پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
خاصيت جديد عسل يا طلاي مايع
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/08/06
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

عسل داراي خواص غذايي و دارويي است و بشر از هزاران سال قبل عسل را ميشناخته و از آن استفاده ميكرده است. در مصر قديم عسل را غذايي مقدس ميدانستند و در موقع دفن اجساد يك ظرف سفالي با مقداري عسل در كنار شخص مرده قرار ميدادند كه شواهد آن در قبور مردم اين سرزمين و پس از هزاران سال به كرات ديده ميشود. در اينجا از خواص مختلف عسل به عنوان غذا و دارو صحبت نخواهيم كرد و فقط به يافته جديدي درباره عسل اشاره ميكنيم. پژوهشگران دانشگاه Purdue ثابت كرده اند كه مصرف عسل قدرت هضم و جذب كلسيم بدن را افزايش ميدهد. اين بررسي كه بر روي موش هاي آزمايشگاهي به عمل آمده نشان ميدهد كه تركيبات موجود در عسل امكان جذب كلسيم مواد غذايي را در روده بالا برده و اين عمل باعث استحكام و سلامتي استخوانهاي بدن ميشود.

ما ميدانيم كه اختلال در جذب كلسيم و يا كمبود مصرف كليسم عارضه خطرناكي به نام پوكي استخوانها يا استئوپوروز را سبب ميگردد و هر ساله ميليونها نفر را در سراسر دنيا زمين گير كرده و يا از بين ميبرد كه اثرات سوء آن بر اقتصاد خانواده و جامعه غيرقابل تصور است. پيش بيني ميشود كه تا سال 2020 حدود 50 درصد از مردم آمريكا كه بيشتر از 50 سال عمر دارند به عارضه پوكي استخوان دچار خواهند شد كه فاجعه اي ست بزرگ. اين عارضه يا بيماري پنهاني و ساكت كه در مراحل اوليه بروز علائم مشخصي ندارد در حقيقت بيشتر از آنچه كه ديده و شنيده ميشود مردم را مبتلا نموده. به عبارت ديگر آمار موجود درباره اين بيماري خيلي بيشتر از آن است كه رسما اعلان ميشود و ميليونها نفر در سراسر دنيا به اين بيماري خاموش و خطرناك دچارند و نميدانند. مطمئن ترين روش پيشگيري بروز بيماري استئوپوروز علاوه بر عوامل ارثي و خانوادگي و اختلالات دستگاه گوارش، عدم مصرف لازم و كافي كلسيم و ويتامين D است. حال اگر روشي شناسايي شود كه در جذب و نگهداري كلسيم بدن موثر باشد مانند خوردن عسل با كليسم كه روشي است طبيعي و بي ضرر ميتوان اميدوار بود كه بيماري استئوپوروز در آينده نتواند به اين شدت قرباني بگيرد.
در اين بررسي بسيار جالب پژوهشگران به موش هاي آزمايشگاهي مقدار معين كلسيم و مقدار متنوعي عسل (بين 200 تا 800 ميلي گرم) داده و نتيجه چند و چون جذب كلسيم را با گروهي از موشهاي آزمايشگاهي كه فقط كلسيم دريافت نموده ولي به آنها عسل داده نشده مقايسه كرده اند.

موشهايي كه روزي 800 ميلي گرم عسل دريافت كرده بودند جذب كلسيم در آنها 34 درصد بيشتر از آن دسته اي بوده كه عسل دريافت نكرده اند. اين رقم براي 500 ميلي گرم عسل حدود 26 درصد بوده است. اين يافته جالب حاكي بر اين است كه تركيبات عسل، مخصوصا مواد قندي موجود در آن ميتواند قدرت جذب كلسيم رژيم غذايي را بالا برده و در نتيجه موجب استحكام و سلامتي استخوانها گردند. در اين آزمايش تراكم كلسيم موجود در استخوانهاي موش ها به دقت بررسي شده و جذب كلسيم مسلم شده است. و پژوهشگران اين تجربه را بر روي انسان بررسي خواهند كرد و نتيجه آن به زودي اعلان خواهد شد.

 آگهي


 

ده درصد‌ مرگ و ميرها به علت چاقي است
يك نفر از هر 10 نفر به علت چاقي و عوارض مربوط به آن جانش را از دست خواهد داد. نتايج بررسي گروهي از پژوهشگران آمريكايي نشان ميدهد كه هر ساله ميليونها نفر در آمريكا به خاطر عوارض چاقي مانند سرطان، بيماريهاي قلبي و ديابت و غيره مي ميرند و درصد بالايي از اين مرگ و ميرها در جوانان و افراد ميانسال رخ ميدهد كه در حقيقت باعث مرگ و مير زودرس ميباشد. پرخوري و نداشتن فعاليتهاي بدني در كودكان و نوجوانان بيماريهايي را به وجود ميآورد كه در چند دهه گذشته تصور آن نميرفت. مثلا درصد بالايي از كودكان به عارضه فشار خون بالا دچار هستند كه مخصوص بزرگسالان بوده و نبايد در كودكان ديده شود. در ضمن عده زيادي از نوجوانان و جوانان به ديابت نوع دو دچار هستند كه در مدارك پزشكي چنين موادي بسياري نادر ديده و يا شنيده شده. در حال حاضر كودكان كشورهاي به اصطلاح پيشرفته هر روز ساعتها در پاي تلويزيون و كامپيوتر وقت گذراني ميكنند و هيچگونه فعاليت بدني ندارند.

در كنار آن متاسفانه غذاهاي پرچرب و انرژي زا و حاوي مقدار زيادي از مواد شيميايي نگهدارنده مواد غذايي رژيم غذايي روزانه آنها را تشكيل ميدهد و از هر سويي زمينه را براي بروز بيماريهاي مزمني كه بايد در سنين بالا رخ دهد آماده ميكند. اين فاجعه اي است كه دامن بشر جهان پيشرفته را گرفته و اگر راه چاره فوري پيدا نشود تا 25 سال ديگر همه گيري بسياري از بيماريهاي تغذيه اي و مزمن اجتناب ناپذير خواهد بود و مرگ و مير زودرس درصد بالايي از جمعيت دنيا را به كام خود خواهد ‌كشيد.

 

پند هفته
اگر ميخواهيد‌ به بيماري آلزايمرز دچار نشويد چاي بنوشيد
به طور كلي بيماري آلزايمرز در افرادي كه به مصرف چاي عادت دارند كمتر ديده ميشود.
تركيبات موجود در چاي سياه و مخصوصا چاي سبز ميتوانند فعاليت نوعي آنزيم را كه Beta-Secretase نام دارد و در بروز پيشرفت بيماري آلزايمرز نقش مهم دارد كنترل كند. جالب اينكه اين اثر خنثي كننده فعاليت آنزيم مورد بحث تا چند هفته پس از مصرف چاي در بدن باقي ميماند.

چاي علاوه بر تركيبات ناشناخته ولي مسلم حاوي مقدار زيادي آنتي اكسيدان بسيار قوي است كه از بروز و پيشرفت بسياري از بيماريهاي مزمن جلوگيري ميكند.
چاي يكي از مهمترين نوشابه ميهمان نوازي ايرانيان در سراسر دنيا است و بهتر است كه اين عادت مهم حفظ شود. در عين حال دو موضوع مهم در موقع مصرف چاي بايد مورد توجه قرار گيرد. اول اينكه چاي را نبايد در درجه حرارت بسيار بالا مصرف نمود چون موجب صدمه بافتهاي دهان و مري ميگردد. در ضمن تاتن موجود در چاي ممكن است در جذب آهن رژيم غذايي وقفه اي ايجاد كند كه با مخلوط كردن مقداري شير ميتوان تاتن مورد بحث را رسوب داد. 
 
دكتر پرويز قديريان
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي