پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
عرضه بدون نسخه «ترامادول» در برخي داروخانه‌ها
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1388/03/13
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

دكتر مجيد شهرتي ، دبير اجرايي سمينار كنترل سوء‌مصرف ترامادول، با بيان اين كه آمار و ارقام نشان مي‌دهد كه ميزان مصرف شكل خوراكي ترامادول در فاصله سال‌هاي 82 تا 86، 24 برابر شده است، گفت: ترامادول داروي ضددرد (آنالژزيك) با مكانيسم اثري مشابه مخدرها نظير مورفين و مورفين لايت‌هاست.
دبير اجرايي سمينار كنترل سوء‌مصرف ترامادول در حاشيه سمينار كنترل سوء‌مصرف ترامادول در گفتگو با ايسنا، با بيان اين كه ميزان مصرف داروي بيمارستاني ترامادول تزريقي به نصف كاهش يافته است، ‌اظهار كرد:‌ اين دارو در ترك اعتياد نيز كاربرد دارد اما فرم خوراكي آن در كشور مورد سوء‌مصرف قرار گرفته است.
وي، با اشاره به وجود برنامه‌هايي در وزارت بهداشت براي كاهش مصرف نابه‌جاي برخي اقلام دارويي گفت: محدوديت عرضه اين دسته از داروها در قبال ارائه نسخه از آن جمله است؛ اما متاسفانه داروخانه‌ها همچنان اين دارو را بدون نسخه عرضه مي‌كنند.

 

دبير اجرايي سمينار كنترل سوء‌مصرف ترامادول، ارائه بدون نسخه دارو را عاملي براي افزايش ميزان مصرف ترامادول در كشور برشمرد و افزود: هم‌اكنون 20 كارخانه داروسازي توليدكننده ترامادول هستند كه اين از افزايش مصرف اين داروي ضد درد در كشور حكايت دارد.

 

دكتر شهرتي، با بيان اين كه فرآورده‌هاي تزريقي اين دارو با مصارف بيمارستاني براي تسكين دردهاي متوسط تا شديد وارد بازار دارويي شد، افزود: اما متاسفانه در پي آن فرآورده خوراكي ترامادول با اوج مصرف وارد بازار و داروخانه‌هاي شهري شد.


 

وي، با بيان اين كه سوء‌مصرف ترامادول پس از مدتي به وابستگي آن تبديل مي‌شود، گفت: بسياري از اوقات معتادان براي تكميل درمان و يا دست يافتن به افوريا (حالت سرخوشي) به مصرف اين دارو متوسل مي‌شوند.


 

افزايش مصرف دارو‌هاي مسكن

 

مديركل نظارت بر دارو و موادمخدر وزارت بهداشت نيز با اشاره به مصوبه كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي؛ مبني بر افزايش صددرصدي قيمت فروش «ترامادول» اعلام كرد: درآمد حاصل از اين افزايش قيمت، صرف جبران هزينه تامين داروهاي اساسي‌تر مي‌شود.

 

عبداللهي اصل با اشاره به عرضه بدون نسخه اين دارو توسط داروخانه‌ها، گفت: اين در حالي است كه ترامادول جزو داروهاي OTC نيست و چون اين دارو شامل داروهاي بيمه‌اي نمي‌شود آمار مستندي براي ميزان فروش و مصرف آن در دست نيست.
وي، با بيان اين كه فهرست ملي داروها ساليانه در كشور تدوين مي‌شود در ادامه افزود: فهرست دارويي كشور
براساس ويژگي‌هاي آن، جوان و در حال توسعه بودن، شرايط فرهنگي و مذهبي تدوين مي‌شود. بنابراين فهرست دارويي ايران مطابق با فهرست سازمان‌هاي جهاني نيست.

 

مديركل نظارت بر دارو و موادمخدر وزارت بهداشت، با اشاره به ورود ترامادول يكصد ميلي‌گرمي از سال 81 و مصرف 43 هزار دوزي آن در كشور، گفت: سپس قرص‌هاي 50 ميلي‌گرمي وارد بازار دارويي كشور و شكل تزريقي 50 ميلي‌گرمي نيز جايگزين قرص يكصد ميلي‌گرمي شد.

 آگهي


 

دكتر عبداللهي اصل، ميزان مصرف ترامادول در سال 81 را حدود 4 هزار كيلوگرم، در سال 82، 3 هزار و 580 كيلوگرم و در سال 85 با بيشترين ميزان مصرف 40 تن برشمرد و افزود: اين ميزان در سال 86 به 39 تن رسيد و پيش‌بيني مي‌شود تا پايان امسال به 28 تن برسد.

 

وي، با بيان اين‌كه سرانه مصرف ترامادول در سال 81؛ 54 ميلي‌گرم و درسال 85 در اوج مصرف 580 ميلي‌گرم و هم‌اكنون 400 ميلي‌گرم است، گفت: 15 شركت در كشور پروانه ساخت ترامادول را داشته و 80 درصد مواد اوليه آن در داخل توليد مي‌شود و هم‌اكنون 3 شركت پخش، مسوول توزيع داروي ترامادول به داروخانه‌ها هستند.

 

مديركل نظارت بر دارو و مواد مخدر وزارت بهداشت، با اشاره به اين كه داروي مخدر «سودوافدرين» از پيش‌سازهاي ساير مواد به شمار مي‌رود، ‌گفت: از اين‌رو كنترل آن حياتي‌تر از ترامادول است.

 

دكتر عبداللهي اصل، در خاتمه با بيان اين كه تنوع داروهاي مسكن در دستور كار وزارت بهداشت قرار دارد، يادآور شد: در حالي كه در دنيا داروهاي OTC از تنوع فراواني برخوردار هستند، اما در ايران فقط شامل 4 قلم دارو مي‌شود، بنابراين ميزان مصرف اين اقلام افزايش مي‌يابد.
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي