پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
خانواده ها در مورد زردي نوزادان هشيار باشند
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/06/16
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

زردي نوزادي از شايعترين علل مراجعه نوزادان به درمانگاههاست.دكتر فيروزه نيلي، فوق تخصص نوزادان و دانشيار دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفتگو با ایسنا گفت: زردي نوزادي يكي از علل شايع مراجعه نوزادان به بيمارستان بوده به نحوي كه 60 درصد نوزادان رسيده متولد شده و 80 درصد نوزادان نارس در هفته اول زندگي دچار زردي مي شوند. وي گفت: رنگ زرد اين نوزادان به دليل تجمع رنگدانه اي به نام بيلي روبين در پوست بوده كه منشاء اصلي آن از هموگلوبين است. اگرچه اغلب موارد افزايش بيلي روبين خوش خيم است ولي با اين وجود در موارد شديد به دليل رسوب بيلي روبين در دستگاه عصبي بيماري وخيمي است.دكتر نيلي در خصوص علت ايجاد زردي گفت: به دليل آنكه گلبولهاي قرمز نوزاد كه منشاء اصلي بيلي روبين سرم است حجم بيشتري نسبت به بالغين دارد و ضمنا كبد نوزاد كه ارگان اصلي دفع بيلي روبين است، هنوز رسيدگي كامل را ندارد بسياري از نوزادان بطور فيزيولوژيك زرد مي شوند كه البته اين نوع زردي خصوصيات مخصوص خود را داراست بطوريكه هرگز در روز اول ديده نمي شود، اندازه و سرعت افزايش بيلي روبين در خون تا حد خاصي است و مدت زمان اين نوع زردي معولا كمتر از 7-10روز است.

وي گفت: در مواردي زردي بطور پاتولوژيك يا مرضي اتفاق مي افتد كه علت آن مي تواند دراثر ناسازگاري بين گروه خون مادر و نوزاد باشد كه در اين موارد زردي مي تواند در روز اول تولد بارز شده و چون سرعت و ميزان افزايش بيلي روبين بالا است درصورت عدم پيشگيري و درمان زودرس، بيلي روبين در مغز رسوب كرده و عوارض عصبي پايدار در نوزاد بوجود مي آورد كه هرگز قابل برگشت نيست.وي افزود: در كشور ما به علت شيوع بيماري فاويسم كه ارثي بوده و در بالغين با خوردن مواد خاصي چون باقلا گلبولهاي قرمز شكست سريع پيدا مي كنند، ممكن است نوزادان اين افراد نيز بطور مرضي دچار زردي تشديد يافته در روزهاي اول عمر شده و عوارض جبران ناپذير باقي بگذارد، بنابراين بخصوص به والدين چنين نوزاداني در مورد احتمال افزايش زردي بايد هشدارهاي لازم داده شود و حتي بررسيهاي لازم صورت گيرد.دانشيار دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: زردي به دليل كافي نخوردن شير مادر بسيار شايع است و اين نوع زردي عمدتا در اواخر هفته اول عمر بصورت زردي تشديد يافته بروز مي كند كه مي تواند خطرناك باشد. اين نوع زردي اغلب در نوزادان مادراني كه براي اولين بار داراي فرزند شده اند و نيز از طريق سزارين وضع حمل كرده اند بيشتر ديده مي شود. اين مادران به علت تجربه كم شيردهي و نيز اثرات ناشي از بيهوشي، با تاخير شيردهي كافي پيدا كرده و نوزاد به دليل كاهش دفع بيلي روبين از طريق كبد و مدفوع با افزايش بيلي روبين خون مواجه مي شود.

در چنين مواردي مي توان با آموزشهاي لازم در امر شيردهي و نيز تجويز بعضي از داروها و يا مواد گياهي مانند قطره شيرافزا و توصيه به افزايش نوشيدن موادي همچون ماءالشعير ميزان شير را افزايش داد.وي گفت: بسياري از مادران در مورد كفايت شيردهي خود اطمينان لازم را ندارند و معيارهايي را مي توان به آنان آموزش داد كه مي تواند كفايت شيردهي آنان را نشان دهد. مثلا نوزاد لازم است در عرض 24 ساعت 6-4 بار پوشك خيس كند و حداقل 4-3 بار مدفوع داشته باشد. همچنين رنگ مدفوع تا روز چهارم تولد بايد رو به زردي رفته و چنانچه سياه و يا سبز باقي بماند نشانه كم خوردن شير بوده كه لازم است هرچه سريعتر به پزشك مراجعه شود تا علت ارزيابي شود.وي افزود: زردي ديگري نيز در اثر شير مادر در هفته دوم تولد به دليل اثرات مهاري شيرمادر بر روي آنزيم هاي كبدي بطور نسبتا شايع اتفاق مي افتد كه در موارد خاصي لازم است شير مادر به مدت كوتاه قطع شده و پس از كاهش ميزان بيلي روبين مجددا شيردهي از سر گرفته شود در چنين مواردي كه شير مادر قطع مي شود و ناچارا از شير خشك براي تغذيه كودك استفاده مي شود لازم است به مادران توصيه شود كه هرگز از سر شيشه براي تغذيه نوزاد استفاده نكنند زيرا ممكن است كه نوزاد بار ديگر سينه مادر خود را قبول نكند و در چنين مواردي از قطره چكان، سرنگ و فنجان مخصوص استفاده شود.

 آگهي

وي گفت: در مواردي نيز بطور مادرزادي كم كاري تيروئيد سبب افزايش زردي در نوزادان شده كه لازم است بطور همگاني از اين نظر بررسي صورت گيرد زيرا اثرات كم كاري تيروئيد بر روي مغز نوزادان در صورت عدم درمان سريع و به موقع جبران ناپذير است. موارد ارثي ديگري نيز بطور نادر وجود دارد كه به دليل نقص و يا كمبود آنزيم هاي كبدي افزايش زردي در نوزادان را به دنبال دارد.وي مهمترين راه جلوگيري از ايجاد عارضه مغزي ناشي از افزايش بيلي روبين را پيشگيري، تشخيص و درمان سريع زردي دانست.وي گفت: زردي معمولا از سر شروع شده و به دريج به قسمتهاي پايين تر گسترش پيدا مي كند بنابراين زردي در صورت و چشم نوزادان زودتر از بقيه نقاط بدن قابل تشخيص است.

اما ممكن است والدين تجربه كافي در شناسايي زردي نداشته باشند. بنابراين توصيه شده است كه نوزاداني كه قبل از 24 ساعت از بيمارستان ترخيص شده اند، ظرف 72 ساعت بعد و نوزاداني كه بين 24 تا 48 ساعت عمر ترخيص شده اند، ظرف 96 ساعت و نوزاداني كه بعد از 48 تا 72 ساعت عمر ترخيص شده اند ظرف 120 ساعت بعد از نظر زردي معاينه شوند.وي در خصوص راههاي درماني گفت: فوتوتراپي و يا نور درماني روش موثري در كاهش زردي نوزادي بوده ولي لازم است تعداد لامپهاي منبع نور كافي و عمر مناسب داشته باشند. متاسفانه بعضي فكر مي كنند كه قرار دادن نوزادان در زير لامپهاي فلورسانت خانگي قادر به كاهش بيلي روبين است كه اين امر تنها سبب تاخير درمان موثر و عوارض ناشي از روش غلط استفاده از فوتوتراپي مي شود.وي افزود: تعويض خون نيز روش موثر ديگري است كه چنانچه فوتوتراپي نتوانست در مدت معين بيلي روبين سرم را كاهش دهد از آن استفاده مي شود.

البته روشهاي دارويي ديگري نيز در درمان زردي پيشنهاد شده است كه هنوز مرسوم نيست.دكتر نيلي گفت: براي زردي نوزادي با افزايش بيلي روبين غير مستقيم معمولا مشكل خاصي وجود ندارد و چنانچه تشخيص و درمان بطور سريع و مناسب انجام شود نوزادان صد درصد بهبود مي يابند و تنها در يك گروه نادر كه آنزيمهاي كبدي بطور پايدار كاهش و يا وجود ندارد پيوند كبد تنها راه چاره است. همچنين لازم است نوزاداني كه سطح بيلي روبين آنها به حد تعويض خون رسيده است از نظر شنوايي بررسي شوند.
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي