پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
گياهان دارويي عرضه شده در عطاريها چندان قابل اعتماد نيستند
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/07/12
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

مدير گروه فارموكوگلوزي پژوهشكده گياهان دارويي گفت: داروهاي گياهي صد درصد بدون عوارض نيستند و بايستي در مصرف آنها دقت كرد به خصوص اگر به صورت فرآورده‌هاي دارويي باشد حتما با دستور پزشك مصرف شد.

 

دكتر شمس علي رضازاده در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، در خصوص سابقه گياهان دارويي در كشور گفت: گياهان دارويي از ديرباز در كشور ما بوده و يكي از زادگاه‌هاي اصلي اين نوع گياهان ايران بوده و در كنار آن چند كشور ديگر همچون چين و يونان نيز داراي گياهان دارويي بوده‌اند.

 

وي ادامه داد: سابقه گياهان دارويي در كشور ما از سال‌هاي بسيار دور بوده به طوري كه مي‌توان از آن جمله به كتاب شفا از ابن‌سينا اشاره كرد كه نشان دهنده وجود اين فرهنگ در بين مردم ما بوده است.

 

اين دكتراي عمومي داروسازي افزود: در كشورهاي پيشرفته مثل اروپا، امريكا و كانادا استفاده از داروهاي گياهي و گياهان دارويي طي دو دهه اخير رشد زيادي داشته و بازار بزرگي را به خود اختصاص داده به طوري كه در كشور آلمان اينگونه داروها بدون نسخه و در حجم زيادي استفاده مي‌شود.

 

دكتر رضازاده تصريح كرد: با توجه به اين كه داروهاي گياهي در طولاني مدت اثر خود را نشان مي‌دهند و در كنار آن عوارض ديگري ندارند بنابراين در كشورهاي اروپايي و غربي مورد استقبال زيادي قرار گرفته است.


 

وي ضمن ابراز تاسف از نحوه پيشرفت داروهاي گياهي دركشور ايران گفت: متاسفانه در كشور ما علي‌رغم ديرينگي بودن اين علم ولي پيشرفت چنداني نداشته و گياهان دارويي به صورت غير منسجم و غير برنامه‌ريزي شده مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

 

مدير گروه فارموكوگلوزي پژوهشكده گياهان دارويي ادامه داد: با توجه به اين كه در كشور ما حدود 110 تا 112 نوع فراورده گياهي وجود دارد ولي كشت گياهان دارويي پيشرفت زيادي نداشته و كار زيادي بر روي آن انجام نشده است.

 


داروهاي گياهي را نمي‌توان به طور كامل جايگزين داروهايي شيميايي كرد

 

دكتر رضازاده در خصوص عوارض داروهاي گياهي نسبت به داروهاي شيميايي به ايسنا گفت: عوارض داروهاي گياهي نسبت به داروهاي شيميايي كمتر است ولي مطلق نيست و تمام داروهاي گياهي بي ضرر نيستند ولي عوارض آن به راحتي توسط بيمار قابل كنترل است.


 

وي ادامه داد: با توجه به شرايط موجود نمي‌توان داروهاي گياهي را در تمام موارد جايگزين داروهاي شيميايي كرد ولي مي‌توان به عنوان طب مكمل و همراه ساير داروهاي شيميايي استفاده كرد و به اين ترتيب بخشي از مصرف داروهاي شيميايي را كم كرد.

 


در دانشگاه‌ها براي بخش پزشكان واحدي به نام گياهان دارويي تعريف نشده است

 

اين دكتراي عمومي داروسازي افزود: با توجه به اين كه در بخش داروهاي شيميايي حدود 1300 تا 1400 نوع داروي گياهي وجود دارد پزشكان نيز تا حدي با آنها آشنايي دارند ولي دامنه كاربرد آن محدود بوده و آشنايي فقط در حد فراورده‌هاي موجود در بازار است.

 

وي ادامه داد: در دانشگا‌ه‌ها به صورت كلاسيك و برنامه‌ريزي شده براي پزشكان و دانشجويان رشته پزشكي واحدي به نام گياهان دارويي و داروهاي گياهي تعريف نشده است.

 

دكتر رضازاده افزود: چنانچه پزشكان آشنايي با بخش گياهان دارويي نداشته باشند تجويزي هم صورت نمي‌گيرد بنابراين كمتر وارد سيستم درمان مي‌شود.

 


سيستمي براي عرضه صحيح و سالم گياهان دارويي در عطاري‌ها نداريم

 

دكتر رضازاده در خصوص مشكلات عطاري‌ها در زمينه فروش گياهان دارويي گفت: مشكلات عمده بخش عطاري‌ها مربوط به سيستم آموزش و برنامه‌ريزي كشور است كه بايستي اين مساله حل شود چون كه عدم آموزش باعث شده عطاري‌ها بدون مجوز گياهان دارويي و غير دارويي را به فروش برسانند.

 آگهي


 

وي ادامه داد: سيستمي لازم است كه گياهان دارويي به صورت منظم و طبق اصول صحيح بسته‌بندي و توزيع شوند و كنترل‌هاي لازم بر روي آنها انجام شود چون بسياري از گياهان دارويي در عطاري‌ها به لحاظ آلودگي‌هاي ميكروبي،‌ سموم كشاورزي، فلزات سنگين و تاريخ مصرف و توليد استاندارد نبوده و خواص مؤثر خود را از دست داده‌اند.

 


عدم نظارت صحيح منجر به عدم مصرف فرآورده‌هاي گياهي مي‌شود

 

دكتر رضازاده افزود: وزارت بهداشت بر روي داروهاي گياهي نظارت دارد ولي در مورد عطاري‌ها هنوز متصدي خاصي براي نظارت وجود ندارد كه بر روي اين بخش نظارت كند.

 

وي ادامه داد: داروهايي كه در داروخانه‌ها فروخته مي‌شود معتبر و قابل استفاده بوده و مردم مي‌توانند با خيال راحت از آنها استفاده كنند ولي گياهان دارويي كه در عطاري‌ها توزيع مي‌شود بعضا قابل اعتماد نيستند.


 

اين دكتراي عمومي داروسازي تصريح كرد: عدم نظارت وزارت بهداشت مي‌تواند به بدتر شدن فرهنگ مصرف فراورده‌هاي گياهي شده و مردم را نسبت به استفاده از اين داروها بدبين كند.

 


استقبال مردم از داروهاي گياهي رو به افزايش است

 

دكتر رضازاده با اشاره به اين كه ميزان استقبال مردم از داروهاي گياهي در چند سال اخير افزايش يافته به ايسنا گفت:‌خوشبختانه طي چند سال اخير استقبال مردم از داروهاي گياهي افزايش يافته ولي در حال حاضر آمار دقيقي از ميزان مصرف مردم از داروهاي گياهي وجود ندارد چون توزيع داروهاي گياهي از طريق شبكه دارويي كشور انجام نمي‌شود.

 

وي ادامه داد: طبق بررسي‌هاي انجام گرفته گرايش مردم به مصرف گياهان دارويي و داروهاي گياهي افزايش يافته است.

 


عدم آموزش كلاسيك در بخش درمان يكي از مشكلات موجود در بخش داروهاي گياهي است

 

دكتر رضازاده تصريح كرد: عدم وجود يك فرهنگ علمي در كشور باعث شده كه فرآورده‌هاي گياهي نتواند رشد صحيحي داشته باشد.

 

وي ادامه داد: در حال حاضر كشور ما در بخش صنعت گياهان دارويي و داروهاي گياهي با كمبود نيروهاي متخصص روبروست و بايستي در دانشكده‌هاي پزشكي و داروسازي آموزش‌هاي لازم ارائه شود تا بتوان اين بخش را تقويت كرد.


 

مدير گروه فارماكولوگلوزي پژوهشكده گياهان دارويي خاطرنشان كرد: در حال حاضر كشور ما در زمينه توليد گياهان دارويي نسبت به كشورهاي غرب و شرايط نامساعد آب و هوايي در آن كشورها در وضعيت ضعيفي قرار داريم.

 

دكتر رضازاده تصريح كرد: با ارائه سرويس‌هاي مشاوره‌اي در بخش توليد گياهان دارويي علاوه بر افزايش توليد در اين بخش مي‌توان به افزايش صادرات در اين زمينه پرداخت و وضعيت اين بخش را بهبود بخشيد.
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي