پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
آبميوه، آب ميوه نيست
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/08/09
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

سارا حسنلو
اين روزها كافي است پايتان را داخل يك سوپر‌ماركت بگذاريد تا با انواع قوطي‌هاي رنگارنگ آبميوه و شربت و... مواجه شويد. هر روز هم بر تنوع اين نوشيدني‌ها افزوده مي‌شود.

هنوز يكي را امتحان نكرده، ديگري با تبليغات وحشتناك وارد بازار مي‌شود. هرچند در اين ميان انواع نوشيدني‌ها‌ي آماده مثل انواع نوشابه‌ها، آبميوه‌ها نوشيدني سالم‌تري محسوب مي‌شوند، ولي آيا تا به حال به اين فكر كرده‌ايد كه اين نوشابه‌ها واقعا چه قدر مواد مغذي دارند؟
يك تصور غلط
بررسي‌ها درباره نوشيدني‌هايي كه به جاي آبميوه‌هاي طبيعي عرضه مي‌شوند، نشان مي‌دهد كه با وجود ادعاهاي بسيار، اغلب آنها فقط داراي 5 تا 10 درصد آبميوه طبيعي هستند. اين درحالي است كه بسياري از ما تصور مي‌كنيم مي‌توان از آنها به جاي آبميوه طبيعي استفاده كرد و وقتي به عيادت بيماري مي‌رويم، از اين آبميوه‌هاي آماده تهيه مي‌كنيم و به زور به خورد يكديگر مي‌دهيم.
اما واقعيت اين است كه مصرف اين نوشيدني‌ها فقط براي تنوع و تفريح مناسب است و حداكثر براي رفع عطش در فصل گرما. قسمت بد ماجرا اين است كه با عادت دادن كودكان به اين نوشيدني‌ها ، نه تنها احتمال چاقي را در آنها بالا مي‌بريد بلكه پوسيدگي دندان را نيز در آنها گسترش مي‌دهيد و كودك به جاي خوردن ميان وعده‌هاي مغذي‌تري چون شير و كيك و يا مخلوط بستني با ميوه‌هاي تازه، فقط كمي آب و شكر دريافت مي‌كند.

 

يك ليوان آبميوه واقعي
آبميوه آن هم از نوع طبيعي از جمله نوشيدني‌هايي است كه گاهي اوقات حتي مي‌توان آن را به جاي ميوه به افراد توصيه كرد. آبميوه‌هاي طبيعي، اگر بدون استفاده از شيرين‌كننده‌ها نوشيده شوند، منبع خوبي از انواع ويتامين‌ها (به‌ويژه ويتامين)C و مواد معدني قلمداد مي‌شوند و مي‌توان به عنوان يك منبع مناسب براي تامين آب از دست رفته بدن‌، مثلا بعد از يك روز كاري گرم ازآنها استفاده كرد. متخصصين تغذيه هم، مصرف يك ليوان آبميوه را معادل مصرف يك واحد ميوه تازه مي‌دانند و بهترين زمان مصرف آن را، به هنگام ميل كردن صبحانه مي‌دانند.

اين نوع نوشيدني با اين شرايط، براي كودكاني كه از خوردن ميوه‌هاي تازه سرباز مي‌زنند و حتي افراد سالخورده و بيماراني كه قادر به جويدن ميوه‌هاي تازه نيستند، بسيار مفيد است. البته بايد اين نكته را به خاطر داشته باشيد كه، حتي آبميوه‌هاي طبيعي نيز نمي‌توانند جاي ميوه تازه را بگيرند و تا مي‌توانيد بايد به جاي آبميوه از خود ميوه استفاده كنيد، آن هم ميوه باپوست.
اما اغلب نوشيدني‌هايي كه امروزه به عنوان آبميوه عرضه مي‌شوند، با آبميوه‌هاي طبيعي كاملا متفاوت هستند و نه تنها مواد مغذي ميوه‌ها را ندارند،‌بلكه با اين اتهام كه موجب پوسيدگي دندان‌ها مي‌شوند و يا مصرف آنها چاقي را به دنبال دارد، مورد حمله قرار مي‌گيرند. البته بايد اعتراف كرد كه اين آبميوه‌ها هرچه باشند، از نوشابه خيلي بهترند!<

 

آبميوه‌هاي آماده
آبميوه‌هاي آماده روز به روز بيشتر جاي خود را در بين مردم باز مي‌كنند و مصرف آنها دائما بيشتر مي‌شود. بررسي‌ها نشان مي‌دهد در كشور انگلستان هر ساله 2/2 ميليون ليتر از اين نوشيدني‌ها مصرف مي‌شود، يعني براي هركس در حدود 36 ليتر درسال.

 آگهي

مطالعات بر روي ميزان علاقه مردم بر طعم‌هاي متنوع آنها در انگلستان نشان مي‌دهند كه نوشيدني‌ها‌يي با طعم پرتقال و بعد سيب با 70 درصد فروش، بيشترين علاقه مردم را به خود جلب‌كرده‌اند و بعد از آنها، آب گوجه‌فرنگي و سپس گريپ‌فروت بيشترين فروش را داشته‌اند.طبق اين بررسي‌ها به نظر مي‌رسد افراد آنها را نه تنها به دليل طعم بلكه به دليل ارزش‌هاي غذايي كه از آنها شنيده‌اند انتخاب نموده‌اند.
با اين حال مسئولان بهداشتي انگلستان اعلام كرده‌اند كه بايد به جاي اين نوشيدني‌ها فرهنگ مصرف سبزيجات و ميوه‌هاي متنوع را ترويج داد.
اين درحالي است كه بسياري از اين آبميوه‌ها كه همه ما انتظار داريم مملو از ويتامين C باشند، فقط اندكي از اين ويتامين را دارند. دكتر فرانكي فيليپس، متخصص تغذيه در انگلستان در اين زمينه مي‌گويد: <اين نوشيدني‌ها فقط داراي درصد كمي از آبميوه‌هاي طبيعي هستند و مقدار كمي هم ويتامين C دارند. مقدار اين ماده مغذي آن‌قدر كم است كه اصلا نمي‌تواند نياز روزانه افراد را تامين كند و نبايد در جهت تامين ويتامين C از آنها استفاده كرد.>
وي مي افزايد: <هرگز نبايد مصرف اين آبميوه‌ها را در جمع گروه‌هاي اصلي مواد غذايي يعني گروه غلات، لبنيات، ميوه‌ها، سبزيجات و گوشت‌ها به حساب آورد .>

 

نوشيدني‌هاي ضددندان
مطالعات نشان مي‌دهند كه آبميوه‌هاي آماده، حتي از نوشابه هاي گازدار نيز شكر بيشتري دارند و به همين دليل، اثرات مخربي را بر دندان‌ها خصوصا در كودكان دارند.

در واقع در هر 200 ميلي‌ليتر اين نوشيدني‌ها 3 تا 4 قاشق چايخوري شكر وجود دارد و اگر از آنها به جاي آب‌استفاده شود، به زودي باعث پوسيدگي دندان‌ها مي‌شوند.
به‌طور كلي، آبميوه‌هاي آماده، از دو طريق احتمال پوسيدگي را در دندان‌ها بالا مي‌برند، اول آنكه خاصيت اسيدي آبميوه به همراه شكر موجود در آن باعث ايجاد پلاك در دندان‌ها و به دنبال آن پوسيدگي دندان‌ها مي‌شود و دوم آنكه اسيد موجود در آبميوه، خود موجب انحلال ميناي دندان شده و تخريب هرچه بيشتر دندان‌ها را به همراه دارد. حتي نوشيدني‌هايي كه عنوان كم شكر و يا بدون شيريني را به آنها نسبت مي‌دهند نيز مخرب بوده و نبايد از آنها به طور مرتب استفاده‌شود.

 

همان‌طور كه گفته شد در هر 200 ميلي‌ليتر اين آبميوه ها تقريبا 3 تا 4 قاشق چايخوري شكر وجود دارد و هر قاشق چايخوري هم در حدود 5 گرم قند دارد. هر گرم قند داراي 4 كالري انرژي است ودر مجموع مصرف يك پاكت آبميوه حدود 80 كالري انرژي به بدن مي رساند، يعني معادل دريافت تقريبا 2 قاشق اضافي روغن مايع.


دريافت اين انرژي مضاعف رفته‌رفته چاقي را به همراه خواهد داشت و متعاقب چاقي بسياري از بيماري‌هاي مزمن نظير ديابت، بيماري‌هاي قلبي و... هم از راه مي‌رسند. در واقع خيلي از اوقات همين وعده‌هاي بسيار كوچك و كم‌ارزش هستند كه مانع كاهش وزن شده و رژيم هاي غذايي را با شكست مواجه مي‌كنند دكتر فرانكي فيليپس در اين رابطه مي‌گويد: <اين نوشيدني‌ها به جاي تامين مواد مغذي بيشتر، كالري فراواني را به بدن مي‌رساند و در نتيجه اضافه وزن را به همراه دارند. به همين دليل مصرف آبميوه‌هاي طبيعي و آن هم بدون اضافه كردن شكر براي همه افراد و در هر سني اهميت بيشتري پيدا مي‌كند.
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي