پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
؛نكات باريكتر از مو درباره زردي نوزادان
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/06/16
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

 

٭محبوبه بوري
اشاره:
گروه بانوان: نتايج بررسي آمارها نشان مي دهد شصت تا هشتاد درصد اطفال در طول دوره زندگي گرفتار زردي مي شوند، به رغم اين كه اكثريت نوزادان مبتلا به اين بيماري، بدون درمان خاصي طي يك الي دو هفته بهبود خواهند يافت، اما از هر ده نوزاد مبتلا، يك نفر دچار زردي خطرناكي خواهد شد كه به ارگانهاي مختلف بدن، از جمله مغز، آسيب مي رساند و در پي آن نوزاد به فلج مغزي، همراه با كري و اختلال تعادل و ... مبتلا مي شود.

 

 

 


البته درمانهاي خانگي زيادي درباره زردي وجود دارد كه روند بهبود اين بيماري را دچار اشكال مي كند و در اين ميان بعضي از صاحبنظران نيز آنها را ترويج مي كنند.


در اين گزارش سعي كرديم، ضمن معرفي بيماري، با نگاهي كارشناسانه به برخي باورهاي غلطي كه پزشكان متخصص در مورد زردي در طول دوران طبابتشان با آن مواجه شده اند، اشاره كنيم. دليل اين امر نيز تماسهاي مكرري است كه تعدادي از پزشكان متخصص با گروه بانوان در خصوص اطلاع رساني صحيح به خانواده ها در اين مورد داشته اند.
در مطب يك متخصص اطفال:
زن جواني با فرزندي چند ماهه نشسته است.
كودك كاملاً غيرطبيعي به نظر مي رسد. شلنگ باريكي كه زن به وسيله آن و با سرنگ به كودك شير مي داد، وارد يكي از حفره هاي بيني او شده و با چسب به گونه اش چسبانده شده است.
مادر در پاسخ به سؤال يكي از مراجعه كنندگان در مورد طفلش توضيح مي دهد: "وقتي كودكم را به دنيا آوردم به فاصله چند ساعت بعد از زايمان زرد شد و من به توصيه اطرافيان فقط به او شير خشت و ترنجبين مي خوراندم تا اين كه به يك باره بدنش به شكل كمان در آمد و جيغهاي بسيار بدي داشت. سريعاً او را به بيمارستان برديم ولي با وجود اين كه سه مرتبه خونش را عوض كردند به من گفتند فرزندم عقب مانده ذهني خواهد شد.
مادر با نااميدي به صورت وي نگاه مي كند و ادامه مي دهد: او حتي قادر به مك زدن هم نيست!
در راهروي ورودي بخش مراقبتهاي ويژه نوزادان يكي از بيمارستانها:
مادر جواني آن چنان گريه مي كند كه توجه همه مراجعه كنندگان را به خود جلب كرده است.
او در بين گريه هايش خود را سرزنش كرده و مي گويد: اين بچه حاصل چندين و چند سال نازايي است ولي با يك غفلت، فرزندم به اين حال افتاد حالا هم مي گويند كه زردي بر مغز او اثر گذاشته است.
او ادامه مي دهد: چند روز پيش بچه ام زرد شد و من به توصيه يكي از اقوام، او را زير نور مهتابي كه براي روشنايي منزل استفاده مي كنيم، قرار داديم، اما حال او آن قدر وخيم شد كه ديگر شير هم نمي خورد. وقتي او را به بيمارستان رساندم كه ديگر كار از كار گذشته بود.

 

 

 

 

 

زردي يا ايكتر چيست؟
دكتر احمد شاه فرهت، فوق تخصص نوزادان در معرفي بيماري زردي مي گويد: به زرد شدن پوست نوزاد ناشي از رسوب "بيلي روبين" در نسوج زير پوستي، زردي گفته مي شود.
وي بيلي روبين را رنگدانه اي به رنگ زرد معرفي مي كند كه از تخريب سلولهاي قرمز خون در طحال به دست مي آيد.

 

چرا زردي؟
دكتر فرهت ضمن اين كه اعتقاد دارد علت ايجاد زردي، ناشي از نارس بودن كبد نوزادان مي باشد، مي گويد: يكي دو هفته بعد از تولد كبد نوزاد تكامل يافته و اين خود موجب از بين رفتن زردي خواهد شد و چنانچه به دلايل مختلفي از جمله ناسازگاريهاي خوني، بيماريهاي عفوني، ايجاد توده خوني در سر نوزاد در هنگام زايمانهاي مشكل و ... توليد اين رنگدانه بيشتر از ظرفيت دفع آن از كبد باشد بيلي روبين در خون جمع شده و زير پوست رسوب مي كند و موجب بروز زردي مي شود.
وي كوتاه بودن عمر سلولهاي قرمز خون، زياد بودن تعداد آنها، كمبود موادي كه وظيفه انتقال بيلي روبين را به كبد عهده دار مي باشند و نيز جذب مجدد اين رنگدانه در روده نوزادان را، از علل ديگر بروز زردي معرفي مي كند.

 

اقدامات درماني:
دكتر فرهت در اين زمينه يادآور مي شود: براي درمان اين بيماري، درمانهاي اختصاصي به عنوان مثال نوردرماني، تعويض خون، استفاده از داروهايي نظير ايمنوگلوبولين و .

.. لازم است كه بايد همه اين اقدامات درماني با نظر پزشك متخصص صورت گردد.

 

تشخيص بيماري
اين استاد دانشگاه معتقد است، تشخيص زردي با انجام معاينات باليني و بررسي سطح بيلي روبين خون نوزاد از طريق آزمايشگاه، صورت مي گيرد.

 

زردي و باورهاي غلط
به گفته شاهين مافي نژاد، دستيار تخصصي نوزادان، در بسياري از موارد مادران در هنگام زردي فرزندشان از دادن شير خود به وي خودداري مي كنند! دكتر فرهت در اين زمينه مي گويد: مادران بايد توجه كنند كه از قطع كردن شير خود براي درمان و پيشگيري از زردي خودداري كنند، چون نه تنها قطع شير مادر نقشي در درمان زردي ندارد، بلكه سبب كاهش و خشك شدن شير و بدتر شدن زردي نوزاد خواهد شد.

 آگهي


وي در ادامه تأكيد مي كند: همچنين مادران بايد در صورت بروز زردي دفعات شيردهي شان را افزايش دهند.
دكتر مافي نژاد همچنين به يك اعتقاد قديمي اشاره مي كند كه بعضي از مادران در هنگام بروز زردي به جاي شير خود به نوزاد آب قند مي دهند!
دكتر فرهت نيز با تأكيد بر اين كه در دين اسلام هيچ ماده خوراكي به جز شير مادر براي تغذيه شيرخوار توصيه نشده، معتقد است: از ديدگاه علم پزشكي دادن آب قند به نوزاد، چون در وي سيري كاذب ايجاد مي كند و ميل به شير خوردن را در او كاهش مي دهد، صحيح نمي باشد.
اين استاد دانشگاه در ادامه مي گويد: همچنين چون آب قند نيازهاي بدن نوزاد را تأمين نمي كند، موجب سوء تغذيه وي خواهد شد.
به اعتقاد دكتر فرهت، كاهش مك زدن پستان مادر در پي تغذيه طفل با آب قند، در مواردي موجب خشك شدن شير او خواهد شد.
اين پزشك متخصص در ادامه يادآور مي شود: آب و آب قند به راحتي آلوده مي شود و موجب بروز بيمارهايهاي عفوني در نوزاد خواهد شد در حالي كه شير مادر كاملاًَ سالم، تميز و استريل است و هيچ مشكلي را براي طفل به وجود نخواهد آورد.
مصرف شيرخشت و ترنجبين در درمان زردي
دكتر سام شادآرام، دستيار تخصصي نوزادان نيز به اين نكته اشاره دارد كه متأسفانه بيشتر خانواده ها، در هنگام بروز زردي در نوزادان، به آنها شير خشت و ترنجبين مي خورانند!
دكتر فرهت ضمن تأكيد بر اين كه خوراندن ترنجبين و شيرخشت به نوزادان هيچ نقشي در درمان و پيشگيري از اين بيماري ندارد، مي گويد: مصرف اين مواد موجب كاهش وزن و آب بدن نوزاد به دليل افزايش تعداد دفعات اجابت مزاج خواهند شد.
وي معتقد است: چون تحقيقات دقيقي در زمينه تأييد يا رد خوراندن آنها به كودكان صورت نگرفته، بهتر است مادران از خوراندن اين مواد به نوزادان خودداري كنند.

 

مصرف فنوباربيتال، آري يا نه؟
دكتر شاهين مافي نژاد هم در اين مورد اضافه مي كند:
متأسفانه در مواردي پزشكان متخصص براي درمان زردي نوزاد، اقدام به تجويز بعضي از داروها مثل فنوباربيتال مي كنند!
به اعتقاد دكتر فرهت، استفاده از فنوباربيتال كه در بيماريهايي نظير تشنج تجويز مي شود براي درمان زردي نوزاد به دليل ايجاد خواب آلودگي در وي، موجب شير نخوردن و كاهش وزن و كم آبي بدن او خواهد شد.
اين استاد دانشگاه سپس ادامه مي دهد: شير نخوردن نوزاد نيز كاهش چشمگير شير مادر را در پي خواهد داشت.
اين پزشك متخصص مي افزايد: در صورت مصرف اين داروها نوزاد دچار بي حالي و خواب آلودگي مي شود كه بروز اين علايم خانواده ها را بسيار نگران خواهد كرد.

 

اقدام به استفاده خودسرانه از نور مهتابي
دكتر سمانه نوروزي، دستيار تخصصي نوزادان، هم به يكي ديگر از باورهاي عمومي در بيماري زردي اشاره مي كند و مي افزايد: متأسفانه خانواده ها در هنگام زرد شدن نوزاد، به طور خودسرانه اقدام به گذاشتن وي زير نور مهتابي مي كنند كه در مواردي حتي از نوري كه به عنوان روشنايي اتاق نيز استفاده مي شود، براي درمان نوزادشان بهره مي برند!

 

شرايط نور درماني در درمان زردي
در زمينه نور درماني، دكتر فرهت اين گونه توضيح مي دهد: تجويز نور مهتابي در درمان اين بيماري فقط بايد با نظر پزشكان متخصص نوزادان صورت گيرد، چون در تجويز فتوتراپي بايد عواملي نظير وزن، سن شروع بيماري، عوامل به وجود آورنده زردي، سطح بيلي روبين خون، امكانات دسترسي به آزمايشگاه براي انجام آزمايشهاي مختلف و ... در نظر گرفته شود، بنابراين نور درماني را نمي توان براي تمام نوزادان زرد در منزل توصيه كرد و بايد جداً از اين درمان به صورت خودسرانه اجتناب شود.
وي مي افزايد: در هنگام نور درماني هم بايد شرايط ويژه اي را رعايت كرد، براي مثال نوزاد را بدون پوشش و كاملاً لخت در حالي كه فقط چشمها و ناحيه تناسلي وي پوشانده شده است، بايد زير نور مهتابي قرار داد.
وي با تأكيد بر اين كه در اين شرايط نوزاد نبايد در معرض كوران باد قرار گيرد، يادآوري مي كند: بايد هر يك تا سه ساعت كودك زير نور چرخانده شود و همچنين چون گرماي حاصل از نور درماني موجب از دست رفتن آب بدن و كم آبي وي خواهد شد، مادران بايد در اين شرايط به دفعات بيشتري نوزادشان را با شير خود تغذيه كند.
دكتر فرهت با تأكيد بر اين كه از لامپهاي مهتابي در سقف خانه نمي توان به عنوان نور درماني استفاده كرد، مي گويد: بايد حداقل تعداد لامپهايي كه براي درمان زردي تجويز مي شود چهار لامپ بوده و لامپي كه در اين مورد استفاده مي شود بيشتر از پانصد ساعت كار نكرده باشد.
وي ادامه مي دهد: فاصله دستگاه نور درماني با سطح پوست نوزاد بايد چهل و پنج سانتي متر و در مواردي اين فاصله كمتر باشد.


اين پزشك متخصص ضمن اين كه نور آبي را براي درمان زردي بهترين نور مي داند، معتقد است كه در صورت صلاحديد پزشك به نور درماني در منزل، بهتر است خانواده ها موارد تذكر داده شده را به دقت رعايت كرده و از دستگاههاي مخصوص نور درماني براي درمان زردي نوزادان استفاده نمايند.
زردي و پوشش نوزاد
دكتر حجت ا... احتشام منش، دستيار تخصصي نوزادان نيز به يكي ديگر از باورهاي عمومي اشاره مي كند و مي گويد: بعضي از خانواده ها لباسهاي نوزاد را در هنگام بروز زردي زياد مي كنند با اين تصور كه با عرق كردن زردي دفع خواهد شد!
دكتر فرهت در زمينه پوشش نوزادان، ضمن تأكيد بر اين كه آنها بايد پوشش مناسبي داشته باشند، يادآوري مي كند: وقتي درجه حرارت محيط بيست و چهار درجه سانتيگراد باشد نوزاد تنها به يك لباس نخي نياز دارد.


وي در ادامه مي گويد: در صورتي كه نتوانيم درجه حرارت محيط را اندازه گيري كنيم بهتر است پوشش نوزاد به اندازه لباس يك فرد سالم با يك لايه اضافه تر باشد.
اين استاد دانشگاه سپس با اشاره به اين كه بيلي روبين به وسيله كبد دفع مي شود و عرق كردن نوزاد هيچ نقشي در دفع بيلي روبين ندارد، تأكيد مي كند: پوشش زياد نوزاد نه تنها در كاهش زردي مؤثر نيست، بلكه هم چنين سبب كم آبي او و شدت اين بيماري و آسيب بيشتر به او مي شود.

 

مهناز فرقاني، كارشناس پرستاري و شاغل در بخش مراقبتهاي ويژه نوزادان هم اظهار مي كند: در مواردي مادران طلا را در ظرف آب مي اندازند و پس از لحظاتي آب آن را به نوزاد زرد مي خورانند!
دكتر فرهت در اين باره مي گويد: خوراندن آب طلا ضمن آن كه هيچ نقشي در بهبود زردي نوزاد ندارد، به دليل آلودگي حاصل از آن، ممكن است نوزاد را به انواع بيماريهاي عفوني مبتلا كند. ضمن آنكه گذاشتن طلا يا سكه روي بدن نوزاد هم هيچ تأثيري در بهبود زردي ندارد.
مهناز فرقاني همچنين يكي از باورهاي خانواده ها براي كاهش زردي نوزاد را خوراندن چاي آبليمو و نظاير آن به مادر عنوان مي كند.
دكتر فرهت در اين باره هم تأكيد مي كند: تغذيه مادر در كاهش يا افزايش زردي هيچ نقشي ندارد.

 

تغذيه مادر با زردي نوزاد
دكتر منصوره عباسي، متخصص كودكان و نوزادان خاطر نشان مي كند: خانواده ها در هنگام بروز زردي در نوزاد، مادر را از خوردن غذاهاي گرم براي مثال عسل، خامه، روغن زرد و ... منع كرده و برعكس وي را به استفاده از غذاهاي سرد مثل هندوانه، ماست، سوپ خروس و ... وادار مي كنند!
دكتر فرهت ضمن تأكيد بر تغذيه صحيح مادر در دوران شيردهي، با رد كردن اين باور نادرست، مي افزايد:
رژيم غذايي مادر هيچ نقشي در بهبود و پيشگيري از زردي ندارد و او بايد هر غذايي كه ميل دارد و برايش مفيد است را بخورد و خانواده ها نبايد وي را از خوردن هيچ گونه موادغذايي به دليل گرم يا سرد بودن آن، محروم كنند.

 

عدم ارتباط زردي فرزندان خانواده به يكديگر
دكتر احتشام منش در اينجا يادآور مي شود برخي از پدر و مادرها چون زردي فرزند اولشان خود به خود بهبود يافته است گمان مي كنند فرزند دوم نيز نيازمند درمان نيست!

 

اما به گفته دكتر فرهت گرچه تعدادي از مبتلايان به زردي خود به خود و بدون درمان مناسب بهبود مي يابند و فقط درصد كمي از آنها خطرناك است ولي امكان دارد زردي فرزند دوم از نوع خطرناك باشد، پس ارتباطي با زردي فرزند اول كه خود به خود بهبود يافته است، ندارد. بنابراين والدين بايد حتماً در هنگام زرد شدن فرزندانشان بدون توجه به سابقه بيماري فرزند قبلي او را نزد پزشك ببرند.دكتر سام شاد آرام به موردي ديگر اشاره مي كند و مي گويد: متأسفانه خانواده ها پس از مدتي كه نوزاد در بيمارستان بستري مي شود و تحت درمان با نور قرار مي گيرد وي را با رضايت شخصي مرخص مي كنند.
به اعتقاد دكتر فرهت، سفيدي پوست نوزاد پس از شروع نور درماني، دليلي بر بهبود كامل وي نيست و خانواده ها بايد تصميم گيري در مورد ترخيص نوزاد را به عهده پزشكان معالج و پس از انجام آزمايشهاي مخصوص بگذارند.

 

خوددرماني ممنوع
اين استاد دانشگاه در ادامه خاطر نشان مي كند: بايد به محض مشاهده زردي، نوزاد را براي درمان نزد افراد متخصص برد و نظر آنها را در درمان نوزاد پذيرفت و از خوددرماني در صورت بروز اين بيماري، پرهيز كرد
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي