي استفاده كرد و نبايد آنها را جايگزين ميوه و حتي آبميوه‌هاي طبيعي در نظر گرفت، زيرا از نظر ارزش غذايي به هيچ عنوان با يكديگر قالب مقايسه نيستند.
متخصصان تغذيه انگلستان نيز به تازگي اعلام كرده‌اند، بايد به جاي اين نوشيدني‌ها فرهنگ مصرف سبزي و ميوه‌هاي متنوع را ترويج كرد. در ميان آنها دكتر فرانكي فيليپس، متخصص تغذيه اين كشور دراين باره مي‌گويد: <هرگز نبايد مصرف اين آبميوه ها را در جمع گروه‌هاي اصلي مواد غذايي يعني گروه غلات، لبنيات، ميوه‌ها، سبزي و گوشت‌ها به حساب آورد.> او مي‌افزايد:‌<اين نوشيدني‌ها فقط داراي درصد كمي از آبميوه‌هاي طبيعي بوده و مقدار كمي ويتامين C دارند كه اصلا نمي تواند نياز روزانه افراد را تامين كند و نمي‌توان براي تامين ويتامين C از آنها استفاده كرد و در مصرف آنها بايد حد اعتدال را در نظر گرفت.> دكتر كيمياگر نيز در اين باره مي‌گويد: <با وجودي كه آبميوه‌هاي آماده مانند ميوه‌ها ارزشمند نيستند اما نوشيدن آنها به جاي نوشابه هاي كولادار بسيار مفيد است دست‌كم در بدترين كيفيت اين آبميوه‌ها آب و شكر وجود دارد كه‌آن‌را‌هم مي‌توان با رقيق‌تر كردن، بهبود بخشيد.>
وي در ادامه مي افزايد: <با وجودي كه حرارت در كارخانه مقادير زيادي از ويتامين C اين آبميوه ها را كاهش مي‌دهد اما آبميوه فقط به منظور تا‡مين اين ماده مغذي نوشيده نمي‌شود بلكه تركيباتي چون فيبر، انواع فلاونوييد‌ها، آنتوسيانين‌ها و از همه مهم‌تر آب نيز در آنها وجود دارد كه به شكل ديگر مي توانند در حفظ سلامت موِثر باشند.>

 

نوشيدني‌هاي دندان‌شكن
آبميوه‌هاي آماده هر روز با طعم‌هاي متنوع‌تري به بازار عرضه مي‌شوند.

مطالعات روي ميزان علاقه مردم بر طعم‌هاي متنوع آنها در انگلستان نشان مي‌دهد، نوشيدني‌هايي با طعم پرتقال و سيب با 70 درصد فروش، بيشترين علاقه مردم را به خود جلب كرده‌اند در حالي كه بعد از آنها، آب گوجه فرنگي و سپس گريپ‌فروت بيشترين فروش را داشته‌اند كه به نظر مي‌رسد افراد آنها را نه تنها به دليل طعم بلكه به دليل ارزش غذايي، انتخاب كرده‌اند. در اين ميان آبميوه‌هايي با طعم آلبالو و كيوي نيز جزو پر فروش‌ترين طعم‌ها‌ي آبميوه محسوب شده‌اند.
به طور كلي، آبميوه‌هاي آماده، از دو راه احتمال پوسيدگي را در دندان‌ها بالا مي‌برند، اول آنكه اسيديته بالاي آبميوه به همراه شكر موجود در آن در دندان ايجاد پلاك كرده و با فعاليت باكتريايي موجب پوسيدگي دندان‌ها مي‌شوند و دوم آنكه اسيد موجود در آبميوه خود موجب انحلال ميناي دندان شده و تخريب هر چه بيشتر دندان ها را به همراه دارد. به علاوه‌، نوشيدني‌هايي كه عنوان كم شكر و يا بدون شيريني را به آنها نسبت مي‌دهند نيز مخرب بوده و از آنها به طور مرتب نبايد استفاده كرد. دكتر فرانكي فيليپس در اين باره مي‌گويد: <قرار دادن اين نوشيدني‌ها در برنامه روزانه هر فردي آنقدر آثار مخرب دارد كه گاه به هيچ عنوان قابل جبران نيست و بهتر است به جاي آنها از ميوه‌ها و سبزي‌هايي كه از ميزان بالاي مواد مغذي برخوردارند، استفاده كرد.

>

 

نه افراط ، نه تفريط
در هر 200 ميلي ليتر آبميوه‌هاي پاكتي تقريبا 3 تا 4 قاشق چاي خوري شكر وجود دارد كه در هر قاشق چاي خوري در حدود 5 گرم قند ديده مي‌شود و هر گرم آن معادل 4 كالري انرژي است كه روي هم مصرف اين مقدار معادل80 كالري انرژي است، يعني اگر هر روز اين مقدار انرژي دريافت شود معادل دريافت تقريبا دو قاشق اضافي روغن مايع است. اين دريافت انرژي مضاعف رفته رفته چاقي را به همراه خواهد داشت و به دنبال چاقي بسياري از بيماري‌هاي مزمن، نظير ديابت، بيماري‌هاي قلبي و... را ايجاد خواهد كرد. اغلب همين وعده‌هاي بسيار كوچك و كم‌ارزش هستند كه مانع كاهش وزن مي‌شوند. دكتر فرانكي فيليپس در اين رابطه مي‌گويد:‌<اين نوشيدني ها در يك واحد ، به جاي تامين مواد مغذي كالري فراواني به بدن مي‌رسانند و اضافه وزن را در افراد به همراه دارند، همين موضوع اهميت و ضرورت‌ مصرف آبميوه‌هاي طبيعي بدون شكر را براي همه افراد در هر سني پر رنگ تر مي كند.>
كيمياگر نيز مي‌گويد:‌<بسياري از افراد با نوشيدن آب دچار مشكل مي‌شوند و تغيير مزه آن با مقداري شربت آبميوه مي‌تواند آنها را به نوشيدن آبميوه ترغيب كند، پس نبايد هميشه به بهانه آنكه اين نوشيدني‌ها قند بالايي دارند همه را از نوشيدن اين آبميوه‌ها منع كرد بلكه بايد گفت، هر كس برحسب شرايط جسماني كه دارد در حد اعتدال و در صورت علاقه از اين نوشيدني‌ها استفاده كند.
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي