پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
دا روهاي گياهي بايد با برنامه مشخص مصرف شوند
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/07/12
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

دبير انجمن داروسازان ايران با تاكيد بر اين كه كارت‌هاي هوشمند از ورود داروهاي بيماران خاص به بازار سياه و هدر رفتن يارانه داروها به دست افراد سودجو پيشگيري مي‌كند، مي گويد: ‌اين كارت‌ها تا پايان سال جاري در دسترس تمام بيماران خاص قرار خواهد گرفت.

 

دكتر سيد جمال سعيد واقفي ، به برخي از دلايل عدم صدور مجوز براي سه چهارم داروهاي گياهي در كشور اشاره كرده وادامه مي دهد: علت اصلي اين كه برخي از داروهاي گياهي از دريافت مجوز محروم مي‌شوند اين است كه يا در فرمولاسيون آنها اشكالي وجود دارد كه فرمول اين داروها را غير قابل اجرا و نيازمند تغيير مي‌كند يا اين كه داروهاي گياهي موردنظر به لحاظ درماني اهميت چنداني ندارد و از آنجا كه نسبت به توزيع آن در كشور نيازي احساس نمي‌شود، صدور مجوز براي آنها مورد قبول وزارت بهداشت قرار نمي‌گيرد.

 

هر دارويي چه گياهي و چه شيميايي اگر با فهرست دارويي كشور تطبيق نداشته باشد، صدور مجوز براي آنها مورد قبول قرار نخواهد گرفت كه در اين ميان پذيرش يا رد آنها نيز توسط معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت و اداره كل نظارت بر داروها صورت مي‌گيرد.

 

اگر داروهاي گياهي به طور خود تجويزي و بدون دوز مشخص مصرف شوند عوارض آنها بر فوايدشان پيشي مي‌گيرد و از اين طريق آسيب جدي به افراد وارد خواهد شد. از اين‌رو داروهاي گياهي نيز بايد با برنامه مشخص مورد مصرف قرار گيرند.


 

 كمبود مقطعي داروهاي بيماران مبتلا به MS حل شده است

 

دكتر واقفي در ادامه به وضعيت داروي بيماران خاص اشاره كرده  و به ايسنا مي گويد: داروهاي اين بيماران تا كنون در حد نسبتا مطلوبي تامين شده است.

تنها مورد كمبودي كه در اين حوزه احساس شد كمبود مقطعي داروهاي بيماران مبتلا به MS بود كه اين معضل نيز با ايجاد يك داروخانه مركزي براي اين بيماران و عرضه داروهاي آنها به طور مطلوب كه معمولا از قيمت گزافي هم برخوردارند،  به سرعت برطرف شد.

 

در عين حال رييس بنياد امور بيماري‌هاي خاص با اشاره به پيشنهاد ارائه شده به دولت مبني بر قرار گرفتن MS و سرطان در گروه بيماري‌هاي خاص مي گويد: در توافق با بيمه خدمات درماني، بيماران مبتلا به MS تك نفره بيمه مي‌شوند و 90 درصد از هزينه‌هاي آنها رايگان مي‌شود اما خاص شدن بيماري سرطان هنوز در حال بررسي است. فاطمه هاشمي  معتقد است محدوده بيماري‌هاي خاص گسترده‌تر از بيماري‌هاي تالاسمي، هموفيلي و كليوي است؛ از اين‌رو قرار دادن بيماري‌هاي MS و سرطان در گروه بيماري‌هاي خاص به دولت پيشنهاد داده شده و بررسي‌هاي لازم در اين زمينه در حال انجام است. اگر وزارت رفاه و تامين اجتماعي 10 درصد باقيمانده فرانشيز بيماران مبتلا به MS را نيز به وزارت بهداشت ارائه دهد، تمام خدمات اين بيماران به صورت رايگان ارائه خواهد شد.

 

 بخش يارانه‌اي داروها هميشه مشكل وزارت بهداشت بوده است

 

دكتر واقفي‌مي‌افزايد:<اگر قرار باشد بر كارت‌هاي هوشمند دارو دقت كامل اعمال شود، داروخانه‌هايي كه قابليت اين كار را دارند بايد اين داروها را به راحتي بفروشند زيرا با اعمال كنترل الكترونيكي و مكانيزه شدن سيستم ارائه دارو، داروخانه‌ها مي‌توانند كمكي براي بيماران باشند تا اين بيماران تنها به چند مركز محدود متوسل نباشند و بتوانند با مراجعه به نزديك‌ترين داروخانه داروهاي خود را دريافت كنند.

 آگهي

>

 

ورود داروهاي تقلبي به كشور عوارض بسياري را براي بيماران به همراه خواهد داشت لذا جلوگيري اصلي از ورود اين داروها در مرزهاي ورودي به كشور و سپس پيگيري كشف اين داروها در شبكه توزيع از مهم‌ترين راهكارهاي پيشنهادي براي مبارزه با قاچاق دارو است. اگر سرچشمه‌هاي اصلي قاچاق كشف و قطع شود به طور طبيعي اين مشكل در شبكه توزيع به وجود نخواهد آمد و در نهايت به آخرين مراكز يعني داروخانه‌ها و سپس به دست بيماران نيز نخواهد رسيد.

 

بخش يارانه‌اي داروها هميشه مورد مشكل وزارت بهداشت بوده است زيرا بودجه اين بخش بايد سريع‌تر تامين شود و هر سال نيز اين يارانه‌ها بايد مطابق با نياز مردم افزايش پيدا كنند تا داروهاي جديد به راحتي در اختيار بيماران قرار بگيرند.

 

در مجموع به نظر مي‌رسد كه در سال 1385 نسبت به سال 84 با يك رشد 20 درصدي مواجه خواهيم شد و در نتيجه براي سال 86 نيز بايد از هم اكنون اين بودجه‌ها تنظيم شود تا هيچ‌گونه كمبود دارويي وجود نداشته باشد.
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي