پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
جنگيدن عليه سرطان با سبزي
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/02/16
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

ترجمه راحله زند وكيلي

 

 تحقيقاتي انجام شده كه نشان مي دهد، سبزيجات و گياهان مي توانند از پيشرفت تومورهاي سرطاني جلوگيري كنند.

 

كلم بروكلي، كلم، جينگوبيلوبا(درختي كوچك با برگهاي بادبزني) و سير مي توانند از بروز انواع سرطان جلوگيري كنند يا جلوي پيشرفت تومورها را بگيرند.

 

 

 


تحقيقات متعددي كه بر تأثير غذا و فعل و انفعالات درون سلولها و DNA انجام شده، نشان مي دهد كه رژيم مناسب غذايي مي تواند تا حد زيادي از بروز يا پيشرفت بيماريها جلوگيري كند.

 

مطالبي كه در زير مي خوانيد برگرفته از تحقيقاتي است كه سازمان تحقيقات سرطان آمريكا در بالتيمور انجام شده است:
در مرحله اول، دكتر آكينوري ياناكا و همكارانش از دانشگاه تسوكوباي ژاپن دريافتند كه در 20 نفري كه رژيم غني از كلم بروكلي داشتند ميزان عفونت هليكوباكتر پيلوري كه باعث بروز ورمهاي ديواره معده، زخم و سرطان معده مي شود به شدت كاهش يافته است. دكتر ياناكا مي گويد: با وجود اينكه هنوز نتوانسته ايم هليكوباكتر پيلوري را به طور كامل از بين ببريم، ولي كنترل و كاهش ميزان آن كه باعث كندي يا توقف رشد بيماريهاي معده بخصوص سرطان ديواره معده مي شود آن هم با وسيله اي ساده مثل خوردن كلم بروكلي براي بيماران خبر بسيار مسرت بخشي است و جاي اميدواري دارد.


سولفورافان يكي از مواد شيميايي موجود در كلم بروكلي است كه خاصيت بسيار قوي و مؤثر ضد سرطاني دارد. اين ماده قدرت دفاعي سلولها در برابر عوامل سرطان زا را بالا مي برد. آنتي اكسيدان ها فعال كننده مولكولهاي سمي از بين برنده DNA و كشنده سلولها و در نتيجه مؤثر بر پيشگيري از سرطان هستند.

 


در تحقيق ديگري كه بر روي كلم بروكلي صورت گرفت مشخص شد وقتي مقداري از كلم بروكلي روي پوست موش آزمايشگاهي ماليده شد، تأثير خنثي كننده اشعه ماورا بنفش كه عامل اصلي سرطان پوست است از خود نشان داد. يكي از محققين فعال در اين تحقيق به نام آلبناتي. دينكئوواكستوا مي گويد: به محض اينكه تابش يووي، بر موش را قطع نموديم، شروع به گذاشتن تكه هاي بروكلي بر پوستش كرديم و متوجه شديم كه۵۰ درصد از ميزان تهديد و حالت تهاجمي تومورهاي موش در مقايسه با موشهايي كه در همان شرايط مورد تابش يو وي قرار گرفتند و ماسك بروكلي را دريافت نكردند، كاسته شد. اين مي تواند راه حل مناسبي براي كاهش پيشرفت سرطان پوست يا جلوگيري از بروز آن باشد.

اين تيم در حال بررسي ميزان تأثير بروكلي بر سرطان پوست انسان هستند ولي بسيار اميدوارند كه در مورد سرطان پوست انسان نيز مانند سرطان معده به جوابهاي رضايت بخشي برسند. در مرحله سوم مطالعات، محققان دريافتند كه كلم و ترشي آن مي  تواند عامل مؤثر بر جلوگيري از بروز سرطان سينه در زنان باشد. براساس اطلاعات جمع آوري شده توسط سازمان سلامت زنان آمريكا، خوردن كلم مي تواند تا حد زيادي خطر ابتلا به سرطان سينه را در زنان كاهش دهد. همچنين تحقيقات نشان مي دهد كه زناني كه در اوايل سنين بلوغ، كلم را به وعده هاي غذايي خود افزودند و روزانه ميزان قابل توجهي از آن را دريافت كرده و اين روند را تا بزرگسالي نيز ادامه دادند بدن بسيار مقاوم تري در برابر سرطان سينه دارند. البته كلم پخته يا نيم پز بسيار مفيد تر از كلم خام يا ترشي است.

 آگهي


اين تحقيقات نشان داد كه گلوكوسينولاتهاي موجود در كلم با مقاوم سازي سلول و جلوگيري از بين رفتن DNA و تغيير شكل سلولها، باعث كاهش ماده مولد سرطان مي شود و در مراحل اوليه پيشرفت سلولهاي سرطاني را به خوبي كنترل مي سازد و در مراحل بعدي با ساكن كردن فرآيند پيشرفت سلولهاي مهاجم سرطاني و از بين بردن اين سلولها، از پيشرفت سرطان و وخيم شدن آن جلوگيري كرده و همچنين از تغيير شكل يافتن سلولهاي سالم نيز پيشگيري مي كند.

 


در بخش ديگري از تحقيق تأثير گياه جينگو بيلوبا بر جلوگيري از بروز و پيشرفت سرطان تخمدان در خانمها آزمايش شد.
طي تحقيقات به عمل آمده در بيمارستان زنان بوستون مشخص شد كه زناني كه از گياه جينگوبيلوبا استفاده مي  كردند به سرطان تخمدان دچار نشده بودند و بدين ترتيب تحقيق روي زنان مبتلا به سرطان نيز شروع شد. دكتر بين يه- يكي از محققان اين طرح، مي گويد: مطالعات جمعيتي انجام داديم تا از تأثير گياهان و سبزيجات بر سرطان آگاه شويم و در نهايت متوجه شديم كه تنها 6/1 درصد از زناني كه از گياه جينگو مصرف مي كردند، به سرطان تخمدان مبتلا شده بودند. در اين تحقيقات پي برديم كه اين گياه تأثير بسيار قوي بر بازداري از سرطان دارد و تا 80 درصد از پيشرفت سلولهاي سرطاني جلوگيري مي كند و سلولهاي مهاجم را از بين مي برد. با تلفيق اطلاعات و آمار تحقيقات جمعيتي و آزمايشگاهي نقش بازدارنده و از بين برنده اين گياه بر سلول هاي سرطاني ثابت گرديد.

 

در مرحله نهايي اين تحقيق، محققان دريافتند كه، گوشت و تخم مرغ پخته شده با حرارت زياد، ماده شيميايي به نام PHIP توليد مي كند كه باعث سرطان مي شود و با همراه كردن سير با اين مواد غذايي مي توان اين ماده را خنثي كرد.

تحقيقات نشان داده است كه زناني كه بيشتر گوشت مي خورند بيشتر به سرطان سينه دچار مي شوند و عوامل بازافزايي آن نيز بالا بودن چربي خون و دريافت زياد چربي در وعده هاي غذايي و نامتعادل بودن هورمونهاست. در اين تحقيقات ثابت شد كه مواد موجود در سير باعث خنثي شدن PHIP مي گردد. PHIP با از بين بردن DNA و ايجاد تغييراتي در بدن باعث بروز سرطان مي شود. اين ماده با ترشح آنزيمي باعث تشديد يا بروز سرطان مي شود و اين خطر در افراد بالاي 40 سال بيشتر است. گوشتي كه زياد سرخ يا پخته مي شود اين ماده را ترشح مي كند و با خوردن آن ريسك ابتلا به سرطان بسيار افزايش مي يابد.

DAS موجود در سير عامل پيشگيري از بروز و پيشرفت تومورها است و با اضافه كردن آن به گوشت مي توان اين خطر را خنثي كرد. پل برنان سر محقق مركز تحقيقات سرطان ليون فرانسه مي گويد: ما به روشني آثار ضد سرطاني گياهان چليپايي را كشف كرديم. تمامي اين تحقيقات مؤيد آثار ضد سرطاني سبزيجات هستند. براي مثال با دريافت روزانه سبزيجات خانواده كلم مي توان تا حد بسيار زيادي از بروز و پيشرفت سرطان ريه جلوگيري كرد. بدين ترتيب مي بايست برنامه غذايي روزانه خود را طوري تغيير دهيم و تنظيم كنيم كه ميزان قابل توجهي ميوه و به ويژه سبزيجات دريافت كنيم تا از ابتلا به سرطان به همين سادگي جلوگيري كنيم.

 


MSN/Health
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي