پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
10 درصد جمعيت استان‌هاي ساحلي كشور حامل ژن تالاسمي هستند
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/08/06
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

بر اساس يافته‌هاي يك پژوهش ميزان بروز تولد كودك مبتلاء به تالاسمي ماژور در استان سيستان و بلوچستان طي سال‌هاي 1378 تا 1381 روندي افزايشي داشته است.

 

به گزارش خبرنگار «پژوهشي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين پژوهش كه با همكاري محققاني از دانشگاه علوم پزشكي امام حسين (ع)، زاهدان و شيراز و شهيد بهشتي انجام شده، نشان مي‌دهد با وجود نتايج موفقيت آميز برنامه پيشگيري از تالاسمي در كل كشور، مطالعات ارزشيابي در دو استان سيستان و بلوچستان و فارس نتايج متفاوتي را نشان داده است و با وجود اقدامات انجام گرفته و افزايش مختص شاخص پوشش برنامه در سالهاي اخير در استان سيستان و بلوچستان هزينه پيشگيري از تولد يك كودك تالاسمي ماژور در اين استان حدود 30 برابر اين هزينه در استان فارس بوده است.

 

تالاسمي شايع‌ترين بيماري تك ژني است و بر خلاف هموگلوبينوپاتي‌هاي ديگر مانند كم خوني داسي شكل با داشتن بيش از 170 جهش ژنتيكي مختلف از ژنتيك پيچيده‌اي بر خوردار است. در كشور ايران بالغ بر 20 هزار نفر مبتلاء به تالاسمي وجود دارد كه در حاشيه درياي خزر در شمال كشور و خليج فارس و درياي عمان در جنوب شايع ترين است به طوري كه در استان‌هايي همچون گيلان، مازندران، خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سيستان و بلوچستان و كرمان 10 درصد مردم حامل ژن بيماريزا هستند و اين در حاليست كه در ساير نقاط كشور اين ميزان بين 4 تا 8 درصد است و آنچه مسلم است در شرايط فعلي جامعه، اتخاذ راهبردهاي كم هزينه‌تر و با حداكثر اثر بخشي براي سياستگذاران بخش سلامت بسيار مهم است.

 

اين مطالعه يك ارزشيابي از نوع خارجي و نهايي بوده كه پس از ترسيم درخت تصميم گيري شاخص‌هاي ارزيابي برنامه كه شامل ميزان پوشش برنامه، ميزان بروز تالاسمي ماژور در سال، اثر بخشي مشاوره قبل ازدواج (فراواني انصراف از ازدواج پس از مشاوره به كل ناقلين شناسايي شده ) هزينه ــ اثر بخشي نهايي (هزينه صرف شده براي جلوگيري از تولد يك كودك تلاسمي ماژور) بود مشخص شد.


 

پس داده‌هاي مربوطه طي سالهاي 1381 ــ1377 از مراكز مختلف شامل معاونت بهداشت استان، سازمان ثبت احوال،‌استانداري و ساير مراكز مربوطه كسب شده و داده‌هاي جمع آوري شده به همراه هزينه‌ها در درخت تصميم گيري جاگذاري و مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است.


 

در اين مطالعه كم بودن ميزان انصراف از ازدواج ناقلين تالاسمي، عدم پوشش برنامه بر مزدوجان قبل از سال 1375، عدم وجود تسهيلات آزمايش قبل از تولد (PND) در سال‌هاي مورد بررسي، نرخ بالاي باروري كلي و عمومي، رواج ازدواج‌هاي غير رسمي و طايفه‌يي و مراجعه به مراكز مشاوره پس از عقد از علل اين نتيجه در استان سيستان و بلوچستان مي‌باشد.

 

نتايج اين مطالعه نشان داد كه در استان فارس ميزان پوشش برنامه در سطح نسبتا مطلوبي قرار دارد و طي سالهاي مورد بررسي مختصري نيز افزايش يافته است.

 

توسعه ميزان پوشش برنامه طي دوره‌ مورد بررسي در استان سيستان و بلوچستان اندكي از اين ميزان در استان فارس بيشتر بوده است و در هر دو استان اين ميزان از روند افزايشي برخوردار بوده است.

 

به گزارش ايسنا، در ادامه اين مطالعه در خصوص شاخص اثر بخشي مشاوره يا درصد انصراف از ازدواج بر اساس نتايج غربالگري در داوطلبان ازدواج در كل كشور، در سال 1376 ميزان انصراف از ازدواج 45 درصد و در سال 1378 اين ميزان 27 درصد گزارش شده است و همان طور كه گفته شد ميزان انصراف از ازدواج در استان سيستان و بلوچستان بسيار كمتر از اين ميزان در كل كشور است ولي اين ميزان در استان فارس حتي از ميانگين آن در كل كشور مختصري بالاتر است كه نشان دهنده پاسخ خوب اجراي برنامه پيشگيري از تالاسمي در اين استان بوده است، اگرچه روند ميزان انصراف ازدواج در استان فارس همانند كل كشور روند كاهنده داشته است ولي در مجموع اين ميزان در استان فارس مطلوب بوده است.

 

در اين تحقيق، وجود سن خاص ازدواج، ازدواج‌هاي طايفه‌اي و مراجعه پس از عقد شرعي به مراكز آزمايش و مشاوره، همه از دلايل كاهش چشمگير ميزان انصراف ازدواج در استان سيستان و بلوچستان مي‌باشد و به زعم پژوهشگران تنها ارائه اين گونه مشاوره‌ها قبل از ازدواج، راهبرد مناسبي در اين استان به منظور كنترل و پيشگيري تالاسمي به نظر نمي‌رسد و بايد راهكارهاي مناسبي جايگزين آن شود.

 آگهي


 

طي سال‌هاي مورد بررسي ميزان مواليد به دليل مشاوره تنظيم خانواده و افزايش استفاده از روشهاي پيشگيري از بارداري كاسته شده است، اما آنچه مشخص است به موازات كاهش موالدي استان و تلاش‌هاي مشاوره تنظيم خانواده، در جلوگيري از تولد كودك مبتلاء به تلااسمي ماژور در اين استان موفق نبوده است اما ميزان بروز تالاسمي ماژور در استان فارس در طي سال‌هاي اخير ، كاهش شخصي نشان داده است كه به زعم محققان، شايد اين مساله را بتوان ناشي از موفقيت خوب برنامه‌هاي پيشگيري از بارداري و كنترل مواليدو نقش مؤثر مشاوره، عليرغم صورت گرفتن ازدواج و رشد خوب بهره‌گيري از PND در زوجين ناقل در طي سالهاي اخير دانست.

 

به گزارش ايسنا، در پايان اين پژوهش به منظور بهبود شاخص‌هاي استان سيستان و بلوچستان توجه بيشتر مسوولان به مشاوره تنظيم خانواده، تقويت و تبليغ آزمايش قبل از تولد (PND) در مزدوجين ناقل و جلب حمايت بزرگان طوايف استان در حمايت از برنامه‌هاي موفق پيشنهاد شده كه اين مساله كه ميزان انصراف از ازدواج در دو استان و كل كشور رو به كاهش است لزوم اجراي برنامه‌هاي جايگزين از قبيل غربالگري جوانان در دوره دبيرستان و سربازي و ارائه آگاهي لازم قبل از تصميم ازدواج بين دختر و پسر را نشان مي‌دهد.

 

به گفته پژوهشگران با وجود نتايج موفقيت آميز برنامه پيشگيري از تالاسمي در كل كشور مطالعات ارزشيابي در دو استان سيستان و بلوچستان و فارس نتايج متفاوتي را نشان داد لذا بايد تاكيد كرد كه در اجراي هر راهبرد در نظام سالمت كشور بايد مقتضيات فرهنگي، اجتماعي،‌اقتصادي و جغرافيايي استان‌ها را ارزيابي و در انجام آن بر اساس راهبرد منطقه‌يي تصميم گرفت.

 

اين مطالعه به كوشش دكتر حسن ابوالقاسمي (بخش هماتولوژي اطفال بيمارستان بقيه الله اعظم دانشگاه علوم پزشكي امام حسين (ع)) ، دكتر پيمان عشقي (بخش هماتولوژي اطفال بيمارستان علي اصغر (ع) دانشگاه علوم پزشكي زاهدان، دكتر سعيد رحيمي نژاد (بخش هماتولوژي اطفال بيمارستان نمازي دانشگاه علوم پزشكي شيراز) و دكتر سعيد حاتمي (مركز تحقيقات دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي ) انجام شده است.
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي