پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
تالاسمی چیست: سمیه صیادی فر
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/08/06
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

تالاسمی نام گروهی از اختلالات خونی ژنتیك است. برای این كه بفهمیم، تالاسمی چگونه بر روی بدن تأثیر می گذارد بهتر است ابتدا در مورد چگونگی ساخته شدن خون، اطلاعات مختصری كسب كنیم. هموگلوبین كه مسئولیت حمل اكسیژن را بر عهده دارد جزیی از سلول های قرمز خون است. این تركیب از ۲ پروتئین متفاوت به نام های آلفا و بتا تشكیل شده است.
اگر بدن هر كدام از این پروتئین ها را به قدر كافی تولید نكند، سلول های قرمز خونی درست عمل نكرده و نمی توانند به قدر كافی اكسیژن حمل كنند.

در نتیجه این امر، كم خونی از دوران كودكی آغاز شده و تا پایان زندگی ادامه می یابد. از آنجایی كه تالاسمی دارای انواع مختلفی است و هر كدام از آنها تأثیرات به خصوصی را بر روی بدن می گذارند، شناخت تفاوت های هر كدام از انواع تالاسمی اهمیت خاصی می یابد.
● تالاسمی نوع آلفا
افرادی كه هموگلوبین آنها به قدر كافی پروتئین آلفا تولید نمی كند، به تالاسمی آلفا مبتلا هستند. این اختلال خونی بیشتر در مناطق آفریقا، خاورمیانه، هند، آسیای جنوبی، جنوب چین و ندرتاً در مناطق مدیترانه ای مشاهده می شود. چهار نوع تالاسمی آلفا وجود دارد كه به ترتیب تأثیرات خفیف تا شدیدی بر روی بدن می گذارند:
▪ حالت حمل كننده غیرفعال:
این نوع از تالاسمی مشكلی برای سلامت افراد ایجاد نمی كند زیرا كمبود پروتئین آلفا آنقدر جزیی است كه هموگلوبین فعالیت خود را به درستی انجام می دهد. این نوع تالاسمی به این دلیل «حمل كننده غیرفعال» نامیده می شود كه كشف و اطلاع از چگونگی آن بسیار دشوار است.
▪ تالاسمی مداوم برگشت پذیر:
این تالاسمی نوع غیرعادی «حالت حمل كننده غیرفعال» است كه به علت جهش پروتئین آلفای هموگلوبین به وجود می آید. این نام بعد از كشف این نوع تالاسمی در منطقه ای از جامائیكا در نظر گرفته شد. معمولاً این نوع تالاسمی به تنهایی نمی تواند مشكلی برای سلامتی ایجاد كند.
▪ تالاسمی آلفای خفیف:
در این نوع از تالاسمی كمبود پروتئین آلفا شدیدتر است.

افراد مبتلا سلول های قرمز خونی كوچكتر و كم خونی خفیفی (MILD ANEMI) دارند. اگرچه در بعضی از موارد نیز بیماران فاقد علائم خاصی هستند.
پزشكان اغلب تالاسمی آلفای خفیف را با كم خونی فقر آهن اشتباه گرفته و جایگزین های آهن دار را تجویز می كنند كه هیچ تأثیری بر كم خونی ناشی از تالاسمی آلفای خفیف ندارد.
▪ بیماری هموگلوبین:
كمبود پروتئین آلفا در این نوع از تالاسمی بسیار شدیدتر است به طوری كه باعث كم خونی شدید و مشكلات جدی در سلامت فرد می شود. مشكلاتی مانند: بزرگی بیش از حد طحال، تغییر شكل استخوان ها و خستگی.

 آگهي

این نوع تالاسمی به این خاطر بیماری هموگلوبین نامیده می شود كه سلول های قرمز خونی را خراب كرده و عملكردشان را دچار اختلال می كند.
▪ تالاسمی مداوم برگشت پذیر نوعH :
این نوع از تالاسمی تشدید شده مورد قبلی است. افراد مبتلا از كم خونی شدید و مشكلات فراوان ناشی از بزرگ شدگی طحال و عفونت ویروسی رنج می برند.
▪ تالاسمی مداوم برگشت پذیر هوموزیگس:
این تالاسمی نوعی از تالاسمی مداوم برگشت پذیر نوع H است. البته می توان گفت از آن خفیف تر بوده و بیشتر شبیه تالاسمی نوع بیماری هموگلوبین است.
▪ تالاسمی آلفای ماژور:
در این حالت هیچ ژنی مربوط به پروتئین آلفا در DNA فرد وجود ندارد. در این صورت هموگلوبین های نابهنجاری موجود است. افراد دارای این مشكل قبل از تولد و یا مدت بسیار كوتاهی پس از آن می میرند. در موارد بسیار نادر امكان تشخیص این مشكل قبل از تولد امكان پذیر است.
● تالاسمی نوع بتا
افرادی كه هموگلوبین آنها به قدر كافی پروتئین بتا تولید نمی كند، مبتلا به تالاسمی نوع بتا هستند.

این تالاسمی در مناطقی چون ایتالیا، یونان، شبه جزیره عربستان، ایران، آفریقا، آسیای جنوبی و جنوب چین وجود دارد. سه نوع تالاسمی نوع بتا وجود دارد كه به ترتیب تأثیرات خفیف تا شدیدی را بر روی سلامت بدن می گذارند:
▪ تالاسمی مینور (خفیف):
در این حالت كمبود پروتئین بتا به گونه ای نیست كه باعث بروز اشكال در عملكرد هموگلوبین شود. به نظر نمی رسد فرد مبتلا به تالاسمی مینور مشكلاتی بیشتر از فرد دارای كم خونی خفیف داشته باشد. همانند تالاسمی آلفای خفیف، بعضی پزشكان ، كوچكی سلول های قرمز خونی ناشی از تالاسمی بتای خفیف را با كم خونی فقر آهن اشتباه گرفته و جایگزین های آهن دار تجویز می كنند.
▪ تالاسمی سطح متوسط:
در این نوع تالاسمی، كمبود پروتئین بتای هموگلوبین به قدری است كه تدریجاً باعث كم خونی شدید و مشكلات عمده در سلامت افراد می شود؛ مشكلاتی مانند از شكل افتادن استخوان ها و بزرگی بیش از حد طحال.


بُعد وسیعی از علائم شدید در این نوع تالاسمی مشاهده شده است و به راستی تعیین حدفاصل بین تالاسمی سطح متوسط و شدید بسیار مشكل و گیج كننده است. به نظر می رسد در این بین عامل تعیین كننده، مقدار و تعداد دفعات تزریق خون مورد نیاز باشد. هر قدر بیمار به تزریق خون وابسته تر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد كه بیماری او در رده تالاسمی ماژور قرار گیرد. به طور كلی گفته می شود مبتلایان به تالاسمی حد متوسط، برای بهبود كیفیت زندگی خود نیازمند تزریق خون مكرر هستند البته این امر دلیلی بر زنده ماندن آنها نیست.
▪ تالاسمی ماژور (شدید):
این حالت شدیدترین نوع تالاسمی بتا است. در این نوع تالاسمی بیمار به دلیل نقص كامل پروتئین بتای هموگلوبین از كم خونی شدید رنج می برد. فرد مبتلا برای ادامه زندگی خود باید به طور منظم خون تزریق كرده و مرتباً تحت مراقبت های پزشكی وسیع قرار داشته باشد. تزریق های مكرر خون در طول عمر باعث می شود غلظت آهن خون بسیار افزایش یابد. این اشكال را می توان از طریق CHELATION THERAPY، رفع كرده و از مرگ زودرس و عملكرد ناموفق جلوگیری كرد.

.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي