پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
ژله زنبور عسل!
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/08/06
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

بعضي از زنبورداران ژله رويال را يكي ديگر از توليدات قابل فروش زنبور عسل تلقي مي كنند. در سال ۱۹۶۴ انيو و انيو (inue and inue) در مقاله اي كه در اين باره نوشته اند، بازار و مصارف فروش اين ماده را مورد بررسي قرار دادند. در حدود سال ۱۹۶۲ ميلادي ظاهراً زنبورداران نسبت به توليد و بازار فروش اين ماده خيلي اميدوار بودند. بزرگترين مانع رواج بازار ژله رويال، اين بود كه هيچكس اعداد و ارقامي كه ثابت كند اين ماده اثر معالج دارد، عرضه نكرده است. در ايتاليا ژله رويال به شكل هاي مختلف مخلوط در آب و الكل، ماده ليوفيليزه، مخلوط يك درصد با عسل و به صورت آمپول عرضه مي شود.


 

 

 


خواص فيزيكي ژله رويال
ژله رويال ماده است ژلاتيني سفيدرنگ مايل به زرد روشن، كلوئيدي و چسبناك. در آب حل شده و كمي كف توليد مي كند كه داراي خاصيت اسيدي است. PH آب ۳‎/۵ الي ۴‎/۵ و وزن مخصوص آن حدود ۱‎/۱ است.

 


خواص شيميايي ژله رويال
تجربه شيميايي ژله رويال نشان مي دهد اين ماده ۶۶ درصد آب، ۱۲‎/۳۴ درصد پروتئين، ۵‎/۳۶ درصد چربي، ۱۲‎/۵ درصد مواد احياكننده (Reducing substance 82/0) درصد خاكستر و ۲‎/۸ درصد مواد مشخص نشده مي باشد. اين ماده داراي انواع ويتامين هاي (گروه B)، قندها، استرول ها، تعدادي از اسيدهاي چرب و آنتي بيوتيك (Hydroxy decanoic acid) است. از آنجا كه شاهنگبين يك ماده غذايي است، اين منطقي به نظر مي رسد كه حاوي مواد آنتي بيوتيك نيز باشد.

 


خواص درماني ژله رويال
ژله رويال سال ها يك ماده اعجاب انگيز و معجزه آسا تلقي مي شده است. از سال ۱۸۲۵ اين ماده مورد مطالعات وسيعي قرار گرفته است. همچنين ژله رويال به وسيله بعضي از اشخاص ايده آليست به عنوان درمان هر درد به شدت مورد تبليغ واقع شده است. اين ماده را كه به شير زنبور هم معروف است، با بعضي كرم ها و روغن ها مخلوط كرده اند و به عنوان دارو و شير زيبايي مورد استفاده قرار داده اند. متخصصين زنبورشناسي ثابت كرده اند كه ژله رويال ميكروب كش و ضدعفوني كننده است به همين جهت براي مدت طولاني سالم مي ماند. در سال ۱۹۳۵ هانري ال، هيل در آن هورموني پيدا كرد كه تقويت كننده غده هاي جنسي است. لذا خورنده آن علاوه بر اينكه بنيه اش تقويت و داراي طول عمر مي شود از نظر جنسي هم تا مدت طولاني قواي خود را حفظ مي كند.

در سال ۱۹۵۵ ويلون طي تحقيقاتي ثابت كرد به وسيله ژله رويال مي توان امراض عصبي را درمان كرد و نارسايي هاي قلب را برطرف كرد. در آمريكا نيز دانشمندان در حال مطالعه بر روي تأثير ژله رويال در درمان سرطان هستند. اطبا متفق القولند كه ژله رويال به علت داشتن ويتامين، هورمون و املاح معدني براي انسان بسيار مفيد است. منتهي در خوردن آن نبايد افراط نمود زيرا ممكن است عوارض نامطلوبي از قبيل اختلالات ناشي از زيادي ويتامين و حتي مسموميت ايجاد كند. بنابراين تجويز آن بايد به دستور متخصص باشد.

 آگهي

عده اي از دانشمندان ژله رويال را براي افزايش طول عمر انسان توصيه مي كنند. دكتر هورو (فرانسوي) عقيده دارد كه فرآورده هايي كه از ژله رويال، عسل و گرده (Pollen) به دست مي آيد يك داروي عالي براي پيشگيري موقت پيري زودرس هستند. استفاده اصلي ژله رويال در مصارف آرايشي است. كرم هايي كه با ژله رويال مخلوط مي گردند اثر فوق العاده اي روي پوست مي گذارند. ساير خواص درماني آن عبارتند از: محرك عمومي، تنظيم كننده متابوليسم، پيشگيري كننده از تمام بيماري هاي عفوني، تقويت كننده، ضد كم خوني، تنظيم كننده فشار خون، نيروبخش و طراوت بخش و تقويت كننده نيروي جنسي.

 


موارد مصرف
كم اشتهايي، ضعف و لاغري، فشار عصبي، كار فكري بيش از حد، ناتواني جنسي، سردمزاجي، پيشگيري از پير شدن بافت هاي بدن، خستگي هاي شديد، يائسگي، بيماري هاي عفوني.

 


طريقه مصرف:
۱ـ ژله رويال خالص
۲ـ مخلوط با عسل (۱ الي ۵ گرم ژله رويال در ۱۲۵ گرم عسل)
۳ـ مخلوط با عسل و گرده
۴ـ ژله رويال مخلوط در آب يا مواد ديگر.
۵ـ ژله رويال در ساير مكمل هاي غذايي
۶ـ استفاده از ژله رويال به عنوان يك عنصر محرك به علت داشتن ويتامين B5 (سيد پانتوتنيك) در بسياري از توليدات بهداشتي مهمترين مصرف ژله رويال كه امروزه در بيشتر كشورهاي خارجي معقول است تزريق زيرپوستي (Apiserum) يا درون ماهيچه اي آن است و از طريق زير زبان هم مورد استعمال زياد دارد زيرا به سرعت توسط مخاط هاي زير زبان جذب شده و بدون گذشتن از روده وارد جريان خون مي گردد. در طريقه زير زباني به وسيله قاشق شيشه اي مخصوص بيمار مقدار معيني ژله رويال را زير زبان مي گذارد و يا به صورت قطره قطره امولسيوني از آن روي زبان مي ريزد. مصرف زيرزباني ژله رويال، امكان جذب سريع عناصر فعال آن را بدون دخالت شيره معده، فراهم مي كند. بنابه عقيده برخي از دانشمندان مصرف ژله رويال بايد با وزن انسان رابطه مستقيم داشته باشد و اين رابطه مقدار يك ميلي گرم ژله رويال خالص براي هر كيلوگرم وزن در روز مي باشد. به علاوه بنابه نظريه اي چون ممكن است اسيد معده در خاصيت اصلي ژله تغييري حاصل نمايد در ممالك مترقي ژله را در داخل كپسول هايي شبيه گريدين پر مي كنند. اين كپسول ها در داخل معده حل نمي شود در نتيجه كپسول مستقيماً وارد روده مي شود و در آنجا هضم شده مستقيماً وارد خون مي گردد.


 

 پيشنهاد مقدار و مدت مصرف ژله رويال:
الف) كودكان بيش از يكسال ۲۰ الي ۳۰ ميلي گرم قبل از صبحانه.
ب) بزرگسالان ۵۰ الي ۱۰۰ ميلي گرم در سه وعده قبل از غذا.

 


شكل توصيه شده مصرف آن، به صورت دو دوره درماني بيست و يكروزه، يكي در پاييز و ديگري در بهار مي باشد. در هر دوره درمان دو ظرف ۱۲۵ گرمي عسل، هر ظرف را با ۶ گرم ژله رويال مخلوط نموده و هر روز صبح ناشتا يك قاشق مرباخوري از اين مخلوط زير زبان قرارداده تا با بزاق دهان مخلوط گردد. اين شكل مصرف بهترين روش ممكن است.

مصرف هر ۱۲۵ گرم عسل و ژله رويال بايد يك و نيم هفته طول بكشد. براي كودكان از مقادير كمتري ۲ـ۱ گرم را به رويال در ۱۲۵ گرم عسل استفاده مي شود. اگر امكان تهيه ژله رويال خالص باشد هر روز صبح به اندازه يك نخود فرنگي ريز از آن جدا كرده و زيرزبان بگذاريد و اين كار را به مدت سه هفته ادامه دهيد.

 


امروزه ژله رويال در كارخانه هاي داروسازي مصرف زيادي دارد و به صورت آمپول و قرص در دسترس مشتريان قرار مي گيرد. ولي متأسفانه در كشورمان به استثناي برخي از زنبورداري هاي بزرگ توجهي به توليد اين ماده نمي شود و درنتيجه اين ثروت بزرگ ندانسته به باد مي رود. اين ماده در دنيا و از جانب برخي از كشورها به قيمت بالا و قابل توجهي خريداري مي شود. زنبورداراني كه در اقصي نقاط كشور به زنبورداري مشغول هستند، به علت عدم اطلاع از اهميت اين ماده گرانبها يا عدم آشنايي با برداشت ژله يا در عين حال به علت نبودن بازار فروش براي اين محصول حجره هاي ملكه را كه حاوي اين ماده ارزنده است بي پروا خراب كرده و به دور مي اندازند.

 

متأسفانه مجامع و ارگان هاي دارويي كشورمان يا شناختي از اين ماده ندارند يا گرايش و حركت عملي در جهت استفاده دارويي از اين ماده مشاهده نگرديده است و به اين علت ميزان تقاضا محدود است. در طي مدت ۶ـ۵ ماه از سال به طور نرمال معمولاً حدود ۲۰۰ گرم ژله از يك كندو با كلني قوي توليد شده و به هدر مي رود، البته با استفاده از روش هاي توليد مي توان در طول يكسال بيش از ۵۰۰ گرم ژله توليد نمود.

 

قيمت ژله رويال در ممالك مختلف دنيا به خصوص كشورهاي اروپايي حداقل هر گرم ۲۰۰۰ ريال مي باشد و اين انگيزه مادي قابل توجهي در توليد اين ماده ارزنده خواهد بود. قيمت ژله رويال در سال ۱۹۸۷ براساس آنچه كه در محلات تجارتي زنبورداري اعلام شده بود ۱۲۰ دلار براي هر پوند (۴۵۳ گرم) بوده است به عبارتي، هر كيلوگرم حدود ۲۶۴‎/۷ دلار. ژله رويال را نمي توان به صورت خالص وارد بازار كرد، زيرا حمل و نقل و نگهداري آن مشكلات زيادي ايجاد مي كند براي تجارتي كردن ژله رويال، زنبورداران آن را با عسل مخلوط مي كنند. ژله رويالي كه به اين ترتيب با عسل مخلوط مي شود، مي توان بدون هيچ گونه اشكالي تا يك و نيم سال نگهداشت به شرط آن كه از تابش نور به آن جلوگيري شود
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي