پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت
بخش های عمومی

 آگهي
-->

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

     
 

پايگاه های سلامت

 سلامت قلب و عروق
 روانشناسی و سلامت روان
 فشارخون بالا
 دیابت
 بیماریهای دستگاه گوارش
 التهاب مفصل
 سلامت استخوان
 کمردرد
 چربی بالای خون
 آسم و آلرژی
 سرطان پستان
 بارداری و تنظیم خانواده
 ناتوانی جنسی
 تشنج و صرع
 چاقی لاغری
 تغذیه سالم
 طب ورزشی
 سرطان
 پوست و زیبائی
 اعتیاد-دخانیات-الکل
 حاملگی های ناموفق- ناباروری
 سلامت جنسی
 سلامت زنان
 کودکان- والدین
 سلامت مردان
 درمانگاه
 طب مکمل
 
 آگهي
جلوگیری از چروک پوست : بابونه
مولف : ----
منبع : ----
نام ناظر : ----
1386/12/24
ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي

بخور بابونه علاوه بر تسكين التهاب و از بين بردن ميكروب‌ها سبب تحريك گردش خون صورت شما شده و پوستتان را جوان و شاداب مي‌كند.
‌ دكتر مهرداد اخوان بهبهاني

 

اين بار مي‌خواهيم درباره گياه بابونه و خواص آن بر پوست و مو با شما صحبت كنيم. اين گياه، بومي ايران است و به دليل كاربردهاي متنوعي كه دارد، در درمان انواع بيماري‌هاي گوارشي  پوستي و تنفسي شناخته شده است. تاثيرات آن روي پوست و زيبايي موجب شده  همه كساني كه به زيبايي خود اهميت مي‌دهند حداقل يك بار هم كه شده از چاي يا بخور آن  استفاده كنند اما متاسفانه عصاره موثر اين گياه بسيار فرار است و در صورتي كه شما آن را مثل چاي معمولي دم كنيد، بيش از 95 درصد عصاره آن در هوا آزاد شده و تنها از كمتر از 5 درصد عصاره استفاده خواهيد كرد و اينجاست كه شركت‌هاي صنايع آرايشي و بهداشتي به شما توصيه خواهند كرد كه چاي، دم كرده و بخور بابونه را فراموش كنيد و از محصولات گياهي آنها خريد كنيد.

 

 بابونه آلماني

 

جالب اينكه اين گياه در كشور آلمان نيز رشد مي‌كند و با كمال تاسف، رايج‌ترين و پركاربردترين نوع بابونه، بابونه آلماني است.

آمار صادرات غيرنفتي ايران در سال‌هاي اخير حكايت از فروش بالاي بابونه به كشورهاي صاحب صنايع آرايشي و بهداشتي خصوصا آلمان دارد، چرا كه آنها مي‌دانند ديگر زماني براي تلف كردن باقي نمانده است.

 

آنها زحمت كاشت و داشت و برداشت را به گردن ما مي‌اندازند، آنگاه بابونه ما را خروار خروار به قيمت خريداري كرده و از ذره‌ذره  اين گياه شفابخش كرم‌ها، ژل‌ها و لوسيون‌هاي گران قيمتي مي‌سازند كه مشتري اول و پر و پا قرص آن خود ما هستيم.

 

بابونه گياهي است كه مي‌تواند در تمامي مناطق آب و هوايي و انواع خاك‌ها رشد كند اما بهترين نوع خاك، خاك خشك و شني است. آفتاب براي پرورش گل‌هاي آن حياتي است گل‌هايي كه ارزشمندترين قسمت گياه را تشكيل مي‌دهند.  قد بابونه آلماني به 60 تا 90 سانتي‌متر مي‌رسد، البته انواع ديگر بابونه كمي كوتاه‌تر از اين مقدار هستند. برگ‌هاي بابونه بسيار نرم و شبيه پر هستند.

 

 چاي بابونه

 

رايج‌ترين فرم مصرف بابونه چاي و عطريات است. بابونه خواص گوناگوني دارد . خواص ضدالتهابي، ضد ميكروبي، ضدگرفتگي عضلات، آرامش ‌بخشي و نرم‌كنندگي‌ آن تا به حال شناخته شده‌اند.


 

مادراني كه شيرخوارشان دچار كوليك‌هاي تكرار شونده مي‌شود حتما به ياد دارند كه چگونه با مصرف كمي چاي بابونه آرامش را به شيرخوارشان بازگردانيده‌اند.

 

سالمندان و افرادي كه حساسيت دارند بهتر است به علت تاثيرات آرامش‌بخشي و ضدميكروبي بابونه هفته‌اي يك بار به جاي نوشيدن چاي معمولي چاي بابونه را در برنامه خود قرار دهند.

 

 اما حكايت مشكلات پوستي  حكايت ديگري است. بابونه براي انواع عفونت‌ها و التهابات پوستي مناسب است. اگزما يا همان حساسيت شديد پوستي كه به خارش، سوزش، خشكي پوست به همراه پوسته‌ريزي شديد منجر مي‌شود، با مصرف كمي بابونه وضعيت متفاوتي پيدا مي‌كند.

 آگهي


 

البته پسوريازيس بيماري بسيار پيشرفته‌اي است و نمي‌توان به درمان  آن با بابونه اميدوار بود  اما شكي نيست كه در موارد حاد بيماري كه فرد از پوسته‌ريزي و احيانا خارش شديد رنج مي‌برد، بابونه به التيام زخم‌ها و تسكين بيمار كمك شايان توجهي مي‌كند.

 

ضايعات پوستي ملتهب در نواحي پوشك نوزادان سبب بي‌قراري نوزاد مي‌شود كه با مقدار كمي چاي بابونه برطرف مي‌شود.

 

 خواص استثنايي بابونه، اين گياه ارزشمند را به پاي ثابت پمادها، كرم‌ها و ژل‌هاي پوستي تبديل كرده است. حتي اگر پوستتان دچار زخم شده است، مي‌توانيد با مصرف بابونه روند بهبودي زخم‌هايتان را تسريع كنيد.

 

 بابونه به اوج زيبايي مي‌انديشد

 

اگر دوران بلوغ را مي‌گذرانيد يا دختري در اين سن داريد، حتما جوش‌هاي پوستي ملتهب و دردناك را تجربه كرده‌ايد؛ جوش‌هايي كه گاه و بيگاه، با خوردن كمي شكلات يا در هنگام امتحان يا استرس‌هاي مدرسه يا پس از يك شبانه‌روز بي‌خوابي به سراغ شما مي‌آيند و تا زماني كه دوره چند هفته‌اي خود را نگذرانند، دست از سر شما برنمي‌دارند.  برخي دكترها مي‌گويند جوش‌هاي غرور است، برخي مي‌گويند هورمون‌هاي بدن شما از تعادل خارج شده، عده‌اي هم اين جوش‌ها را ميكروبي مي‌دانند و جديدا برخي از پزشكان هوميوپات منشأ اصلي آنها را ويروس‌ها مي‌دانند.

 

 تمام اين حدسيات و كشفيات به درد شما نمي‌خورد؛ شمايي كه مشغول آماده شدن براي عروسي شب جمعه هستيد و اصلا دوست نداريد صورت پر از آكنه‌تان در آن شب انگشت‌نماي همه مهمان‌ها شود.  چه بايد كرد؟

 

 بهتر است فقط چند لحظه تمركز كنيد و جملاتي كه در زير آمده را با دقت بخوانيد. بهترين راه پيشگيري و كنترل آكنه، پاك كردن صورت از هرگونه آلودگي است، چرا كه اين چربي‌هاي اضافي صورت هستند كه روي دهانه غدد چربي جمع شده و با انسداد اين منافذ سبب بروز كمدو‌ن‌ها و پس از آن كيست چربي شده و در نهايت با اضافه شدن ميكروب‌هاي فرصت طلب موجب بروز آكنه ملتهب مي‌شوند.


 

 اما دست نگهداريد.  براي برطرف كردن اين چربي‌هاي زايد از صابون‌ استفاده نكنيد. ماساژهاي خشن و غيرضروري وضع را بدتر مي‌كند. پس خونسردي خود را حفظ كنيد. يك كاسه آب جوش تهيه كنيد و سپس مقدار كمي گل بابونه خشك شده را در آب داغ بريزيد.


 

موهايتان را پشت سرتان ببنديد و صورتتان را در فاصله 25 تا 30 سانتي‌متري آن قرار دهيد. چشمانتان را آرام ببنديد و 10 دقيقه در همين وضعيت باقي بمانيد. براي تاثير بيشتر بخور بابونه بد نيست يك پارچه روي سرتان بكشيد. شما مي‌توانيد اين كار را براي تمام نواحي صورت‌تان انجام دهيد.

 

 بخور بابونه علاوه بر تسكين التهاب و از بين بردن ميكروب‌ها سبب تحريك گردش خون صورت شما شده و پوستتان را جوان و شاداب مي‌كند. از سوي ديگر منافذ پوست را باز كرده و روند دفع سموم و فلزات سنگيني را كه طي روز در آن نفوذ كرده‌اند، تسريع مي‌كند. بد نيست پس از پايان بخور، پوستتان را با چاي مريم گلي يا مريم گلي و سركه شست‌وشو دهيد تا منافذ پوستتان بسته شود.

 
.

ارسال اين صفحه به دوستان      صفحه چاپي
 

 اخبار پزشکی عمومی
   افزودنی های موجود در غذاهای آماده ، ناراحتی معده را به دنبال دارند
   كودكان باهوش‌تر در آينده گياهخوار مي شوند
   مصرف زرشک براي کبد مفيد است
   زياده‌روي در خوردن شكلات ممنوع
   دانه «خار مريم» در پيشگيري از افسردگي پيشگيري موثر است
   نقش پر اهمیت برنج در سلامت قلب و جلوگیری از حمله های قلبی
   عصاره موسير داراي اثرات ضد قارچي است
   هشدار درباره زیتون سیاه
   مصرف سیر کهنه می تواند به کاهش فشار خون بالا کمک کند
   مصرف چاي بعد از 50 سالگي خطر آرتروز در زنان را افزايش مي‌دهد
   خبرهای بيشتر

اعلانات مدير سايت

 
 آگهي

 
اخبار کوتاه
 
ارسال مقالات
ايران سلامت را صفحه خانگي خود کنيد
ایران سلامت را جز علايق خود بدانيد
تبليغات در سايت
خدمات وب در ايران سلامت

  صفحه نخست | انجمن هاي بحث و گفتگو | تلكس خبري | مقالات | اطلاعات دارويي

  ارتباط با ما | راهنما | وبلاگ مديريت | درباره مدير سايت

Copyright 1383-4 iransalamat.com , All rights reserved
استفاده از مطالب ، فقط با ذکر کامل منبع سايت مجاز مي باشد.
هرگونه تقليد و برداشت از طرح و قالب اين سايت ممنوع است و پيگرد قانونی دارد
 آگهي