پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
بيماري تالاسمي: پيشگيري آسان ، درمان مشكل ۲
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/08/06
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

رييس انجمن تالاسمي‌ايران ،سخت‌گيري دولت و مسوولين براي انجام آزمايش تالاسمي را در جهت آسايش خانواده دانست و گفت: اگر خانواده‌ها مشكلات كودك مبتلا به تالاسمي را بدانند، حتما با اين مساله به صورت جدي برخورد كرده و از ابتلا فرزندشان به تالاسمي در هراس خواهند بود.

 

وي با اشاره به اينكه بيماري تالاسمي هنوز جزو بيماريهاي ناشناخته براي فسخ عقد ،شناخته نشده است،افزود: هرچند درمرحله همسر گزيني حق با زوجين است، اما از خانواده‌ها خواسته مي‌شود كه پيش از ازدواج به مركز مشاوره مراجعه كنند و مشورت آنها را جدي بگيرند.

 

رييس انجمن تالاسمي ايران درمان تالاسمي ماژور را تنها از طريق تزريق مرتب خون ميسر دانست كه معمولا تاآخر عمر به طور متوسط هر چهار هفته يك بار انجام مي‌شود.

 

ايزد يار گفت:بعد از هر بار تزريق خون ، گلبول‌هاي قرمز تخريب مي‌شوند و آهن ناشي از تخريب گلبول‌هاي قرمز، در بدن باقي مي‌ماند كه اگر دفع نشود ، در بدن تجمع يافته ، باعث نارسايي كبد ، قلب و ساير اعضاي بدن مي‌شود.

 

وي افزود:استفاده از داروي دفع‌كننده آهن (دسفرال) و پيوند مغز استخوان از خواهر يا برادري كه از نظر تجانس بافتي هم خواني داشته باشد (در زماني كه سن بيمار پايين بوده و هنوز آهن بدن افزايش نيافته‌است) از راههاي درمان اين بيماري است.


 

ايزديار تصريح كرد: بيماران تالاسمي بايد از داروهاي دفع‌كننده آهن به همراه تزريق خون استفاده كنند.

 

وي افزود: معروف‌ترين اين دسته دارويي كه در بازارهايي دارويي ايران موجود است ، دفروكسامين با نام تجاري دسفرال است كه به سرعت از بدن دفع مي شود و بنا بر اين لازم است بيماران دارو را به وسيله پمپ مخصوصي به تدريج (حداقل هفته‌اي پنج بار و هر بار به مدت ‪ ۸‬ساعت در روز ) استفاده كنند.

 

دكتر ايزيار با اشاره به اينكه در كشورهاي توسعه يافته داروي "دفرازيروكس " كه يك دفع‌كننده خوراكي آهن است توليد شده است ، از مسوولين خواست تا با خريد اين دارو و يا ساخت آن تحت ليسانس كشور توليد كننده ، از درد و رنج تزريق هشت ساعته داروي دسفرال بكاهند.

 

وي در خصوص تامين هزينه‌هاي درماني تالاسمي گفت: بر اساس تعريف بنياد امور بيماري‌هاي خاص ، تالاسمي يكي از بيماري‌هاي خاص شمرده مي‌شود و بيماران براي دارو هزينه‌اي پرداخت نمي‌كنند.


 

او تصريح كرد: آنچه كه متاسفانه مورد بي‌توجهي قرارگرفته اين است كه تعدادي از بيماران به مشكلاتي از جمله ديابت ، نارسايي قلبي ، كاهش عملكرد غده تيروئيد ، تاخير يا فقدان بلوغ ، عوارض عفوني و حساسيتي ناشي از انتقال خون دچار مي‌شوند كه هزينه درمان اين بيماري‌ها بسيار سخت و گران است.

 

ايزد يار به اهميت حمايت‌هاي رواني و اجتماعي طولاني مدت براي پيشگيري از مشكلات سلامت روان اين بيماران تاكيد كرد و گفت: مبتلايان تالاسمي مانند ساير افراد جامعه هستند.

 

وي از مردم خواست تا با اهدا خون سالم در كمك به اين بيماران گام بردارند.

 

مدير عامل سازمان انتقال خون ايران نيز ، تالاسمي را يكي از معضلات مهم بهداشتي در كشور دانست و گفت: بيشتر از ‪ ۱۸‬هزاربيمار تالاسمي در كشور وجود دارد.

 

دكتر " حسن ابوالقاسمي" افزود : امروزه با درمان‌هاي نوين واستفاده از دفع‌كننده هاي آهن ، طول عمربيماران در كشور به طور قابل توجهي افزايش يافته است.

 آگهي


 

وي با اشاره به اينكه تامين خون سالم براي اين بيماران در كشور از موضوعات مهم در كشوراست ، گفت : ايران از معدود كشورهايي است كه ‪۲۵‬درصد از خون خود را به مصرف بيماران تالاسمي اختصاص داده است.

 

ابوالقاسمي افزود: تقريبا سالانه بيش از ‪ ۴۰۰‬هزار واحد خون براي اين بيماران مصرف مي‌شود.

 

وي با اشاره به منحني سني بيماران تالاسمي گفت: با بالا رفتن سن و وزن بيماران ميزان نياز آنها به خون افزايش يافته و بنابراين ،نياز به خون نيز بيشتر خواهد شد.

 

مدير عامل سازمان انتقال خون اظهار داشت : تا كنون هيچ بيماري از دريافت خون محروم نبوده و از نظر كفايت خون سازمان مشكلي ندارد .


 

وي گفت:به دليل استفاده مكرر بيماران تالاسمي از خون ، سازمان انتقال با پرداخت هزينه‌هاي مربوط به كنترل سلامت خون مانند انجام تست‌هاي ويروسي و انتخاب اهداكننده مناسب تلاش مي‌كند تا خون سالم به بيماران ارايه كند.

 

ابوالقاسمي ، در مورد اضطراب ناشي از تزريق خون و عوارض احتمال ناشي از تزريق خون گفت: خون نيز مانند دارو مي‌تواند عوارضي به همراه داشته باشد ولي عارضه آن از اكثر داروها كمتر است.

 

وي هزينه هر بيمار تالاسمي را بيش از ‪ ۵۰‬ميليون ريال در سال ذكر كرد و گفت : اين هزينه از منابع دولتي تامين مي‌شود و هزينه‌هاي جانبي منظور نشده است.

 

ابوالقاسمي گفت: خون رساني به برخي از گروههاي خوني از جمله گروه خون منفي و " ‪ " O‬مشكل تر از ساير گروههاي خوني است.

 

آنچه مشخص است اين است كه با تلاش و پيگيري متخصصان ژنتيك و مسوولين كشور، موانع پيشگيري از تولد بيماران برداشته شده و با رشد درمان و ايجاد انگيزه در بيماران ،تعداد زيادي ازبيماران تالاسمي امروز وارد جامعه شده و مدارج ترقي را طي نموده‌اند و عبارت "بيمار تالاسمي" به "فرد تالاسمي" تغيير پيدا كرده است.


 

اكنون مي‌توان اميدوار بود با داشتن يك برنامه مناسب بهداشتي و همت مردم در برخورد و پيشگيري از تولد نوزاد مبتلا به تالاسمي آن هم فقط با انجام يك آزمايش ساده پيش از ازدواج ،رشد جمعيت متولدين تالاسمي را به صفر رساند.

 

هشتم ماه مي،برابر ‪ ۱۸‬ارديبهشت ماه‌از سوي انجمن بين‌المللي تالاسمي (‪(TIF‬ روز جهاني تالاسمي نامگذاري شده است.
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي