پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
تالاسمی شدید
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/08/06
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

تالاسمی یك بیماری ارثی خونی است.ما مشخصات خود نظیر رنگ چشم، مو و قد و ....

را از والدین به ارث می بریم؛ هر یك از این مشخصات را اصطلاحاًصفت می گویند. عامل به ارث رسیدن و انتقال صفت از یك نسل به نسل دیگرژن نام دارد. تالاسمی هم از طریق ژن از پدر و مادر به فرزند منتقل می شود.● انواع تالاسمی :۱.تالاسمی خفیفیف(مینور)تالاسمی خفییف بیماری نیست بلكه یك صفت است به فردی كه یك ژن تالاسمی را از پدر یا مادر به ارث می برد ناقل ژن می گویند و اصطلاحاً مبتلا به تالاسمی خفییف یا تالاسمی مینور است این افراد زندگی عادی دارند و از نظر جسمی سالم هستند و هیچ وقت به تالاسمی شدید مبتلا نخواهند شد.در موقع ازدواج اگر با فردی كه ناقل تالاسمی نباشد ازدواج كنند خطری برای فرزندان آنان از نظر ابتلا به بیماری تالاسمی وجود نخواهد داشت.۲.تلاسمی شدید(ماژور)اگر پدر ومادر هر دو ناقل ژن تالاسمی (تالاسمی خفیف)باشند ۲۵% احتمال دارد فرزند كاملاً سالم ، احتمال۵۰% فرزند تالاسمی خفیف و احتمال۲۵% فرزند دچار تالاسمی شدید شود نكته مهم اینكه این احتمال در هر حاملگی وجود دارد.تالاسمی شدید احتلال خونی بسیار جدی است واز شش ماهگی بتدریج علایم تالاسمی واختلال خونی ظاهر میشود.بدلیل عدم توانایی ساخت هموگلوبین كافی در بدن، حیات این بیماران وابسته به تزریق مكرر ودایم خون وداروی كاهش دهنده رسوب آهن در بافتهای مختلف بدن میباشد .● علایم بیماری تالاسمی شدید :۱- ضعف جسمی ورشد كم۲ - تغییر شكل ورشد ناهنجار۳- اختلال هورمونی۴ -مشكلات قلبی ،كلیوی ،كبدی● مشكلات بیماری تالاسمی شدید :۱.

مشكلات ناشی از تزریق خون۲. مصرف مداوم داروهای گرانقیمت۳. بروز مشكلات اجتماعی وروانی● وضعیت تالاسمی در جزیره قشم:به نظر می رسد جزیره قشم و استان هرمزگان بیشترین میزان شیوع و بروزتالاسمی شدید در ایران و حتی دنیا را دارا باشد. تخمین زده می شود حدود ۱۰% افراد جامعه ما ناقل بتاتالاسمی باشند.در حال حاضر بیش از ۷۰ بیمار تالاسمی شدید در جزیره نیاز به تزریق مكرر و مرتب خون و داروی كاهش دهنده رسوب آهن دارند.

 آگهي

این بیماران با مشكلات بسیار جسمی و روحی مواجه هستند.● پیشگیری :ساده ترین راه پیشگیری از تالاسمی شدید عدم ازدواج دو فرد ناقل با یكدیگر است وناقلین فقط با انجام آزمایش خون می توانند از ناقل بودن خود آگاه شوند .▪ توجه: بهترین زمان انجام آزمایش ، قبل از ازدواج است .(در واقع قبل از مطلع نمودن آشنایان و فامیل و قبل از قول وقرارهای عقد و عروسی)● توصیه های مهم :به كلیه جوانان توصیه می شود كه انجام آزمایش تالاسمی را مقدم بر هر اقدام جدی جهت ازدواج دانسته و مراسم ازدواج و دعوتها و آگاه كردن دوستان و آشنایان و افراد فامیل و خریدها و.... را منوط به آزمایش بدانند زیرا در برخی موارد كه تشخیص ناقل بودن ژن تالاسمی مشكوك است نیاز به انجام آزمایشات تكمیلی می باشد . لذاممكن است روند تشخیص قطعی یك الی سه ماه و حتی بیشتر به طول انجامد.▪ پیشگیری از تولد فرزند تالاسمی شدید در زوجین ناقل :حال اگر به هر دلیلی مرد و زن ناقل با هم ازدواج نمودند و یا زوجین ناقلی كه قبلاً ازدواج نموده اند، تمایل به فرزند داشته باشند؛ آیا می توانند صاحب فرزند سالم گردند؟جواب این سؤال بلی حواهد بود. اگر مراحل زیر را به طور كامل انجام دهند.

(مقتضی است انجام مراحل زیر نیاز به صرف وقت و هزینه زیاد خواهد داشت):۱.پیشگیری از حاملگی با روشهای مطمین تا حصول نتایج آزمایشات ژنتیكی زن و شوهر۲.انجام و پیگیری آزمایشات ژنتیك جهت تعیین جهشهای ژنتیك زن و شوهر (این آزمایشات زمانبر وپیچیده بوده و تنها در چند آزمایشگاه در كشور انجام می شود)۳.بعد از تكمیل شدن پرونده ژنتیكی زوجین، زوجین تصمیم به حاملگی خواهند گرفت.۴.

تعیین نوبت در مراكز تشخیص قبل از تولدجهت بررسی جنین از نظر تالاسمی۵.انجام آزمایش بر روی مایع آمنیون( مایع اطراف جنین) و یا جفت در هفته ۱۰ تا ۱۶ حاملگی و تعیین سالم بودن،ناقل بودن و یا تالاسمی شدید بودن جنین .۶.ادامه حاملگی تا تولد فرزند سالم در مورد سالم بودن و یا ناقل (تالاسمی خفیف) بودن جنین۷.در صورت تشخیص تالاسمی شدید در جنین (تا قبل از هفته های ذكر شده در بالا)،با مراجعه به پزشكی قانونی اجازه سقط جنین صادر خواهد شد.۸.مراجعه به بیمارستان جهت انجام سقط قانونی۹. لازم به ذكر است امكان ابتلا جنین به تالاسمی شدید در هر حاملگی تكرار می شود.۱۰.اجازه شرعی برای سقط جنین مبتلا به تالاسمی شدید در مذاهب مختلف می تواند متفاوت باشد؛لذا كسب اجازه شرعی را در نطر داشته باشید.


.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي